MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast godzin dla seniorów, pierwszeństwo wejścia do sklepu i przy kasie - proponuje Polska Izba Handlu

Ryszarda Wojciechowska
Ryszarda Wojciechowska
pixabay
Miało być dobrze, a wyszło jak zwykle. Pomysł z godzinami handlu dla seniorów wzbudza wiele emocji. Nie tylko często nie ułatwia życia starszym klientom i personelowi, ale bywa też zarzewiem konfliktów - twierdzi Polska Izba Handlu. I proponuje inne rozwiązanie - wprowadzenie godzin priorytetowych dla osób powyżej 65 roku życia, z pierwszeństwem wejścia seniorów do sklepu i do kasy.

Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu przyznaje, że od kilku dni odbierają niepokojące sygnały od przedsiębiorców, handlowców i klientów. Wynika z nich, że rozwiązania z wyznaczonymi godzinami dla osób 65+ mają niejasne zasady i zamiast ułatwiać handel, często go paraliżują.

Brakuje przejrzystych reguł. Np. nie wiadomo, jak klientów legitymować i kto ma to robić? Problem dotyka zwłaszcza małe placówki handlowe, w których nie ma ochrony. A personel i tak już pracuje pod ogromną presją, więc dokładanie mu dodatkowej pracy jest złym pomysłem. Ekspedienci nie mają czasu zająć się kontrolą klientów. A nawet jeśli, to nie jest jasne, co zrobić z osobami, które nie chcą podać informacji o swoim wieku, a do sklepu próbują wtargnąć na siłę

- tłumaczy wiceprezes Ptaszyński.

Wskazuje też na inne problemy.

 - Nie wiadomo, co zrobić np. z młodszymi klientami, którzy zaczęli robić zakupy przed godziną 10, a kończą już po niej. To powoduje potencjalnie konfliktowe sytuacje  - dodaje.

Zwraca też uwagę na inny przypadek. Jeszcze do niedawna jeśli ktoś z rodziny przywoził starszą osobę do sklepu, mógł razem z nią zrobić zakupy. Teraz w godzinach dla seniorów nie może. Zatem dowiezienie starszej osoby w godzinach dla seniorów mija się z celem. Niejasny jest, jak tłumaczy, również status młodszych osób, które robią zakupy dla osób starszych, np. w ramach zawodowej opieki nad nimi. Seniorzy widzący takich opiekunów w godz. 10-12 wyrażają niechęć i sprzeciw.

Innym przykładem, jaki podaje wiceprezes Ptaszyński, są sklepy, np. w centrach biurowych miast. W godzinach dla seniorów stoją puste, bo w okolicy właściwie nie ma osób starszych, a młodsi w tym czasie nie mogą skorzystać z przerwy w pracy i zrobić zakupy. 

Poważny problem czeka nas pod koniec tygodnia - tłumaczy. - Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę, w sobotę poprzedzającą Wielkanoc sklepy mają być czynne tylko do godz. 14. Stajemy wobec następującej sytuacji: otwieramy sklep o godz. 8, następnie ograniczamy dostępność o godz. 10 dla seniorów i od 12 do 14 otwieramy dla reszty konsumentów. To niepraktyczne i kłopotliwe rozwiązanie, które na pewno wzbudzi wiele emocji

- komentuje.

Dlatego, jak mówi, Polska Organizacja Handlu postuluje zamiast godzin dla seniorów priorytetowe godziny dla nich. Czyli jeśli senior, który przychodzi w tych godzinach ma pierwszeństwo przy wejściu do sklepu i pierwszeństwo przy kasie. To także znacząco skróciłoby czas pobytu tych osób w sklepach - puentuje Ptaszyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki