Zanim wyjedziesz na wakacje

  Zanim wyjedziesz na wakacje

  Karolina Kulaszewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Zamierzasz zorganizować letnią wycieczkę? Jeżeli chcesz wyjechać z większą grupą, upewnij się, czy wszystko będzie przebiegać zgodnie z prawem.
  W czasie wyjazdu możesz zostać skontrolowany.

  - Jestem emerytowaną nauczycielką. Od sześciu lat organizuję tygodniowe wycieczki dla znajomych i przyjaciół - głównie emerytów - opowiada pani Elżbieta. - Zwiedziliśmy już razem wiele pięknych miejsc. Zawsze to ja zbieram pieniądze, opłacam ubezpieczenie i wynajmuję autokar. Mam jednak wątpliwości, czy wszystko przebiega zgodnie z prawem - dodaje czytelniczka.

  Pani Elżbieta nie prowadzi biura podróży, nie czerpie też żadnych zysków z organizowania takich wyjazdów.

  - W wycieczkach biorą udział tylko znajomi, nie chciałabym jednak mieć żadnych kłopotów z prawem. Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy potrzebujemy jakichś dodatkowych zezwoleń - pyta gdańszczanka.
  Z prośbą o wyjaśnienie zwróciliśmy się do Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Zdaniem ekspertów osoby, które organizują wyjazdy tylko dla swoich bliskich lub znajomych, nie łamią obowiązujących przepisów.

  - Sytuacja wygląda inaczej, gdy w wyjeździe biorą udział osoby spoza grupy znajomych. Gdyby ta pani w jakikolwiek sposób ogłasza organizację takiej wycieczki i zachęcała do jej udziału osoby nieznajome, wówczas powinna zgłosić się po wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - zaznacza pracownik Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
  Wniosek o uzyskanie wpisu do rejestru należy złożyć właśnie w wymienionym departamencie . W Gdańsku mieści się on przy ul. Okopowej 21/27.

  Przed wyjazdem na wycieczkę organizowaną przez biuro podróży, warto upewnić się, czy firma jest wiarygodna. Każdy organizator powinien posiadać wszystkie dokumenty prawne, pozwalające na prowadzenia takiej działalności i mieć wpis do Ewidencji Organizatorów Turystyki. Składa wówczas polisę u marszałka województwa, która zapewnia ochronę praw klienta. Jeżeli więc wycieczka, obóz lub kolonia odbywa się poza granicami kraju, a organizator - wbrew obowiązkowi - nie zapewni powrotu do kraju, koszty drogi powrotnej pokrywane są z polisy. Gwarantuje ona również zwrot kosztów poniesionych przez klienta w sytuacji, kiedy wyjazd krajowy lub zagraniczny nie dojdzie do skutku.

  Warto również pamiętać o tym, że jeżeli firma nie wywiązała się z obietnic - np. z własnej winy w czasie wyjazdu nie zrealizowała zagwarantowanego zwiedzania lub warunki hotelowe znacznie odbiegały od tych, które reklamowała - możesz domagać się zwrotu kosztów. Musisz jednak mieć na to dowody.

  Powinieneś wówczas zgłosić się do rzecznika praw konsumenta, przedstawić program obozu przygotowany przez firmę i udowodnić, że w rzeczywistości część zajęć, za które zapłaciłeś, w ogóle się nie odbyła. Wówczas rzecznik będzie interweniował w twoim imieniu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo