Zarobki w Polsce po raz kolejny zostały zbadane przez GUS. Polska krajem mlekiem i miodem płynącym? Na to wskazują badania. Główny Urząd Statystyczny zbadał zarobki Polaków w małych i średnich przedsiębiorstwach. Czy w Polsce w końcu żyje się lepiej?

Z najnowszych danych, opublikowanych przez GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób (czyli większości firm, w których zatrudnieni są Polacy) w skali roku wzrosło o 7,5 %. Sprawdziła się pozytywna prognoza wzrostu. Czy to oznacza, że warunki życia Polaków się poprawiły?

Zarobki w Polsce. Średnie wynagrodzenie w czerwcu 2018

Pracownicy zatrudnieni w średnich i dużych przedsiębiorstwach w czerwcu średnio zarobili 4 848 zł brutto. To prawie 3 400 zł netto, na rękę. W skali roku to duży skok.


Wzrost wynagrodzeń o 7,5%

GUS systematycznie nada zarobki Polaków. Najnowsze statystyki, w których przedmiotem badań były wynagrodzenia w małych i średnich przedsiębiorstwach pokazało, że w skali roku nastąpił wzrost o 7,5 %. Dla analityków wzrost nie jest zaskoczeniem, ale czy coś się zmieniło w portfelu przeciętnego Polaka?

SPRAWDŹ TAKŻE: Ile zarabia przeciętny Kowalski? PARP wylicza średnie wynagrodzenie. Kwota może Cię zaskoczyć >>>

Zarobki Polaków: GUS zawyża średnią?

Ostatnio pisaliśmy o badaniach przeprowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, który do kwestii wynagrodzeń podszedł bardziej kompleksowo. W badaniach PARP nie ma hurra optymistycznych prognoz tylko twarde dane, które mają więcej wspólnego z rzeczywistością niż wyliczona przez GUS średnia, która wynosi prawie 5 000 zł brutto.