ZAPYTAJ LEKARZA | Co to jest...

  ZAPYTAJ LEKARZA | Co to jest tak zwana choroba brudnych rąk?

  Anna Folkman

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  ZAPYTAJ LEKARZA | Co to jest tak zwana choroba brudnych rąk?
  Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: stronazdrowia@polskapress.pl
  ZAPYTAJ LEKARZA | Co to jest tak zwana choroba brudnych rąk?
  Co to jest tak zwanachoroba brudnych rąk?

  Profesor Miłosz Parczewski z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, Chorób Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych:
  Choroba, potocznie nazywana chorobą brudnych rąk, to tak naprawdę szereg schorzeń przenoszonych tak zwaną drogą fekalno-oralną. Powoduje ona uciążliwe dolegliwości, a można ich uniknąć, po prostu zachowując odpowiednią higienę.
  Chodzi o dotykanie różnych części ciała, zabrudzenie wydzielinami przewodu pokarmowego, które przenosi się z rąk do rąk, a potem z rąk do ust. Choroby brudnych rąk powstają przy nieodpowiedniej higienie osobistej, spożywaniu niemytych pokarmów, niewłaściwym przygotowaniu pożywienia i braku obróbki cieplnej. Najpopularniejsze choroby to salmonellozy, shigelloza, biegunki wirusowe. Niektóre z nich są chorobami odzwierzęcymi, ale przenoszą się również właśnie przez zabrudzenie rąk. To także wirusowe zapalenie wątroby typu A, o którym w Polsce ostatnio głośno się mówi. W ubiegłym roku mieliśmy epidemię tej choroby. Było to około 3,5 tysiąca przypadków, w tym roku jest ich dużo mniej, ale nadal więcej niż dwa, trzy lata temu. Chorobami brudnych rąk są także szeroko pojęte biegunki pokarmowe, związane są z nimi bakterie i wirusy - na przykład rotawirusy czy pałeczki E. coli.  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »