Zarobki nauczycieli. W 2020 roku mogą liczyć na podwyżki. Ile wyniesie minimalne i średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2020?

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Zgodnie z zapowiedziami rządu, nauczyciele mogą liczyć na kolejną podwyżkę w drugiej połowie 2020 roku. Ma ona wynieść ok. 6%. Na razie jednak nie znane są konkrety w tej sprawie. Krzysztof Szymczak
Z początkiem września 2019 r. zarobki nauczycieli wzrosły o prawie 10 proc. Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli to efekt porozumienia, jakie resort edukacji podpisał w czasie strajku w kwietniu 2019 r. z jedną z trzech central związkowych. Jednak w najbliższym czasie, część nauczycieli otrzyma kolejną podwyżkę wynagrodzeń. Wszystko za sprawą wyższej płacy minimalnej, która obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. Zgodnie z zapowiedziami rządu, w 2020 roku nauczycieli mogą się spodziewać jeszcze jednej podwyżki. Sprawdzamy, ile zarabiają aktualnie nauczyciele i ile wynosi średnie wynagrodzenie pedagogów.

Zarobki nauczycieli ustalane są na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Nauczyciel nie może otrzymać wynagrodzenia poniżej poziomu określonego w przepisach.

Rozporządzenie określa, ile zarobi nauczyciel w zależności od posiadanego stopnia awansu zawodowego oraz poziomu wykształcenia.

Zarobki nauczycieli 2020 – pensja uzależniona od awansu

Stopnie awansu nauczyciel uzyskuje wraz z kolejnymi latami pracy, po odbyciu stażu i zdaniu egzaminu. Wówczas pedagog otrzymuje akt nadania na stopień awansu zawodowego. Karta Nauczyciela, wyróżnia cztery stopnie awansu:

 • nauczyciel stażysta,
 • nauczyciel kontraktowy,
 • nauczyciel mianowany,
 • nauczyciel dyplomowany.

5 oznak, które świadczą o nieprofesjonalnym CV. Sprawdź jaki...

Na zarobki nauczyciela wpływa również wykształcenie, które posiada pedagog. Zgodnie z rozporządzaniem, wyróżnia się trzy poziomy wykształcenia, na podstawie których ustalane jest wynagrodzenie nauczycieli:

 • tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym,
 • tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego; tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym,
 • tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego; dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych; pozostałe wykształcenie.

Zarobki nauczycieli 2020 – minimalne wynagrodzenie pedagogów

Jak wskazują zapisy rozporządzenia MEN, podstawę do ustalenia minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stanowi najwyższy posiadany przez nauczyciela poziom wykształcenia.

Największą grupę nauczycieli stanowią pedagodzy z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym (ok. 96 % wszystkich nauczycieli). Od 1 września 2019 r. minimalne wynagrodzenie tej grupy nauczycieli wynosi:

Stopień awansuwynagrodzenie bruttowynagrodzenie netto (do ręki)
nauczyciel stażysta2782 zł2002 zł
nauczyciel kontraktowy2862 zł2059 zł
nauczyciel mianowany3250 zł2329 zł
nauczyciel dyplomowany3817 zł2724 zł

Zarobki nauczycieli - podwyżki dla wybranych grup od 1 stycznia 2020 r.

W związku z podwyżką płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 r, Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zmiany dotyczą wzrostu zarobków dla początkujących nauczycieli z dwóch pozostałych grup poziomu wykształcenia, tak by wynagrodzenia były równe lub wyższe płacy minimalnej, która obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. W pierwszej grupie poziomu wykształcenia (magister z przygotowaniem pedagogicznym) zarobki nie ulegną zmianie.

Warto przeczytać:

W przypadku nauczycieli z tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego oraz osób z licencjatem lub tytułem inżyniera, posiadających przygotowanie pedagogiczne, minimalne zarobki zgodnie rozporządzeniem MEN od 1 stycznia 2020 r. wynoszą odpowiednio:

Stopień awansuwynagrodzenie bruttowynagrodzenie netto (do ręki)
nauczyciel stażysta2617 złok. 1932 zł
nauczyciel kontraktowy2663 złok. 1965 zł
nauczyciel mianowany2832 złok. 2084 zł
nauczyciel dyplomowany3324 złok. 2431 zł

Najniższe zarobki dotyczą nauczycieli z licencjatem lub tytułem inżyniera bez przygotowania pedagogicznego, a także nauczycieli z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, a także pedagogów z innym wykształceniem. W tej grupie zarobki od 1 stycznia 2020 r. wynoszą:

Stopień awansuwynagrodzenie bruttowynagrodzenie netto (do ręki)
nauczyciel stażysta2600 złok. 1921 zł
nauczyciel kontraktowy2617 złok. 1932 zł
nauczyciel mianowany2638 złok. 1947 zł
nauczyciel dyplomowany2905 złok. 2135 zł

Zarobki nauczycieli 2020 – dodatki do zasadniczego wynagrodzenia

Wynagrodzenie nauczycieli składa się nie tylko z części zasadniczej opisanej w rozporządzeniu. Na ostateczną wysokość nauczycielskiej pensji, oprócz podstawy, składają się również dodatki, które otrzymują pedagodzy. Jednak nie wszystkie są obligatoryjne, większość uzależniona jest od funkcji, jaką sprawuje nauczyciel bądź efektów jego pracy.

Biura, w których aż chce się pracować. Zobacz najlepsze miej...

Najpopularniejszy dodatek do pensji nauczyciela przyznawany jest za staż pracy. Dodatek stażowy wynosi 1 proc. za każdy przepracowany rok, jednak naliczany jest dopiero po osiągnięciu 4 lat pracy, a jego maksymalna wysokość wynosi 20 proc. Jest to jedyny dodatek przyznawany wszystkim nauczycielom, niezależnie od pełnionej funkcji czy zajmowanego stanowiska.

Zarobki nauczycieli 2020 – dodatek za wychowawstwo

Dodatek za wychowawstwo jest drugim najpopularniejszym dodatkowym składnikiem wynagrodzenia nauczycieli. Przyznawany jest nauczycielom w związku z pełnieniem funkcji wychowawcy klasy lub oddziału przedszkolnego. Od 1 września 2019 r. nauczyciele, którzy są wychowawcami mają zagwarantowany miesięczny dodatek w wysokości 300 zł brutto. Co istotne, samorządy mają możliwość zwiększenia wysokości tego dodatku.

Zarobki nauczycieli 2020 – popularne dodatki do pensji

Dodatek funkcyjny jak sama nazwa wskazuje, przyznawany jest za pełnienie przez nauczyciela określonej funkcji. Najczęściej dodatek ten przyznawany jest nauczycielom za piastowanie funkcji dyrektora lub wicedyrektora placówki.

Inne funkcje uprawniające pedagoga do otrzymywania dodatku funkcyjnego to m.in. pełnienie funkcji opiekuna nauczyciela odbywającego staż na wyższy stopień awansu zawodowego.

Nauczyciele mogą liczyć również na dodatek motywacyjny, przyznawany za osiągnięcia w pracy dydaktycznej lub na rzecz placówki. O przyznaniu i wysokości dodatku decyduje dyrektor szkoły bądź przedszkola.

Warto przeczytać:

W przypadku nauczycieli, którzy pracują w placówkach zlokalizowanych na terenach wiejskich lub w miastach do pięciu tysięcy mieszkańców, przepisy przewidują przyznanie dodatku wiejskiego. O jego wysokości decydują samorządy. Nauczyciele mogą również liczyć na dodatek za warunki pracy (np.: praca w trudnych warunkach lub w szkole specjalnej), nagrody jubileuszowe czy nagrody dyrektora przyznawane z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Ponadto nauczyciele otrzymują dodatkowe wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.

Trzynastka dla nauczycieli

Nauczyciele, tak jak wiele innych pracowników sektora budżetowego, mogą liczyć raz w roku na trzynastą pensję. Popularna „trzynastka” stanowi 8,5 proc. sumy łącznych zarobków uzyskanych w poprzednim roku i jest wypłacana w pierwszym kwartale nowego roku. Trzynastka jest wypłaca każdemu nauczycielowi, który przepracował co najmniej 6 miesięcy w danej placówce.

Zarobki nauczycieli 2020 – średnie wynagrodzenie

Oprócz minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli funkcjonuje pojęcie średniego wynagrodzenia. Jest to kwota ustawowo gwarantowana dla grup nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. W przypadku, gdy w danym regionie nauczyciele otrzymają niższe wynagrodzenie, samorząd jest zobowiązany do wypłaty dodatku uzupełniającego.

14 branż, w których Polacy najczęściej awansują. Gdzie masz ...

Należy jednak podkreślić, że jest to przede wszystkim pojęcie związane z algorytmem rozliczania samorządów z otrzymanej subwencji oświatowej. Nie dotyczy więc zarobków każdego nauczyciela, lecz wszystkich pedagogów zatrudnionych na terenie danej gminy. Nie rzadko więc dochodzi do sytuacji, w której jedna część nauczycieli zarabia poniżej średniej (np.: początkujący pedagodzy), a druga część nauczycieli otrzymuje wynagrodzenie powyżej ustalonych kwot (np. dyrektorzy szkół).

Od 1 września 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli wynosi odpowiednio:

 • 3 338 zł brutto dla nauczyciela stażysty,
 • 3 707 zł dla nauczyciela kontraktowego,
 • 4 806 zł dla nauczyciela mianowanego,
 • 6 141 zł dla nauczyciela dyplomowanego.

Zarobki nauczycieli - kolejne podwyżki w 2020 r.

We wrześniu 2019 r. minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski zapowiedział kolejną transzę podwyżek dla nauczycieli. Zgodnie z deklaracją ministra, kolejna podwyżka wyniesie 6 proc. Dla nauczycieli oznaczałoby to wzrost zarobków od 166 do 229 zł brutto. Podwyżka nie nastąpi jednak od razu, a dopiero od początku nowego roku szkolnego, tj. od września 2020 r.

Na początku grudnia 2019 r. minister Piontkowski ponownie zadeklarował podwyżki dla nauczycieli. Padła konkretna kwota i data: wzrost wynagrodzeń o 6% od 1 września 2020 r. Na razie nie ma jednak zabezpieczonych na to środków w budżecie. Na szczegóły musimy zatem poczekać do połowy przyszłego roku.

Dyplom zawodowy robi różnicę: lepszy start na rynku pracy.

Wideo

Materiał oryginalny: Zarobki nauczycieli. W 2020 roku mogą liczyć na podwyżki. Ile wyniesie minimalne i średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2020? - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
4 grudnia, 18:19, Gość:

Jestem nauczycielem mianowanym, 19 lat pracy, stawka brutto od września 3250 zł. Za listopad z zastępstwami mam 3212,49 zł, co oznacza, że wszystkie dodatki do pensji tak skrupulatnie nauczycielom wyliczane, są pochłaniane przez podatek i składki. Ciekawe, kto w MEN wyliczył to średnie wynagrodzenie 4806 zł? A po 20 latach pracy pensja nie wzrośnie ani o grosz. Chyba że ministerstwo każe samorządom płacić więcej, bo do tego sprowadzają się podwyżki nauczycieli. Pracuję w dużej gminie (8 podstawówek, 12 przedszkoli) i nie dziwię się wójtowi, że powoli ma nas dość i woli budować chodniki... Ale chyba nie uchodzi aby nauczyciel w dużym kraju europejskim zarabiał na pograniczu najniższej krajowej

18 grudnia 2019, 12:21, Piotr:

Nauczyciel mianowany po 19 latach pracy? Czyli wygląda na to że nie jestes na tyle inteligenty bo zrobić kolejny etap. Po drugie. Do średniej wlicza się także nagrody jubileuszowe. Po 20-25-30-35 latach pracy. A wynoszą one 100% pensje i potem 200%. Po trzecie do dodaniu do twojej pensji 13 wynagrodzenia otrzymasz kwotę o duża większą od twojej. I niech mi nie mówi nikt ze nauczyciel pracuje ponad pensum. Kartkówki ocenia się na okienkach. A nauczyciel historii czy innych przedmiotów robiąc to samo co rok utrwala materiał więc przygotowywać się do nauki nie musi. Jak komuś żle to sektor prywatny przyjmie takich specjalistów. Tylko że tak naprawdę znam wielu ludzi którzy przeszli z sektora prywatnego do pracy nauczyciela jednak odwrotnie nie znam. Bo się po prostu do takiej roboty nie nadają. I pracować 40h miesięcznie bez wakacji i ferii to niestety nie jest takie proste

11 stycznia, 19:31, Gość:

40 h miesięcznie? Rzeczywiście musi być ciężko. W sektorze prywatnym rozumiem codziennie robi się coś innego i pracuje się bite 8h dziennie? Widać to na każdym kroku. Z tych 8 godzin często przepracowane jest 5-6, a czasami 3-4.

11 stycznia, 20:01, moniks:

Tak. W biedronkach i innych sklepach codziennie robi się co innego jest się efektywnym. Pracuję się tam 160 h w miesiącu. Czlowiek po takiej robocie jest mocno ztyrany i nie ma czasu na nic.

Oj zmień pracę, choć do szkoły albo przedszkolu tu się pobawisz i już

E
El
4 grudnia, 18:19, Gość:

Jestem nauczycielem mianowanym, 19 lat pracy, stawka brutto od września 3250 zł. Za listopad z zastępstwami mam 3212,49 zł, co oznacza, że wszystkie dodatki do pensji tak skrupulatnie nauczycielom wyliczane, są pochłaniane przez podatek i składki. Ciekawe, kto w MEN wyliczył to średnie wynagrodzenie 4806 zł? A po 20 latach pracy pensja nie wzrośnie ani o grosz. Chyba że ministerstwo każe samorządom płacić więcej, bo do tego sprowadzają się podwyżki nauczycieli. Pracuję w dużej gminie (8 podstawówek, 12 przedszkoli) i nie dziwię się wójtowi, że powoli ma nas dość i woli budować chodniki... Ale chyba nie uchodzi aby nauczyciel w dużym kraju europejskim zarabiał na pograniczu najniższej krajowej

18 grudnia 2019, 12:21, Piotr:

Nauczyciel mianowany po 19 latach pracy? Czyli wygląda na to że nie jestes na tyle inteligenty bo zrobić kolejny etap. Po drugie. Do średniej wlicza się także nagrody jubileuszowe. Po 20-25-30-35 latach pracy. A wynoszą one 100% pensje i potem 200%. Po trzecie do dodaniu do twojej pensji 13 wynagrodzenia otrzymasz kwotę o duża większą od twojej. I niech mi nie mówi nikt ze nauczyciel pracuje ponad pensum. Kartkówki ocenia się na okienkach. A nauczyciel historii czy innych przedmiotów robiąc to samo co rok utrwala materiał więc przygotowywać się do nauki nie musi. Jak komuś żle to sektor prywatny przyjmie takich specjalistów. Tylko że tak naprawdę znam wielu ludzi którzy przeszli z sektora prywatnego do pracy nauczyciela jednak odwrotnie nie znam. Bo się po prostu do takiej roboty nie nadają. I pracować 40h miesięcznie bez wakacji i ferii to niestety nie jest takie proste

11 stycznia, 19:31, Gość:

40 h miesięcznie? Rzeczywiście musi być ciężko. W sektorze prywatnym rozumiem codziennie robi się coś innego i pracuje się bite 8h dziennie? Widać to na każdym kroku. Z tych 8 godzin często przepracowane jest 5-6, a czasami 3-4.

11 stycznia, 20:01, moniks:

Tak. W biedronkach i innych sklepach codziennie robi się co innego jest się efektywnym. Pracuję się tam 160 h w miesiącu. Czlowiek po takiej robocie jest mocno ztyrany i nie ma czasu na nic.

Zmień pracę, zapraszam do przedszkola albo szkoły ale lepiej przedszkola tam nic się nie robi

R
Renata

Jestem obecnie nauczycielką fizyki, jednak z powodu braku godzin muszę teraz szukać innych rozwiązań, żeby połapać kolejne etaty, bo przy tych zarobkach jest bardzo ciężko. Szczególnie jak się mieszka w małej miejscowości.

Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego poleciła mi koleżanka z pracy, która jakiś czas temu ukończyła u nich bibliotekoznawstwo. Jako osoba pracująca byłam pod ścianą, bo nie mogłam nigdzie dojeżdżać, nie mogę też sobie pozwolić na jednorazowy duży wydatek. Jak szukałam studiów, to wszystkie inne uczelnie wołały sobie ogromne pieniądze. A tak to mogę się realizować sama, a praktyki i tak robię w swojej szkole.

m
moniks
4 grudnia, 18:19, Gość:

Jestem nauczycielem mianowanym, 19 lat pracy, stawka brutto od września 3250 zł. Za listopad z zastępstwami mam 3212,49 zł, co oznacza, że wszystkie dodatki do pensji tak skrupulatnie nauczycielom wyliczane, są pochłaniane przez podatek i składki. Ciekawe, kto w MEN wyliczył to średnie wynagrodzenie 4806 zł? A po 20 latach pracy pensja nie wzrośnie ani o grosz. Chyba że ministerstwo każe samorządom płacić więcej, bo do tego sprowadzają się podwyżki nauczycieli. Pracuję w dużej gminie (8 podstawówek, 12 przedszkoli) i nie dziwię się wójtowi, że powoli ma nas dość i woli budować chodniki... Ale chyba nie uchodzi aby nauczyciel w dużym kraju europejskim zarabiał na pograniczu najniższej krajowej

18 grudnia 2019, 12:21, Piotr:

Nauczyciel mianowany po 19 latach pracy? Czyli wygląda na to że nie jestes na tyle inteligenty bo zrobić kolejny etap. Po drugie. Do średniej wlicza się także nagrody jubileuszowe. Po 20-25-30-35 latach pracy. A wynoszą one 100% pensje i potem 200%. Po trzecie do dodaniu do twojej pensji 13 wynagrodzenia otrzymasz kwotę o duża większą od twojej. I niech mi nie mówi nikt ze nauczyciel pracuje ponad pensum. Kartkówki ocenia się na okienkach. A nauczyciel historii czy innych przedmiotów robiąc to samo co rok utrwala materiał więc przygotowywać się do nauki nie musi. Jak komuś żle to sektor prywatny przyjmie takich specjalistów. Tylko że tak naprawdę znam wielu ludzi którzy przeszli z sektora prywatnego do pracy nauczyciela jednak odwrotnie nie znam. Bo się po prostu do takiej roboty nie nadają. I pracować 40h miesięcznie bez wakacji i ferii to niestety nie jest takie proste

11 stycznia, 19:31, Gość:

40 h miesięcznie? Rzeczywiście musi być ciężko. W sektorze prywatnym rozumiem codziennie robi się coś innego i pracuje się bite 8h dziennie? Widać to na każdym kroku. Z tych 8 godzin często przepracowane jest 5-6, a czasami 3-4.

Tak. W biedronkach i innych sklepach codziennie robi się co innego jest się efektywnym. Pracuję się tam 160 h w miesiącu. Czlowiek po takiej robocie jest mocno ztyrany i nie ma czasu na nic.

G
Gość
4 grudnia, 18:19, Gość:

Jestem nauczycielem mianowanym, 19 lat pracy, stawka brutto od września 3250 zł. Za listopad z zastępstwami mam 3212,49 zł, co oznacza, że wszystkie dodatki do pensji tak skrupulatnie nauczycielom wyliczane, są pochłaniane przez podatek i składki. Ciekawe, kto w MEN wyliczył to średnie wynagrodzenie 4806 zł? A po 20 latach pracy pensja nie wzrośnie ani o grosz. Chyba że ministerstwo każe samorządom płacić więcej, bo do tego sprowadzają się podwyżki nauczycieli. Pracuję w dużej gminie (8 podstawówek, 12 przedszkoli) i nie dziwię się wójtowi, że powoli ma nas dość i woli budować chodniki... Ale chyba nie uchodzi aby nauczyciel w dużym kraju europejskim zarabiał na pograniczu najniższej krajowej

18 grudnia 2019, 12:21, Piotr:

Nauczyciel mianowany po 19 latach pracy? Czyli wygląda na to że nie jestes na tyle inteligenty bo zrobić kolejny etap. Po drugie. Do średniej wlicza się także nagrody jubileuszowe. Po 20-25-30-35 latach pracy. A wynoszą one 100% pensje i potem 200%. Po trzecie do dodaniu do twojej pensji 13 wynagrodzenia otrzymasz kwotę o duża większą od twojej. I niech mi nie mówi nikt ze nauczyciel pracuje ponad pensum. Kartkówki ocenia się na okienkach. A nauczyciel historii czy innych przedmiotów robiąc to samo co rok utrwala materiał więc przygotowywać się do nauki nie musi. Jak komuś żle to sektor prywatny przyjmie takich specjalistów. Tylko że tak naprawdę znam wielu ludzi którzy przeszli z sektora prywatnego do pracy nauczyciela jednak odwrotnie nie znam. Bo się po prostu do takiej roboty nie nadają. I pracować 40h miesięcznie bez wakacji i ferii to niestety nie jest takie proste

40 h miesięcznie? Rzeczywiście musi być ciężko. W sektorze prywatnym rozumiem codziennie robi się coś innego i pracuje się bite 8h dziennie? Widać to na każdym kroku. Z tych 8 godzin często przepracowane jest 5-6, a czasami 3-4.

G
Gość
7 stycznia, 15:37, An:

Bardzo stronniczy artykuł, nie do końca zgodny ze stanem faktycznym.

W którym miejscu jest niby ta stronniczość? Przecież zostały podane informacje z Karty Nauczyciela oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.

A
An

Bardzo stronniczy artykuł, nie do końca zgodny ze stanem faktycznym.

G
Gość

Głupoty piszecie. Powyżko-obniżka? W tabelach po podwyżce są mniejsze kwoty niż przed...

A
Anka
3 stycznia, 1:07, Gość:

Czas się przebranżowić na portiera zarobię 2600 brutto plus premia a nie 2750 plus premia przy widzi mi się dyrektora. Zarobić 200 brutto więcej za użeranie się z dziećmi i udowadnianie ich rodzica że nauczyciel to jednak człowiek a nie wielbłąd

5 stycznia, 14:40, 555:

Śmiało. Praca nauczyciela jest naprawdę ok, a stawka godzinowa ultra wysoka jak na budżetówkę. Przypomnę tydzień to 18 godz, tablicowych i mnóstwo wolnego przy okazji wszelkich świąt

Przekonaj się sam/ sama że to nie 18 godzin ....

555
3 stycznia, 1:07, Gość:

Czas się przebranżowić na portiera zarobię 2600 brutto plus premia a nie 2750 plus premia przy widzi mi się dyrektora. Zarobić 200 brutto więcej za użeranie się z dziećmi i udowadnianie ich rodzica że nauczyciel to jednak człowiek a nie wielbłąd

Śmiało. Praca nauczyciela jest naprawdę ok, a stawka godzinowa ultra wysoka jak na budżetówkę. Przypomnę tydzień to 18 godz, tablicowych i mnóstwo wolnego przy okazji wszelkich świąt

S
SPENCER WILSON

Cześć, jestem SPENCER WILSON, prawowity i niezawodny pożyczkodawca. Udzielam pożyczek na jasnych i łatwych do zrozumienia warunkach z oprocentowaniem 2%. Udzielam pożyczek biznesowych, osobistych, studenckich, samochodowych i rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną bezpośrednio: spencerloan.usa@hotmail.com lub Dodaj mnie na Whatsapp: 18153830444

G
Gość

Czas się przebranżowić na portiera zarobię 2600 brutto plus premia a nie 2750 plus premia przy widzi mi się dyrektora. Zarobić 200 brutto więcej za użeranie się z dziećmi i udowadnianie ich rodzica że nauczyciel to jednak człowiek a nie wielbłąd

G
Gość
9 grudnia, 22:36, Wychowawczyni:

Bardzo proszę o przekazywanie całej prawdy a nie tej podawanej w mediach. Owszem 300 zł dodatku za wychowawstwo obligatoryjnie otrzymali wychowawcy w szkole. Przedszkole zostało bez zmian i zdaje się na łaskę samorządu, bogatszy może da 200 zł, biedniejszy 30 zł. Gdzie jest sprawiedliwość i czym się różni praca nauczyciela w jednym czy drugim mieście? Ma pecha bo uczy w biedniejszej gminie? Uczył się tyle samo lat i ma podobne wykształcenie. O nauczycielach przedszkola w ogóle się nie mówi. Wrzuceni do jednego worka z nauczycielami szkoły. A jednak wiele nas różni... wynagrodzenia, urlopy (helloł w wakacje, ferie i przerwy między świetami —> pracujemy). Kochamy tę pracę dlatego w niej trwamy ale to wszystko do okola jest smutne... Dla formalności nasze stanowisko to: Nauczyciel Wychowania Przedszkolnego.

10 grudnia, 4:13, Gość:

Dokładnie!!!!

Prawda. I ile się więcej pracuje?! Nie mówiąc o wakacjach i ledwo wystarczającym urlopie 😠

G
Gość
4 grudnia, 18:19, Gość:

Jestem nauczycielem mianowanym, 19 lat pracy, stawka brutto od września 3250 zł. Za listopad z zastępstwami mam 3212,49 zł, co oznacza, że wszystkie dodatki do pensji tak skrupulatnie nauczycielom wyliczane, są pochłaniane przez podatek i składki. Ciekawe, kto w MEN wyliczył to średnie wynagrodzenie 4806 zł? A po 20 latach pracy pensja nie wzrośnie ani o grosz. Chyba że ministerstwo każe samorządom płacić więcej, bo do tego sprowadzają się podwyżki nauczycieli. Pracuję w dużej gminie (8 podstawówek, 12 przedszkoli) i nie dziwię się wójtowi, że powoli ma nas dość i woli budować chodniki... Ale chyba nie uchodzi aby nauczyciel w dużym kraju europejskim zarabiał na pograniczu najniższej krajowej

18 grudnia, 12:21, Piotr:

Nauczyciel mianowany po 19 latach pracy? Czyli wygląda na to że nie jestes na tyle inteligenty bo zrobić kolejny etap. Po drugie. Do średniej wlicza się także nagrody jubileuszowe. Po 20-25-30-35 latach pracy. A wynoszą one 100% pensje i potem 200%. Po trzecie do dodaniu do twojej pensji 13 wynagrodzenia otrzymasz kwotę o duża większą od twojej. I niech mi nie mówi nikt ze nauczyciel pracuje ponad pensum. Kartkówki ocenia się na okienkach. A nauczyciel historii czy innych przedmiotów robiąc to samo co rok utrwala materiał więc przygotowywać się do nauki nie musi. Jak komuś żle to sektor prywatny przyjmie takich specjalistów. Tylko że tak naprawdę znam wielu ludzi którzy przeszli z sektora prywatnego do pracy nauczyciela jednak odwrotnie nie znam. Bo się po prostu do takiej roboty nie nadają. I pracować 40h miesięcznie bez wakacji i ferii to niestety nie jest takie proste

Ja właśnie stwierdziłam,że za takie pieniądze nie będę się szarpać i odeszłam z zawodu.Prosze w 2020 zatrudnić kogoś z najniższæ pensjæ i będzie git!

w
www.zostanmilionerem.pl

Biznes dla każdego, pomagamy wystartować. Twój sukces jest naszym sukcesem.

Dodaj ogłoszenie