Zanim tczewski most się rozsypie

  Zanim tczewski most się rozsypie

  Sebastian Dadaczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W mieście powstała grupa inicjatywna, która zamierza założyć Komitet Wspierania Odbudowy Mostu Tczewskiego Bridge. W ten sposób chce jeszcze bardziej zwrócić uwagę na sypiący się od lat zabytek i namówić elity, by pomogły go uratować.
  Inicjatorzy to: tczewski wicestarosta Adam Kucharek, szef Biura Promocji Miasta Tczewa Ludwik Kiedrowski, dyrektor tczewskiego oddziału Gdańskiego Związku Pracodawców Roman Liebrecht oraz tczewianin dr Wojciech Drzeżdżon z Uniwersytetu Gdańskiego.

  - Wszystko po to, by stworzyć możliwości do pozyskania środków na odbudowę mostu - tłumaczy Kiedrowski.

  Jeszcze w lutym tczewianie zamierzają zorganizować konferencję nt. mostu. Podczas niej ma być poruszana nie tyle historia 150-letniego obiektu, co jego aktualny stan techniczny, metody promocji i działania, które powinno się jak najszybciej podjąć.

  Chodzi też o zainteresowanie wpływowych ludzi tą sprawą, przekonanie ich, że powinni podjąć w tym celu konkretne działania.

  - Spotkaliśmy się z tczewskim starostą Witoldem Sosnowskim, wojewodą pomorskim Romanem Zaborowskim i europosłem Januszem Lewandowskim - mówi Roman Liebrecht. -Tczewski most na Wiśle, porównywany z wieżą Eiffla, przez lata nie był modernizowany. Teraz się sypie, a zachowane jedynie cztery wieżyczki są zdewastowane. Remont szacuje się na... 100 mln zł! Odpowiedzialnych za stan obiektu władz powiatu nie stać na taki wydatek, a na pomoc państwa na razie nie ma co liczyć. Na starania, by zabytek przejął rząd, ten dotąd pozostawał głuchy.

  Witold Sosnowski o pomyśle utworzenia komitetu mówi krótko: - Ja i tak prowadzę swoje działania, ale jak sprawę chcą podjąć kolejne osoby, nie mam nic przeciwko temu.
  Chętnych podobno nie brakuje, to osoby ze świata polityki, sportu i nauki.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo