MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk z kolejnym rekordem! W 2019 roku przeładowano ponad 52 mln ton!

JKL
Karol Makurat
Rok 2019 zakończył się dla Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA kolejnym rekordem. W Porcie Gdańsk w poprzednim roku przeładowano 52 miliony ton - o 4 proc. więcej, niż zakładano.

Oficjalne dane pokazują, że Port Gdańsk przez rok 2019 przeładował 52 150 169 ton towarów. Jest to 4 procent lepszy wynik od prognozowanego przeładunku na poziomie 50 mln ton. Jednocześnie w stosunku do roku 2018 Port Gdańsk zwiększył swoje przeładunki o ponad 3 miliony ton.

Wzrost przeładunków wygenerowały m.in. terminale kontenerowy i naftowy. Terminal DCT Gdańsk SA po raz pierwszy w historii przekroczył liczbę 2 mln przeładowanych kontenerów 20-stopowych. Stał się tym samy pierwszym pojedynczym terminalem na Bałtyku, który przekroczył ten poziom.

Naftoport także pobił swój historyczny rekord. Drugi raz z rzędu osiągnął rekordowy - w całym okresie 28-letniej działalności spółki oraz w łącznej historii Bazy Przeładunku Paliw Płynnych - wynik przeładunkowy. W terminalu obsłużono 304 zbiornikowce i przeładowano blisko 17 milionów ton ropy naftowej i paliw ciekłych, przekraczając znacząco dotychczasową rekordową wielkość roczną czyli 14,9 miliona ton z roku 2018.

Największy na świecie kontenerowiec MSC Gulsun o pojemności 23,756 kontenerów 20 stopowych w swoim dziewiczym rejsie wpłynął do terminalu DCT Gdańsk.

Kontenerowy gigant wpłynął do terminalu DCT Gdańsk. Kontener...

Na rekordowy wynik gdański port zapracował zwłaszcza przez pierwszą połowę ubiegłego roku. Przez sześć miesięcy, mimo trudnego pierwszego kwartału przeładowano w gdańskich terminalach 27 milionów ton towarów. Można było przypuszczać, że jeśli dynamika obrotów się utrzyma w drugiej połowie roku, po 12 miesiącach licznik zatrzyma się na 54-55 milionach ton. Całoroczny wynik wskazuje, że w drugiej połowie roku dynamika przeładunków nieco spadła i rok zakończył się wzrostem na poziomie jednocyfrowym.

Ubiegły rok zakończył się niższymi wzrostami, a nawet spadkami także dla pozostałych największych, polskich portów. W Gdyni przeładowano o 2,2 proc. więcej czyli łącznie 24 mln ton. Spadły natomiast, o 3,3 proc., do 32,2 mln ton, przeładunki w porcie Szczecin-Świnoujście.

Łącznie w polskich portach przeładowano ponad 108 milionów ton towarów, w porównaniu do niecałych 106 milionów ton w roku 2018.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki