Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szkołach podstawowych zdalna nauka! Starsze klasy podstawówek przeszły na zdalne nauczanie od 26.10.2020. Szkoły częściowo zamknięte

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Zdalna nauka w szkołach podstawowych? Premier: rozmawiamy o przejściu klas starszych na nauczanie zdalne lub hybrydowe
Zdalna nauka w szkołach podstawowych? Premier: rozmawiamy o przejściu klas starszych na nauczanie zdalne lub hybrydowe Lukasz Gdak / zdjęcia ilustracyjne
Ważna zmiana w systemie nauki w szkołach podstawowych. Od 26.10.2020 r. nauka zdalna obowiązuje uczniów klas 4 - 8. W szkołach zostaną najmłodsi uczniowie z klas 1 - 3. To kolejne decyzje w sprawie szkół. Szkoły średnie i wyższe pracują wyłącznie w trybie zdalnym już od 19.10.2020.

Zamknięcie szkół dla starszych uczniów! Nauka zdalna dla klas 4 - 8

Jak działają szkoły podstawowe od 26.10.2020?

  • klasy 4 - 8 w trybie zdalnym

Nauka zdalna od 4 klasy! Zapadły decyzje ws. pracy szkół w czasie epidemii

W szkołach uczą się obecnie tylko najmłodsze dzieci, z klas 1-3. Dzieci od klasy 4 do 8 przeszły na system nauki zdalnej.
Jak poinformował premier na konferencji prasowej 23.10.2020 r., zamknięcie szkół dla najmłodszych dzieci to konieczność przywrócenia zasiłków dla rodziców, czego rząd chce uniknąć, ze względu na wysokie koszty i problemy firm, w których brakuje pracowników.

Konferencja dotycząca obostrzeń odbyła się w piątek, 23.11.2020 o godz. 11.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Jak zapadały decyzje w sprawie szkół? Kalendarium

Jak powiedział 21.10.2020 r. w Sejmie premier Morawiecki, jeszcze tego samego dnia zapadną decyzje o pracy szkół podstawowych. "Z wysoką dozą prawdopodobieństwa dzisiaj po południu, na kolejnym sztabie kryzysowym, podejmiemy decyzję o tym, że także wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu lub hybrydowemu" - ogłosił w czasie sejmowego wystąpienia.

Na konferencji Kancelarii Premiera w środę 21.10.2020 r. poinformowano, że decyzje dotyczące szkół poznamy jednak w czwartek 22.10.2020 roku. Ostatecznie decyzje o zdalnym nauczaniu dla starszych klas szkół podstawowych zostały ogłoszone w piątek 23.10.2020 r.

Czy wszystkie szkoły powinny przejść na nauczanie zdalne?

Zdalne nauczanie w szkołach średnich i wyższych od 19.10.2020

- Mamy nadzieję, że te działania, które podejmujemy - nauczanie hybrydowe w strefie żółtej, a w czerwonej nauczanie zdalne w szkołach średnich i wyższych to te elementy, które pozwolą nam zmniejszyć ilość interakcji - mówił w ubiegłym tygodniu minister Niedzielski. - Tu nie chodzi tylko o kwestię pobytu dzieci w szkołach, ale też kwestię chociażby transportu. To wszystko będzie zmniejszało liczbę interakcji - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział wówczas, że brana jest pod uwagę nawet możliwość przejścia na pracę zdalną szkół podstawowych, jednak byłaby to decyzja najtrudniejsza do podjęcia. Dodał, że taka decyzja oznaczałaby konieczność zapewnienia przez rodziców opieki najmłodszym dzieciom, a co za tym idzie wyłączyłoby czasowo tych rodziców z pracy.

W strefie czerwonej szkoły wyższe i średnie przechodzą na zdalne nauczanie z wyłączeniem zajęć praktycznych - ogłosił rząd na konferencji prasowej w czwartek 15.10.2020.

Nowe strefy czerwone. W czwartek, 15.10.2020 r. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zapowiadaną aktualizację czerwonych stref, w których obowiązują najostrzejsze obostrzenia sanitarne. W tej grupie znalazły się Gdańsk, Gdynia oraz Słupsk, a także 12 innych powiatów woj. pomorskiego.

- Jeżeli nie powstrzymamy wirusa, rozważamy różne scenariusze dotyczące zdalnego nauczania w szkołach podstawowych. Chcemy chronić szkoły podstawowe przed trybem zdalnym - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Minister edukacji będzie prezentował dane dotyczące lżejszego programu nauczania.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Zamknięcie szkół możliwe? Trwają rozmowy o zdalnym nauczaniu

W pracach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego znów pojawia się temat czasowego przeniesienia nauki do internetu. W Polsce każdego dnia przybywa bowiem szkół, w których potwierdzone zostają zakażenia u uczniów oraz nauczycieli.
Jeden z pomysłów analizowanych obecnie przez rządowy zespół, to nauka zdalna w każdej szkole, gdzie pojawił się koronawirus albo też przekazanie dyrektorom prawa decydowania o nauce zdalnej - bez konsultacji z sanepidem.

Przypomnijmy, że od początku września szkoły funkcjonują w trzech wariantach: tradycyjnym, zdalnym lub mieszanym, tzw. hybrydowym. Decyzję w sprawie przejścia na inny tryb pracy niż stacjonarny podejmuje lokalny sanepid na wniosek dyrekcji placówki po uzgodnieniu z organem prowadzącym.

Nauka zdalna w czasie epidemii koronawirusa

O zmianę trybu nauczania w szkołach na terenie powiatów objętych czerwoną strefą zaapelował w środę, 14.10.2020, do premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.

- W związku z bardzo dużym wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 na terenie Sopotu i całego kraju, zwracamy się z apelem o natychmiastowe podjęcie decyzji i działań, umożliwiających wprowadzanie nauczania hybrydowego lub zdalnego ze względu na sytuację epidemiczną na terenie powiatu, a nie wyłącznie w sytuacji wystąpienia konkretnych przypadków zakażenia koronawirusem w placówkach oświatowych - czytamy w piśmie, skierowanym do prezesa Rady Ministrów przez prezydenta Jacka Karnowskiego.

W całym województwie pomorskim na kwarantannie przebywa obecnie 4671 uczniów i 425 nauczycieli. Wirusem SARS-CoV-2 zakażonych jest 136 uczniów oraz 143 nauczycieli z regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki