Zarządca w Stoczni Gdynia

J.Klein, R.KiewliczZaktualizowano 
Stocznia Gdynia ma zarządcę kompensacji. Rada wierzycieli zakładu, w skład której weszli przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, Skarbu Państwa i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, na zarządcę wybrała warszawską firmę Bud Bank Leasing sp. z o.o.

Warszawska spółka będzie odpowiadać za wykonanie wyceny, podział i sprzedaż majątku stoczni. Proces wyceny rozpocznie się dzisiaj i potrwa do 15 lutego. Tydzień później zatwierdzony zostanie plan sprzedaży stoczniowego majątku. Na początku maja odbędzie się pierwszy otwarty i nieograniczony przetarg na stoczniowe nieruchomości.

Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na spłatę długów. Zaległe płatności stoczni wobec 1,5 tys. wierzycieli wynoszą 1,5 mld zł. Stoczniowy majątek musi zostać sprzedany do końca maja. W innym razie Komisja Europejska może zażądać spłaty, uznanej za nielegalną, pomocy publicznej. Stocznia ogłosi upadłość i jej majątek zajmie syndyk.

Od początku tygodnia pracownicy stoczni mogą składać wypowiedzenia w ramach programu monitorowanych zwolnień. Za utratę pracy przysługują im odszkodowania w wysokości od 20 do 60 tys. zł. Wypowiedznia już w pierwszym terminie złoży prawdopodobnie ponad 90 proc. pracowników . Ilu dokładnie - będzie wiadomo w poniedziałek. We wtorek przedstawiciele związków zawodowych spotkali się w tej sprawie z ministrem w kancelarii premiera, Michałem Bonim.

Związkowcy narzekali na dezinformację, panującą wokół programu monitorowanych zwolnień. Szczególnie źle oceniają pracę punktów konsultacyjnych na terenie stoczni, które - ich zdaniem - powinny kompetentnie informować o zasadach zwolnień, zanim do nich dojdzie.

W punktach tych informacji na temat zasad odejścia, przysługujących świadczeń i możliwości zatrudnienia mają udzielać m.in. pracownicy Agencji Rozwoju Przemysłu, urzędu pracy i ZUS. Stoczniowcy otrzymali także biuletyn na temat ochrony praw pracowników, przygotowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie