Koronawirus. Zasiłek chorobowy dla pacjentów poddanych kwarantannie
Z dostępnych informacji wynika, że Państwowy Inspektor Sanitarny lub Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny może powziąć decyzję o poddaniu kwarantannie osoby, która jest:
- zakażona,
- chora na chorobę zakaźną,
- podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną
- miała styczność ze źródłem tak zwanego biologicznego czynnika chorobotwórczego.
Decyzja Inspektora Sanitarnego jest podstawą do wypłaty świadczeń, co oznacza, że za czas nieobecności w pracy spowodowanej kwarantanną lub izolacją przysługuje pacjentowi wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy. Świadczenia te wypłacane są przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społeczny. Decyzję należy dostarczyć do pracodawcy lub placówki ZUS po ukończeniu okresu kwarantanny.
Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy ubezpieczony sam podejmie decyzję o nieuczęszczaniu do pracy i nie otrzyma za ten okres zaświadczenia lekarskiego lub decyzji Inspektora Sanitarnego - to zostanie on pozbawiony prawa do świadczeń pieniężnych w razie choroby.
ZOBACZ TAKŻE: PILNE: Uniwersytet Gdański zawiesza zajęcia do odwołania. Jest zarządzenie rektora
Koronawirus. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców, których dziecko zostało poddane kwarantannie
W przypadku, gdy Powiatowy Inspektor Sanitarny wyda decyzję o konieczności przeprowadzenia kwarantanny dziecka, jego rodzice lub opiekunowie będą mieli prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego ze względu na obowiązek sprawowania opieki nad potomkiem.
Warto wiedzieć, że sytuacja, w której dziecko poddaje się izolacji jest traktowana w sposób analogiczny do wyżej opisanej sytuacji chorobowej.
Dodatkowe świadczenia opiekuńcze z tytułu zamknięcia żłobka lub przedszkola
Zamknięto placówkę edukacyjną, do której uciesza Twoja pociecha? Nie martw się, dzięki specustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa z 7 marca br. będziesz mógł liczyć na dodatkowe 14 dni opieki nad dzieckiem do lat 8.
Dodatkowe świadczenie przysługuje z tytułu zamknięcia:
- żłobka
- przedszkola
- szkoły
Zasiłek przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, ale nie wypłaca się go obojgu rodzicom, jest to zasiłek przysługujący jednemu z pracujących rodziców, który podjął sprawowanie opieki - wyjaśnia Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.
Dodatkowe świadczenie opiekuńcze wyniesie 80 proc. wynagrodzenia. Co więcej, zasiłek ten wypłacany jest w sposób analogiczny do dotychczasowych zasiłków opiekuńczych z tytułu ubezpieczenia chorobowego.
WAŻNE!Zasiłek opiekuńczy przysługuje obojgu rodzicom, niezależnie od liczby posiadanych dzieci.
Co trzeba zrobić żeby otrzymać zasiłek?
Niezbędne jest złożenie oświadczenia o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka - formularz ZUS Z-15 A. Obowiązuje on w sytuacji, gdy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest przez płatnika lub przez ZUS.
WAŻNE!W tym przypadku nie jest koniecznie uzyskanie zwolnienia lekarskiego od lekarza.
ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w Polsce. Czy kampania zostanie zawieszona? Czy wybory prezydenckie zostaną przesunięte?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?