reklama

Zanieczyszczony lek na cukrzycę trafił do naszych aptek? "Jesteśmy przygotowani na błyskawiczne wycofanie metforminy ze sprzedaży"

Dorota AbramowiczZaktualizowano 
Dr Paweł Chrzan Piotr Hukalo/archiwum
Aptekarze czekają na decyzję Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w sprawie leku na cukrzycę, który może być zanieczyszczony trującą substancją. Co, jeśli trafił do polskich aptek? - System wycofywania leku i wstrzymania sprzedaży działa dobrze. Inną sprawą jest zawiadomienie pacjentów, którzy już kupili lek, by powstrzymali się przed jego zażywaniem - mówi dr Paweł Chrzan, przewodniczący Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku.

W sprzedawanej poza Polską metforminie, leku stosowanym w cukrzycy znaleziono trujący związek chemiczny, podawany w celu wywoływania chorób nowotworowych u szczurów. Jak zareagują aptekarze, w razie informacji, że zanieczyszczona metformina trafiła do naszych aptek?
Jesteśmy do tego bardzo dobrze przygotowani. Kiedy tylko na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego ukaże się komunikat o wycofaniu leku, z OIA w Gdańsku zostanie wysłany sms do wszystkich aptek na naszym terenie. Kwestią minut będzie zatrzymanie sprzedaży, a następnie wycofanie leków z aptek. Wiem, że w innych rejonach kraju podobne informacje przekazywane są także drogą mailową, my postawiliśmy na szybszą formę komunikacji.

Czytaj także

Kiedy tylko na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego ukaże się komunikat o wycofaniu leku, z OIA w Gdańsku zostanie wysłany sms do wszystkich aptek na naszym terenie. Kwestią minut będzie zatrzymanie sprzedaży, a następnie wycofanie leków z aptek.

To wystarczy, by nikt nie kupił niebezpiecznego leku?
Oczywiście, ten system dobrze działa. Inną sprawą jest zawiadomienie pacjentów, którzy już kupili lek, by powstrzymali się przed jego zażywaniem. W tym przypadku istotna jest rola mediów, które powinny szeroko informować o zagrożeniach.

Czytaj także

Nie każdy czyta gazety, słucha radia, ogląda telewizję.
Przez 13 laty wybuchła afera z Corhydronem, lekiem stosownym w m.in. w ostrych stanach alergicznych. Okazało się, że doszło do zatrucia partii leku - w serii wyprodukowanej w Jeleniej Górze znalazł się bardzo niebezpieczny środek zwiotczający mięśnie. I zdarzył się przypadek, że pacjent zmarł. Wówczas, obok nagłośnienia sprawy, w całym kraju do drzwi pacjentów, którzy mogli mieć len lek, pukali policjanci.

Czy zagrożenie w przypadku metforminy może być duże?
Oczywiście.

To może i teraz zostaną podjęte podobne działania?
Podobne przypadki zdarzały się już wcześniej. W październiku tego roku z powodu zanieczyszczenia toksycznym związkiem chemicznym, który może być niebezpieczny dla wątroby i nawet może prowadzić nawet do powstania nowotworu, wycofano z aptek bardzo popularny lek na zgagę - ranigast. W aptekach już go pani nie kupi, farmaceuci ostrzegają pacjentów przed lekiem, jednak trudno powiedzieć, w ilu domowych apteczkach przechowywane są jeszcze opakowania ranigastu. Nie wiem, dlaczego tak się stało, ale mam wrażenie, ze informacja na ten temat nie przebiła się zbyt mocno. Dlatego powtarzam - mam nadzieję, że wszystkie media - jeśli będzie taka potrzeba - maksymalnie nagłośnią informację o kolejnym niebezpiecznym leku.

Mam nadzieję, że wszystkie media - jeśli będzie taka potrzeba - maksymalnie nagłośnią informację o kolejnym niebezpiecznym leku.

Czytaj także

Zobacz też: "Ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków". Leki na cukrzycę mogą być zanieczyszczone

Źródło:
TVN 24

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
metformina sprzedam

Metformina XR 750mg cukrzyca hirsutyzm leki sprzedam

Opakowania Glucophage XR 750mg po 30 tabletek, producent Merck.

Cena 60zł.

Lek ważny 08.2021

Seria produkcyjna Y05162

Przesyłka pocztowa 10zł lub osobiście koło Warszawy.

Mam dowolne ilości tego leku. Biorąc pod uwagę problemy z systematyczną dostępnoscią tego leku i długą datę ważności, sugeruję zrobić zapas na przyszłość.

dziekuje

Jan Krongboon

massagewarsaw gmail com

0066994403698

Mogę szukać leków o podobnym działaniu, ale to zabierze kilka tygodni.

Moje pozostałe leki:

Ivermectin 6mg 25zl

Praziquantel 600mg 2.5zl

Albendazole Zentel 400mg 6zl

Metronidazole 400mg 1zl

Tinidazole 500mg 1zl

Mebendazole Vermox 100mg 1zl

Niclosamid Yomesan 500mg 2zl

Doxycycline 100mg 2zl

Streptomycin 5g 40zl

Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl

Rifampicin 600mg 2zl

Amoxycyline 1000mg 4zl

Disulfiram 500mg 2zl

Rabeprazole Santoz 20mg 3zl

Vitamin C injection 500mg 3zl

Itraconazole 100mg 3.5zl

Ketokonazole 200mg 2zl

Fluconazole 200mg 3zl

Gryzeofulvin 500mg 3zl

Nystatin 100k and 500k 2zl

Amphotericin B 10g 80zl

Dodaj ogłoszenie