Zanim sąd podejmie decyzję o przyszłości brutalnych...

  Zanim sąd podejmie decyzję o przyszłości brutalnych gimnazjalistek z Gdańska, sprawdzi czy są grzeczne. Sprawa odroczona do października

  wie

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zanim sąd podejmie decyzję o przyszłości brutalnych gimnazjalistek z Gdańska, sprawdzi czy są grzeczne. Sprawa odroczona do października
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Karolina Misztal

  Ta sprawa wstrząsnęła Polską. W maju 2017 roku w sieci pojawiło się nagranie, na którym trzy gimnazjalistki z gdańskiego Chełmu brutalnie biją swoją koleżankę. Wkrótce okazało się, że podobnych nagrań ze scenami przemocy i poniżania z udziałem tych i innych nastolatków w internecie jest więcej. Apelację w sprawie uczniów, z których część trafiła do ośrodków wychowawczych sąd rozpatrywał w piątek, ale zdecydował, że przed podjęciem decyzji sprawdzi czy ich zachowanie się poprawiło.
  Przypomnijmy, że w styczniu w sprawie zapadł pierwszy wyrok. Cztery nastolatki trafiły do ośrodków wychowawczych w Jastrowie, Debrznie i Augustowie, a trzy kolejne mają kuratora.
  - Przemoc traktowała jako normalny sposób rozwiązywania problemów – mówiła o jednej z gimnazjalistek orzekająca wówczas sędzia Izabela Żurek. O innej powiedziała, że by wywołać jej agresję "wystarczyło się źle popatrzeć" – jak 10-latka, która zastraszona przepraszała ją później i całowała rękę. O wyroku pisaliśmy wcześniej tutaj.

  Co ciekawe, wśród osób starających się o złagodzenie kary nie ma najsurowiej ukaranej Angeliki J. Nastolatka jak trzy inne koleżanki decyzją sądu trafiła do ośrodka wychowawczego. Jednak jedynie jej grozi poprawczak zawieszony warunkowo na 3 lata. Aplikant adwokacki Łukasz Kłapyta z kancelarii mec. Donata Paliszewskiego wyjaśnił, że obrona wystąpiła z apelacją wobec pozostałych 6 gimnazjalistek i jedynego uczestniczącego w brutalnych ekscesach chłopca.

  Więcej o brutalnym nagraniu, które uruchomiło organy ścigania czytaj tutaj.  Od wyroku nie odwoływało się oskarżenie: - Apelacji nie składaliśmy. Zgadzamy się z postanowieniem sądu – powiedziała „Dziennikowi Bałtyckiemu” prok. Marzanna Majstrowicz z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście.

  W piątek, po kilkuminutowym posiedzeniu, które jako dotyczące nieletnich „z automatu” odbyło się za zamkniętymi drzwiami, dziennikarze zostali wpuszczeni na salę rozpraw, żeby dowiedzieć się o odroczeniu rozprawy do 24 października. W sądzie nie pojawił się żaden gimnazjalista, a jedynie dwie matki, które nie zdecydowały się na rozmowę z mediami.

  - Sąd mając na uwadze to, że od wydania rozstrzygnięcia sądu rejonowego [I instancji – dop. red.] upłynęło już około pół roku, żeby uaktualnić informacje dotyczące nieletnich, zwraca się o opinie do placówek, w których przebywają, zleci wywiady kuratorowi i to by sprawdził jak funkcjonują osoby nieletnie, które nie przebywają w placówkach – zapowiedział sędzia Kornel Rozwadowski, przewodniczący trzyosobowego składu orzekającego Sądu Okręgowego w Gdańsku.

  Jak zastrzegł, kolejnym powodem tej decyzji było nieprawidłowe zawiadomienie o rozprawie Michała D., który w związku z innym przewinieniem przebywa w ośrodku wychowawczym do 21 roku życia oraz jedna z matek skazanych dziewcząt.

  Sędzia Rozwadowski tłumaczył, że w przypadku nastolatek, które nie trafiły do ośrodków izolacji ważne będą również informacje ze szkół, w szczególności ich wyników w nauce i frekwencji oraz o tym czy nie toczą się wobec nich nowe postępowania sądowe.
  Opinie chcemy uzyskać według stanu z września 2018 roku po to aby uwzględniono również to jak osoby nieletnie spędziły wakacje czy ewentualnie powróciły z udzielonych przepustek. To są też istotne informacje dla prawidłowego rozstrzygnięcia. Ponadto sąd zwrócił się do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe o przeprowadzenie w drodze pomocy prawnej wywiadów środowiskowych oraz nadesłanie sprawozdań z nadzoru tymczasowego prowadzonego wobec pozostałych nieletnich, którzy nie przebywają w placówkach powiedział przewodniczący składu orzekającego.

  Przemoc i agresja u nastolatków. Jak z nimi postępować?


  POLECAMY NA STRONIE KOBIET:  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MD

  MD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Teraz z 11 lipiec jak sie w pisze w google poprawczak to jest wiadomości ze 15 latce sąd wydał wyrok że umieszcza dziewczyne w zakładzie poprawczym to nie jest tak zle z tymi sondami szkod z te...rozwiń całość

  Teraz z 11 lipiec jak sie w pisze w google poprawczak to jest wiadomości ze 15 latce sąd wydał wyrok że umieszcza dziewczyne w zakładzie poprawczym to nie jest tak zle z tymi sondami szkod z te z Gdańska za pobicie nie dostały poprawczaka przyjemniej na 1 rok czyli od 15 .01.2018 do 15.01.2019 zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gimnazjalistki brutalnie biją swoją koleżankę.

  Bez dystansu ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Te przypadki wzburzyły opinie publiczną ! Jednak "pozostało" na "przypadku jednostkowym". Nie wyciągnięto żadnych wniosków dotykających meritum bezpieczeństwa w obrębie szkół, jak gdyby "obręb...rozwiń całość

  Te przypadki wzburzyły opinie publiczną ! Jednak "pozostało" na "przypadku jednostkowym". Nie wyciągnięto żadnych wniosków dotykających meritum bezpieczeństwa w obrębie szkół, jak gdyby "obręb szkół " posiadał "autonomię"
  podobną do autonomii uniwersytetów. Po prostu mentalność "szkolnictwa' polega na społecznym wyalienowaniu, jasno manifestowanym "świętowaniem Dnia Nauczyciela". Psia-krew !!!!!!!!!!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No dalej

  Olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Dajcie tym Kurwom jeszcze nagrody! Powinny zgnić w pierdlu, bo i tak nic z tych dziwek nie będzie! Patologia rodzinna! Narobić bachorów, a ulica ich wychowa!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proces krotki prostytutki.

  Baribal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zlo niszczy sie w zarodku. Wszystkie te zbujeckie bandytki trzeba bylo oddac sluzbie do gwalcenia dzien i noc, oraz kolejne. Pozniej wychlostac po przeoranej du..e i "wyswiecic" z miasta. To kara,...rozwiń całość

  Zlo niszczy sie w zarodku. Wszystkie te zbujeckie bandytki trzeba bylo oddac sluzbie do gwalcenia dzien i noc, oraz kolejne. Pozniej wychlostac po przeoranej du..e i "wyswiecic" z miasta. To kara, ktora jest bardziej sacrum nad profanum.. Nad dziewkami wszetecznymi, zwanymi tez latawicami, nierzadnicami, lafiryndami i podobnie w smierdzacym klimacie nierzadu. Takie roznosza tylko brud, syfilis, wszy, pluskwy i wenere.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo