Zarząd Morskiego Portu Gdańsk z kolejnym rekordem! W 2019 roku przeładowano ponad 52 mln ton!

JKL
Karol Makurat
Rok 2019 zakończył się dla Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA kolejnym rekordem. W Porcie Gdańsk w poprzednim roku przeładowano 52 miliony ton - o 4 proc. więcej, niż zakładano.

Oficjalne dane pokazują, że Port Gdańsk przez rok 2019 przeładował 52 150 169 ton towarów. Jest to 4 procent lepszy wynik od prognozowanego przeładunku na poziomie 50 mln ton. Jednocześnie w stosunku do roku 2018 Port Gdańsk zwiększył swoje przeładunki o ponad 3 miliony ton.

Czytaj także

Wzrost przeładunków wygenerowały m.in. terminale kontenerowy i naftowy. Terminal DCT Gdańsk SA po raz pierwszy w historii przekroczył liczbę 2 mln przeładowanych kontenerów 20-stopowych. Stał się tym samy pierwszym pojedynczym terminalem na Bałtyku, który przekroczył ten poziom.

Naftoport także pobił swój historyczny rekord. Drugi raz z rzędu osiągnął rekordowy - w całym okresie 28-letniej działalności spółki oraz w łącznej historii Bazy Przeładunku Paliw Płynnych - wynik przeładunkowy. W terminalu obsłużono 304 zbiornikowce i przeładowano blisko 17 milionów ton ropy naftowej i paliw ciekłych, przekraczając znacząco dotychczasową rekordową wielkość roczną czyli 14,9 miliona ton z roku 2018.

Kontenerowy gigant wpłynął do terminalu DCT Gdańsk. Kontener...

Na rekordowy wynik gdański port zapracował zwłaszcza przez pierwszą połowę ubiegłego roku. Przez sześć miesięcy, mimo trudnego pierwszego kwartału przeładowano w gdańskich terminalach 27 milionów ton towarów. Można było przypuszczać, że jeśli dynamika obrotów się utrzyma w drugiej połowie roku, po 12 miesiącach licznik zatrzyma się na 54-55 milionach ton. Całoroczny wynik wskazuje, że w drugiej połowie roku dynamika przeładunków nieco spadła i rok zakończył się wzrostem na poziomie jednocyfrowym.

Ubiegły rok zakończył się niższymi wzrostami, a nawet spadkami także dla pozostałych największych, polskich portów. W Gdyni przeładowano o 2,2 proc. więcej czyli łącznie 24 mln ton. Spadły natomiast, o 3,3 proc., do 32,2 mln ton, przeładunki w porcie Szczecin-Świnoujście.

Łącznie w polskich portach przeładowano ponad 108 milionów ton towarów, w porównaniu do niecałych 106 milionów ton w roku 2018.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Podatek cukrowy. Podreperuje budżet czy zdrowie Polaków?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

a
asdf

I wszystko idzie do tych ciuli z wasawki, podatki cła itd, to powinno zostać na Pomorzu a Pomorze powinno być autonomią.

Dodaj ogłoszenie