MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Malborku zaprasza na jarmark średniowieczny już od 23 lipca

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Oblężenia Malborka, jakie znamy, tego lata nie będzie. Wszystko przez epidemię koronawirusa. Ale Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na jarmark średniowieczny już od 23 lipca. Chętnych nie powinno zabraknąć, bo widać, że ruch turystyczny wzrasta. Póki co, zwiedzający zamek mogą korzystać z audioprzewodników, natomiast coraz więcej mówi się o powrocie przewodników.

Przypomnijmy, Muzeum Zamkowe i Urząd Miasta, jako współorganizatorzy imprezy, odwołali Oblężenie Malborka 2020. Łatwo zrozumieć tę decyzję, bo przecież przez cztery dni wokół zamku przetaczały się tłumy.

- Zmuszeni byliśmy odwołać kilka wydarzeń, inne przełożyć na kolejne lata. Nasza sztandarowa impreza Oblężenie Malborka należy do imprez masowych, skupiających kilka tysięcy ludzi, więc jej organizacja stała się niemożliwa. Mając na uwadze obowiązujące przepisy oraz zachowując standardy bezpieczeństwa sanitarnego uczestników, turystów oraz pracowników muzeum zrezygnowaliśmy z rozbudowanego programu imprezy – informuje Muzeum Zamkowe.

Ale nie wszystko zostało odwołane. W czasy średniowiecza będzie można się przenieść na Jarmarku Rzemiosł Średniowiecznych, który do tej pory był jedną z wielu atrakcji Oblężenia, a w tym roku zostanie zorganizowany jako jedyny punkt programu.

Zamek w Malborku - Jarmark Rzemiosł Średniowiecznych 23-26.07.2020

Na Jarmarku Rzemiosł Średniowiecznych na ponad 60 stoiskach swoje towary wystawią rękodzielnicy z Polski i zagranicy, którzy będą sprzedawać wyroby wytwarzane w tradycyjny sposób: galanterię domową, wyroby dekoracyjne, biżuterię, drewniane naczynia, lampiony z drewna i cienko wygarbowanej skóry (tzw. pergaminowej), miecze, hełmy, tarcze, stroje, zabawki, różnego rodzaju akcesoria, miody pitne i wiele innych.

- Zamek Malbork ze swym niepowtarzalnym klimatem jest miejscem szczególnie predestynowanym do prezentacji zachowanego lub odtwarzanego bogactwa kultury ludowej i rzemiosła nawiązujących do wielowiekowej tradycji sławnych jarmarków – podkreślają organizatorzy.

Jarmark odbędzie się w dniach 23-26.07.2020 r. w godz. 10-21 na Międzymurzu Zachodnim. Wstęp wolny. Obowiązują sanitarne środki ostrożności, to znaczy, że na wszelki wypadek warto mieć przy sobie maseczkę.

Zamek w Malborku - na razie tylko audioprzewodniki, ale...

Na jarmark dyrekcja Muzeum Zamkowego zaprasza mieszkańców powiatu malborskiego oraz całego Pomorza i oczywiście turystów. A ruch turystyczny w zamku po rozpoczęciu wakacji jest coraz większy.

- Odczuwamy wzrost frekwencji. Przekroczyliśmy 3,5 tysiąca zwiedzających na dobę, co bardzo nas cieszy. Jesteśmy przygotowani na 4000 osób. Wprowadziliśmy limit 400 biletów na godzinę, więc przez osiem godzin na „Trasę historyczną” może wejść 3200 zwiedzających, a dodatkowych 800 wieczorem na „Trasę zieloną”. Czujemy, że swoje zadanie, by przyciągnąć turystów w tym trudnym czasie, wypełniliśmy dobrze – mówi Beata Stawarska, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Kolejki, które można zauważyć przed budynkiem kas biletowych Muzeum Zamkowego, wynikają z zainteresowania zabytkiem, ale też tymi wprowadzonymi limitami na godzinę i techniczną stroną zwiedzania. Bo przypomnijmy, że póki co, po zamku można chodzić tylko z audioprzewodnikiem. Urządzenia z nagranym głosem lektora wydawane są na 15 minut przed wyznaczoną godziną zwiedzania, dlatego tworzą się „ogonki” do kas.

W muzeum obowiązują obostrzenia sanitarne. Audioprzewodniki są dezynfekowane. Przy bramie głównej strażnicy badają temperaturę wchodzących. Dezynfekcja dłoni odbywa się w budynku kasowym i przy bramie. We wnętrzach obowiązkowo trzeba zasłaniać usta i nos. Audioprzewodnik co 15 minut przypomina: „Proszę zachować dystans”.

Jest bezpiecznie, można spokojnie przyjechać podziwiać nas zamek. Zdarza się, że ktoś przyjeżdża rano, a godzinę zwiedzania ma późniejszą, więc nasi pracownicy polecają, żeby pójść na spacer po mieście. Wydaje mi się, że dzięki temu widać też więcej ludzi w mieście – dodaje Beata Stawarska.

Nagranie na audioprzewodniku „Trasy historycznej”, obejmującej plenery i wnętrza, ma dwie godziny. Co nie oznacza, że tyle trwa zwiedzanie. Trzeba doliczyć odstanie w kolejce i przejście własnym tempem po zamku. Można więc chodzić i trzy, i cztery godziny, czyli mniej więcej tyle, ile z przewodnikiem na dwóch nogach. Niektórym turystom brakuje tego kontaktu z „żywym słowem”, a i ze środowiska Koła Przewodników Malborskich docierają głosy, że jego członkowie chcieliby wreszcie wznowić oprowadzanie. I wcale nie chodzi tylko o możliwość zarobkowania, bo to wcale nie są duże pieniądze, a bardziej o kontakt z turystą.

- Odbyło się spotkanie pana dyrektora z przedstawicielami przewodników. Ustalono, że koło ma przygotować regulamin oprowadzania na czas epidemii i uzgodnić go z sanepidem – wyjaśnia Beata Stawarska.

Jak się dowiedzieliśmy, optymalnym rozwiązaniem, którego oczekiwałoby muzeum, jest wyposażenie przewodników w tourguide’y systemy słuchawkowe). To wiązałoby się jednak ze sporymi kosztami. Jeśli więc przewodnicy powrócą, a wszystko na to wskazuje, to w przyłbicach. Trudno sobie wyobrazić oprowadzenie w maseczkach przez blisko 4 cztery godziny.

Zamek w Malborku – cennik biletów

Na czas epidemii Muzeum Zamkowe przygotowało dwie oferty zwiedzania: „Trasę historyczną” i „Trasę zieloną”.

"Trasa historyczna”

Zwiedzanie całego zamku z audioprzewodnikiem w językach: polski, niemiecki, angielski, rosyjski, hiszpański, włoski, francuski, litewski, czeski, węgierski lub dostosowana dla rodzin z dziećmi* w językach: polski, angielski). Oferta dostępna od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-19.00; sprzedaż biletów od 9.00 do 17.00:

  • bilet normalny - 47 zł
  • bilet ulgowy - 37 zł
  • bilety rodzinne (2+2) – 158 zł
  • Bilety rodzinne w ramach Karty Dużej Rodziny: normalny – 24 zł, ulgowy – 22 zł

"Trasa zielona”
Zwiedzanie terenów zewnętrznych z audioprzewodnikiem w językach: polski, niemiecki, angielski, rosyjski. Oferta dostępna od wtorku do niedzieli w godziniach 17.15-20.30; sprzedaż biletów do godziny 19.30:

  • Bilet normalny – 20 zł
  • Bilet ulgowy – 15 zł

Poniedziałek w Muzeum Zamkowym
Każdy poniedziałek jest dniem bezpłatnego zwiedzania Muzeum Zamkowego w Malborku, ale dostępne są tylko plenery, bez wnętrz i wystaw. Obowiązuje opłata 10 zł za wypożyczenie audioprzewodnika.

*Audiowycieczka dla rodzin
To fabularna relacja z oblężenia malborskiego zamku. Akcja audiowycieczki rozgrywa się w 1410 roku, a w pełną napięcia atmosferę wprowadza zwiedzających główny bohater – Mikołaj, ale są też przenikliwy Mistrz Bursztyniarski, doświadczony dziadek Andrzej czy zawsze pogodna Elżbieta. Audiowycieczkę urozmaicają także dźwięki oraz muzyka. Oczywiście nie brakuje wskazówek, jak poruszać się po zamku.
Czas zwiedzania: ok. 2 godzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki