Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapomniany zawód powraca

Edyta Okoniewska
fot. arch. DPS Cisewie
Pod okiem instruktora mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu, a także powiatu kościerskiego będą mogli poznawać tajniki tworzenia naczyń z gliny, ich wypalania i ozdabiania.

Tajniki ceramiki ludowej będzie mógł poznawać każdy mieszkaniec powiatu kościerskiego, a także turysta odwiedzający Cisewie w gm. Karsin. W tamtejszym Domu Pomocy Społecznej otwarto Pracownię Garncarską.

- Stowarzyszenie na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu dostrzegło innowacyjną ofertę dla szerokiego grona odbiorców - mówi Irena Trzcińska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu. - Warsztat garncarski stał się nową atrakcją turystyczną. Projekt uzyskał dofinansowanie unijne za pośrednictwem Lokalnej Grupy Rybackiej Morenka.

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu pracownię wyposażono w sprzęt meblowy, koło garncarskie, piec do wypalania wyrobów, szkliwa dekoracyjne itp. Realizacja projektu wymagała również finansowego wkładu własnego stowarzyszenia. Było to możliwe dzięki środkom pochodzącym z pozyskanego 1 proc. podatku.

Z nowej pracowni będą korzystać nie tylko mieszkańcy DPS, ale także inne osoby.
- Dla osób spoza DPS pracownia czynna będzie w każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach od 9 do 12 i od 15 do 18, począwszy już od kwietnia - mówi Irena Trzcińska. - Jest również możliwość zorganizowania zajęć dla grup po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie pod nr (58) 687 31 19.

Otwarcie pracowni było wielkim wydarzeniem w DPS. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą celebrował ksiądz dziekan Dominik Szulwic z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej z Karsina. O część artystyczną zadbał Zespół "Cisewianki", złożony z mieszkańców DPS Cisewie. Przedstawicielka Stowarzyszenia na rzecz Domu Pomocy Społecznej, Lidia Ciężak opowiedziała o idei powstania tego projektu i zakresie przedsięwzięcia. Natomiast dyrektor DPS w Cisewiu mówiła o spełniających się marzeniach i nowych możliwościach, jakie w związku z powstaniem pracowni garncarskiej otwierają się przed mieszkańcami domu i nie tylko.
Co ciekawe, każdy gość pracowni będzie mógł usłyszeć ciekawostki o historii tego ginącego rzemiosła, wykonać początkowe prace, by oswoić się z tworzywem, ulepić naczynie pradawną metoda "wałeczkową" oraz zasiąść przy kole garncarskim.
Pod okiem instruktorki będzie można poznawać tajniki tworzenia naczyń z gliny, ich wypalania i ozdabiania. Stowarzyszenie będzie organizować też plenery z pokazami garncarskimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki