Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast popadać w przygnębienie lub skarżyć się na senność, weź pod lupę swój jadłospis

szal
Czekolada zawiera różne związki, które podnoszą poziom dopaminy, serotoniny, a także endorfin
Czekolada zawiera różne związki, które podnoszą poziom dopaminy, serotoniny, a także endorfin Fot. 123RF
Jesienią masz większy apetyt? To twój organizm broni się przed niższą temperaturą i przygotowuje się do prawdziwych mrozów: naczynia krwionośne w skórze kurczą się, by zmniejszyć ucieczkę ciepła, podobnie reagują naczynia zaopatrujące niektóre narządy wewnętrzne. Zmniejsza się pocenie, a jednocześnie przyśpiesza metabolizm, by wytworzyć więcej energii. To wszystko wprawdzie chroni przed wyziębieniem, ale również może prowadzić do zwiększenia ilości toksycznych produktów przemiany materii, zwłaszcza że zimą jadamy więcej mięsa i wędlin.

Dlatego teraz szczególnie warto zwrócić uwagę na to, co pojawia się nam na talerzu. Zwłaszcza że ma to bezpośredni wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i na nasz nastrój. Najlepszy pomysł na śniadanie to owsianka, kanapki z pełnoziarnistego chleba czy jajecznica. Na obiad zafunduj sobie chude mięso, np. kurczaka lub indyka - w nim znajdziesz drogocenny tryptofan - aminokwas niezbędny do produkcji serotoniny. Jeśli nie jesz mięsa, humor poprawi ci śledzik w oleju.

Ryby morskie to znakomite źródło kwasów Omega - naturalnych antydepresantów. Witaminy i mikroelementy dostarczysz, codziennie jedząc owoce i warzywa. Jabłka, śliwki, włoszczyzna, ziemniaki, buraki, pomidory, dynie, kiszonki (kapusta kiszona i ogórki) to absolutna podstawa jesienią. Posadź na parapecie pietruszkę, szczypiorek i rzeżuchę, nie zabraknie ci najświeższej zieleniny bez chemicznych wspomagaczy. Na dodatek taki zimowy ogródek przyciąga wzrok swoją zieloną, relaksacyjną barwą.

Ze swoich antydepresyjnych właściwości słynie czekolada. Zawiera różne związki, które podnoszą poziom dopaminy, serotoniny, a także endorfin. A przecież dopamina jest odpowiedzialna za subiektywne odczuwanie przyjemności - jej wyrzut do neuronów objawia się uczuciem euforii. Serotonina ma wpływ m.in. na potrzeby seksualne, zachowania impulsywne oraz apetyt. Endorfiny to substancje, których zadaniem jest znoszenie uczucia bólu, zmęczenia i drętwienia. Krótko mówiąc, czekolada to prawdziwy zastrzyk szczęścia.

Mimo że lato się skończyło - nie zapominaj o piciu wody. Jesienią i zimą skóra traci wilgoć prawie dwa razy szybciej niż latem. To na skutek wysuszającego działania wiatru i mroźnego powietrza, ale także długiego przebywania w niewietrzonych, ogrzewanych kaloryferami pomieszczeniach. Brak wody w organizmie daje o sobie znać chronicznym zmęczeniem, ponieważ krew gęstnieje, płynie wolniej i z tego powodu do wszystkich komórek naszego ciała dociera mniej substancji odżywczych. Wysychają śluzówki i przez to organizm gorzej się broni przed atakami chorobotwórczych drobnoustrojów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki