Zapowiedzi zmian w szkolnictwie. Znikną gimnazja i szkoły zawodowe?

Monika JankowskaZaktualizowano 
Dziennik Zachodni
Od września obowiązkiem szkolnym objęte są wszystkie dzieci siedmioletnie. Rodzice mogą jednak zdecydować, czy ich pociecha rozpocznie naukę w pierwszej klasie już jako sześciolatek.

- Dziecko 6-letnie będzie miało prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej, o ile wcześniej korzystało z wychowania przedszkolnego - tłumaczy MEN. Jeśli nie uczęszczało do przedszkola, rodzice również będą mogli zapisać je do pierwszej klasy. W takim przypadku niezbędna będzie jednak opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Z kolei dzieci, które rok temu zaczęły naukę jako sześciolatki, mogą jeszcze raz uczęszczać do klasy pierwszej. Drugą mogą powtórzyć ci, którzy zaczęli naukę jako 6-latki dwa lata temu.

Czeka nas kolejna rewolucja w szkolnictwie. Wygaszanie gimnazjum rozpocznie się w 2017 roku

Jeszcze więcej zmian czeka nas od roku szkolnego 2017/2018. Poważne zmiany dotkną szkół każdego szczebla. Według zapewnień Prawa i Sprawiedliwości, od września 2017 r. ma zacząć funkcjonować ośmioletnia szkoła - edukacja wczesnoszkolna będzie obowiązywała w klasach I-IV. Dzieci w czwartej klasie będą miały tego samego wychowawcę, co w klasach I-III.

W tym samym czasie rozpocznie się - jak zapowiada minister edukacji Anna Zalewska -wygaszanie gimnazjów. Młodzież, która miałaby zacząć naukę w klasie I gimnazjum, pójdzie do klasy VII.

Reforma oświaty nie ominie też szkół ponadgimnazjalnych. Znikną zasadnicze szkoły zawodowe - zamiast nich powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Liceum na powrót będzie czteroletnie, a technikum - pięcioletnie.

„Nie dla chaosu w szkole” - pod takim hasłem Związek Nauczycielstwa Polskiego wraz ze środowiskami pozarządowymi chce protestować przeciwko reformie edukacji 1 września w Warszawie.

Agencja Informacyjna Polska Press

monika.jankowska@polskapress.pl

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
spokojny

"Znikną zasadnicze szkoły zawodowe".
I słusznie.
Wszyscy na śmieciowe studia a po nich na śmieciowe umowy o pracę.

A
Anna

Oczywiście Licea i inne szkoły ponadpodstawowe powinny być zarządzane i finansowane przez wojewodę . Również konkursy na dyrektora w w/w placówkach powinien przeprowadzać Kurator Oświaty. Inna ranga szkół i inny cel . Określone żródło finansowania, a nie wspólny worek dla wszystkich pt WRS
Natomiast szkoły podstawowe i przedszkola przez gminę. zwiń

Dodaj ogłoszenie