Zarobki nauczycieli 2019. Tyle zarabia nauczyciel w szkole po podwyżkach. Sprawdź minimalne i średnie stawki [PENSJE NAUCZYCIELI 24.04.2019]

Grzegorz SzkiłądźZaktualizowano 
Zarobki nauczycieli wzbudzają ogromne emocje. Ostatnia podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Zobacz, jak kształtują się minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego w polskich szkołach.Przejdź do kolejnych slajdów --->Michał Pawlik
Ile zarabia nauczyciel? Zarobki nauczycieli wzbudzają ogromne emocje. Ostatnia podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Jak kształtują się minimalne i średnie stawki wynagrodzenia zasadniczego w polskich szkołach? Przekonaj się, ile wynoszą aktualnie pensje nauczycieli. Czy nauczyciele naprawdę zarabiają za mało?

Zarobki nauczycieli 2019. Tyle zarabia nauczyciel w szkole po podwyżkach [PENSJE NAUCZYCIELI]

Wysokość zarobków nauczycieli reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, które określa minimalne stawki wynagrodzenia. Co wpływa na wysokość pensji? W głównej mierze stopień awansu zawodowego oraz różne dodatki.

Są cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli:

 • nauczyciel stażysta
 • nauczyciel kontraktowy
 • nauczyciel mianowany
 • nauczyciel dyplomowany

Nauczyciel, który rozpoczyna swoją pierwszą pracę, automatycznie uzyskuje stopień stażysty. Im wyższy stopień awansu nauczyciela, tym wyższa płaca podstawowa.

Podwyżka pensji nauczycielskich w styczniu. Kolejna we wrześniu?
Podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli w 2018 roku weszła w życie 1 kwietnia. Dzięki temu ich średnie zarobki wzrosły o 5,35 proc. Kolejna podwyżka weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, jednak rozporządzenie zostało podpisane w lutym. Oznacza to, że nauczyciele dostaną wyższe pensje z wyrównaniem za wcześniejsze miesiące w marcu lub w kwietniu.

Ile wynosi minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli od 1 stycznia 2019 roku? Kliknij w galerię i sprawdź:

Ile wynosi średnie wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli od 1 stycznia 2019 roku? Jest ono ustawowo gwarantowane dla grup nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego i wynosi od 3 045 zł do 5 603 zł brutto.

Przedstawiciele MEN obiecują, że kolejna podwyżka ma zostać wypłacona nauczycielom od września tego roku. Będzie to kolejne 5 procent. - W sumie ich wynagrodzenie wzrośnie o 16,1 proc. w stosunku do roku 2018 - szacuje rzecznik MEN.

Dotychczasowe podwyżki nie zadowalają nauczycieli. Zaznaczają, że ich praca nie kończy się w szkole. Muszą przygotować się do lekcji i sprawdzają testy w domu. Twierdzą też, że wcale nie mają długich wakacji, ponieważ wracają do szkół o wiele wcześniej niż uczniowie, by przygotować się do nowego roku szkolnego.

Czytaj też: Strajk nauczycieli 2019. Co z dziećmi? Szkoły zapewnią opiekę uczniom?

Jakie dodatki wchodzą w skład wynagrodzenia dla nauczycieli? To między innymi dodatek funkcyjny czy motywacyjny.

Dodatki dla nauczycieli:

 • dodatek za wysługę lat
 • dodatek wynikający z pełnienia funkcji kierowniczej
 • dodatek funkcyjny dla opiekuna stażu
 • dodatek funkcyjny dla wychowawcy klasy
 • dodatek funkcyjny nauczyciela doradcy
 • dodatek funkcyjny nauczyciela konsultanta
 • dodatek za warunki pracy
 • dodatek za uciążliwość pracy
 • nagroda jubileuszowa
 • nagroda ze specjalnego funduszu nagród
 • dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej
 • dodatek motywacyjny
 • dodatkowe wynagrodzenie roczne
 • odprawy emerytalno-rentowe oraz odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy
 • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw

Sprawdź też: Strajk nauczycieli coraz bliżej. Kwietniowe egzaminy sparaliżowane?

Strajk nauczycieli. Czy egzaminy są zagrożone?

Wideo

Materiał oryginalny: Zarobki nauczycieli 2019. Tyle zarabia nauczyciel w szkole po podwyżkach. Sprawdź minimalne i średnie stawki [PENSJE NAUCZYCIELI 24.04.2019] - Głos Wielkopolski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 217

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
I
Iga
, Katarzyna:

Jaki dodatek za pracę w nocy?! Chcecie wiedzieć jak jest zostań nauczycielem! Jedziesz na wycieczkę nie dostajesz grosza za to że jesteś w pracy 24 godziny na dobę również w sobotę i niedzielę. Chcesz żeby Twoja klasa pojechała na wycieczkę rowerową musisz mieć instruktora turystyki kwalifikowanej rowerowej koszt 600 zł płacisz ze swojej kieszeni. Jedziesz z uczniami na zawody dostaniesz tylko zwrot biletu żadnej diety jak musisz poruszać się metrem albo komunikacją miejską płacisz ze swojej kasy . Odpowiadasz jednoosobowo i zawsze jest to Twoja wina jak się coś stanie bo nie zachowałeś należytej staranności kuratorium Cię nie obroni tylko dołoży i za wszelką cenę będzie szukać uchybień. Rodzice będą wyrażać niezadowolenie dlaczego wyjazd dzieci jest tak drogi to niech nauczyciele zapłacą za siebie. W klasie będziesz mieć 35 uczniów, chociaż miało być max 32 będziesz nosić codziennie prywatnego laptopa bo szkolny komputer w klasie jest tak stary że nic na nim nie zrobisz. Masz być dwa razy w miesiącu dostępny dla rodziców popołudniu-za darmo. Będziesz prowadzić dodatkowe lekcje 8 w miesiącu za darmo bo trzeba przygotować uczniów do egzaminu i te lekcje są w planie lekcji! Nie dostaniesz kółka płatnego mimo tego że masz 52 uczniów startujących w zawodach przedmiotowych ani nagrody bo ona jest rotacyjnym dodatkiem do pensji- decyzja prezydenta miasta. Zanim zaczniesz źle o nas mówić wysil się i dowiedz jak to naprawdę wygląda

Non stop są te wycieczki? Ja w podstawówce miałem 1, a w szkole średniej 2, czyli przez 12 lat miałem 3 wycieczki jako uczeń. Ile tych wycieczek rocznie ma nauczyciel? Dlaczego nauczyciel ma wykładać pieniądze z własnej kieszeni na wycieczkę rowerową? Zebrać od rodziców, a jak nie dadzą, to nie ma wycieczki albo niech jadą ci, którzy zapłacą. Jaki zwrot biletu - kup bilet miesięczny, jak większość ludzi dojeżdżająca do pracy komunikacją miejską. Odpowiedzialność za uczniów jak coś się stanie? Też mi nowość...

zgłoś
S
Stach

Jak obliczyć wynagrodzenie średnioroczne nauczyciela (po uwzględnieniu stażowego, dodatków i trzynastki)? I jak wyglądają żądania ZNP w perspektywie kraju?

P = E x (W SW D) x 13/12

E - wymiar etatu

W - miesięczne wynagrodzenie zasadnicze (4 różne stawki w zależności od stopnia awansu)

S - stażowe od 1-20% (zależy od przepracowanych ogólnie lat, czyli 20% mają od około 45 roku życia)

D - miesięczne dodatki

13/12 - 12 miesięcznych wynagrodzeń "trzynastka" i dzielimy przez liczbę miesięcy w roku

P - średnioroczna miesięczna pensja

Teraz policzcie, ile faktycznie podwyżki chce Broniarz? Ten 1000 zł to faktycznie ok. 1200-1400 zł podwyżki. Pomnóżcie przez liczbę nauczycieli (600000) i zastanówcie się czy jakikolwiek rząd byłby w stanie takie żądania zaakceptować (po uchwalonym budżecie). I gdyby rzeczywiście rząd przystałby na takie warunki to zaraz inne grupy zawodowe chciałby tego samego. Czyli chaos.

zgłoś
G
Gość
, Matka:

Broniarz za PO siedział cicho. Teraz nagle się ocknął i postawił zaporowe żądania.

Ciekawe co mu obiecano?

Zachowuje się jakby nauczyciele byli najbardziej uciśnioną grupą zawodową a tak naprawdę żyją sobie spokojnie jak za komuny, 30 lat pracy w tej samej szkole, nie muszą się martwić o pracę, KN- liczne przywileje, zarobki jeśli wziąć pod uwagę wszystkie dodatki- całkiem niezłe, zwłaszcza, ze mają tylko 18 godz/ tydzień. przy tablicy i 3 m- ce płatnego wolnego.

W budżetówce jest wiele zawodów wymagających znacznie większego wysiłku i więcej pracy (40 godz./ tydzień., 26 dni urlopu)a gorzej zarabiających np. pielęgniarki, pracownicy socjalni, pracownicy medyczni i wielu innych.

Wstydźcie się nauczyciele!

Odgrywacie się na naszych dzieciach chociaż niczemu nie są winne. Nigdy wam tego nie wybaczymy. Za okres strajku powinien wam zapłacić ZNP.

Przyłączam się jako matka. Co do przywilejów należy jeszcze nadmienić płatne urlopy na podreperowanie zdrowia w wymiarze nie przkraczajacym łącznie 3 lata, gdzie pierwszy mozna już brać po 7 latach pracy.

zgłoś
G
Gość
, Gość:

Po co wogóle szkoła, nauczyć czytać rachować do stu i pracować u niemca ,taka nasza narodowa tradycja, Jan z Czarnolasu : )

, Gość:

to właśnie zapowiada Morawiecki, a gawiedź brawa bije! U nas prawdziwie Dolina Krzemowa! tania siłą robocza "za miskę ryżu", pokorna i karna, damy Wam drodzy przedsiębiorcy z USA nie tylko wielbłądy do roboty, obniżymy Wam podatki tak aby jak najszybciej wyrugować z rynku firmy rodzime, które jako tako jeszcze były nad powierzchnią..... i kto Mateuszki robi loda Amerykanom (umyj Mateuszku ząbki)

Może najpierw przypomnij sobie kto wyprzedał polski majątek zanim będziesz najeżdżał na ten rząd.

zgłoś
G
Gość
, Joanna:

Szkoda, że niektórzy strajkujący zapomnieli dodać, iż drugą i trzecią pensję mają z korepetycji oraz dodatkowe pieniądze i kolonii czy obozów, dodatki za zieloną szkołę i wycieczki i ich podstawowy czas pracy to 18 godzin a mój to 40 godzin za niewiele wiecej. W internecie są nieprawdziwe informacje o kilku szkołach, niektóre portale podają, że szkoła włącza się do strajku i będzie zamknięta a dyrekcja wyraźnie mówi i pisze, że są normalne lekcje i w niektórych przypadkach zajęcia świetlicowe lub zastępstwa.

Nie żałuję wielu nauczycieli. Przez to jak słabo i chaotycznie prowadzą lekcje, muszę wspomagać dziecko korepetycjami. Nie dajmy sobą manipulować!!!

Ilu znacie nauczycieli, którzy po skończonych korepetycjach wystawiają paragon z kasy fiskalnej? (w zależności od szkoły i poziomu to 80-150zł/h)

A ilu znacie przedsiębiorców, sprzedawców, sklepikarzy którzy dostali mandat za nie wciśnięcie w rękę klientowi paragonu, chociaż go realnie wystawili?

A ile musi sprzedać przedsiębiorca, żeby po opłaceniu podatków zostało mu tyle co nauczycielowi bez rachunków?

Jak już tak czepiamy się wszystkiego, to tak do szpiku kości proponuję, bo obawiam się, że po miesiącu pracy nauczyciela w mojej branży to wolałby swoje zarobki i swoją pracę, mimo iż moje wydają się bardziej atrakcyjne. Wszyscy w Polsce narzekają.... - wystarczy się przebranżowić.

zgłoś
l
lili
, Katarzyna:

Jaki dodatek za pracę w nocy?! Chcecie wiedzieć jak jest zostań nauczycielem! Jedziesz na wycieczkę nie dostajesz grosza za to że jesteś w pracy 24 godziny na dobę również w sobotę i niedzielę. Chcesz żeby Twoja klasa pojechała na wycieczkę rowerową musisz mieć instruktora turystyki kwalifikowanej rowerowej koszt 600 zł płacisz ze swojej kieszeni. Jedziesz z uczniami na zawody dostaniesz tylko zwrot biletu żadnej diety jak musisz poruszać się metrem albo komunikacją miejską płacisz ze swojej kasy . Odpowiadasz jednoosobowo i zawsze jest to Twoja wina jak się coś stanie bo nie zachowałeś należytej staranności kuratorium Cię nie obroni tylko dołoży i za wszelką cenę będzie szukać uchybień. Rodzice będą wyrażać niezadowolenie dlaczego wyjazd dzieci jest tak drogi to niech nauczyciele zapłacą za siebie. W klasie będziesz mieć 35 uczniów, chociaż miało być max 32 będziesz nosić codziennie prywatnego laptopa bo szkolny komputer w klasie jest tak stary że nic na nim nie zrobisz. Masz być dwa razy w miesiącu dostępny dla rodziców popołudniu-za darmo. Będziesz prowadzić dodatkowe lekcje 8 w miesiącu za darmo bo trzeba przygotować uczniów do egzaminu i te lekcje są w planie lekcji! Nie dostaniesz kółka płatnego mimo tego że masz 52 uczniów startujących w zawodach przedmiotowych ani nagrody bo ona jest rotacyjnym dodatkiem do pensji- decyzja prezydenta miasta. Zanim zaczniesz źle o nas mówić wysil się i dowiedz jak to naprawdę wygląda

Jeżeli jest Pani na zielonej szkole sobota ,niedziela ,to za te dni ma Pani dni wolne od pracy.

zgłoś
N
Nosal
, Ola:

2.400 na rękę z wychowawstwem. Nauczyciel mianowany z 24 letnim stażem.

Ale trzynastki i wysługi lat nie ująłeś. Wpisz tu kwotę z PIT.

zgłoś
M
Marika

Ja proszę o PITy, żebyśmy ile naprawdę dostają nauczyciele z tymi wszystkimi dodatkami, trzynastymi pensjami, dodatkaio świątecznymi, wysługą lat, wychowawstwem, motywacjami, pracą przy egzaminach itp.

zgłoś
K
Katarzyna

Jaki dodatek za pracę w nocy?! Chcecie wiedzieć jak jest zostań nauczycielem! Jedziesz na wycieczkę nie dostajesz grosza za to że jesteś w pracy 24 godziny na dobę również w sobotę i niedzielę. Chcesz żeby Twoja klasa pojechała na wycieczkę rowerową musisz mieć instruktora turystyki kwalifikowanej rowerowej koszt 600 zł płacisz ze swojej kieszeni. Jedziesz z uczniami na zawody dostaniesz tylko zwrot biletu żadnej diety jak musisz poruszać się metrem albo komunikacją miejską płacisz ze swojej kasy . Odpowiadasz jednoosobowo i zawsze jest to Twoja wina jak się coś stanie bo nie zachowałeś należytej staranności kuratorium Cię nie obroni tylko dołoży i za wszelką cenę będzie szukać uchybień. Rodzice będą wyrażać niezadowolenie dlaczego wyjazd dzieci jest tak drogi to niech nauczyciele zapłacą za siebie. W klasie będziesz mieć 35 uczniów, chociaż miało być max 32 będziesz nosić codziennie prywatnego laptopa bo szkolny komputer w klasie jest tak stary że nic na nim nie zrobisz. Masz być dwa razy w miesiącu dostępny dla rodziców popołudniu-za darmo. Będziesz prowadzić dodatkowe lekcje 8 w miesiącu za darmo bo trzeba przygotować uczniów do egzaminu i te lekcje są w planie lekcji! Nie dostaniesz kółka płatnego mimo tego że masz 52 uczniów startujących w zawodach przedmiotowych ani nagrody bo ona jest rotacyjnym dodatkiem do pensji- decyzja prezydenta miasta. Zanim zaczniesz źle o nas mówić wysil się i dowiedz jak to naprawdę wygląda

zgłoś
a
ana

dodatek za uciążliwość pracy :),

zgłoś
E
Ewa

Broniarz powinien zostać usunięty ze stanowiska ponieważ bawi się w politykę i współpracuje ze Schetyną

zgłoś
u
uti

Autor artykułu kolejny przykład NIERZETELNEGO dziennikarstwa. Średnie zarobki NIE są gwarantowane ustawą, te średnie, to właśnie nie wiadomo skąd ministerstwo bierze,bo normalny nauczyciel ich na oczy nie widzi. Ustawa gwarantuje pensje ZASADNICZE minimalne BRUTTO od 2230 (poniżej minimalnej krajowej!!!!!!) do 3483.

zgłoś
G
Gość
, Gość:

Po co wogóle szkoła, nauczyć czytać rachować do stu i pracować u niemca ,taka nasza narodowa tradycja, Jan z Czarnolasu : )

to właśnie zapowiada Morawiecki, a gawiedź brawa bije! U nas prawdziwie Dolina Krzemowa! tania siłą robocza "za miskę ryżu", pokorna i karna, damy Wam drodzy przedsiębiorcy z USA nie tylko wielbłądy do roboty, obniżymy Wam podatki tak aby jak najszybciej wyrugować z rynku firmy rodzime, które jako tako jeszcze były nad powierzchnią..... i kto Mateuszki robi loda Amerykanom (umyj Mateuszku ząbki)

zgłoś
N
Nauczyciel

Może ze swoją pensja pomyliła...

zgłoś
N
Nauczyciel

Księgowa bzdury pisze!!!

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3