Zamek można kupić za 25 mln zł

  Zamek można kupić za 25 mln zł

  Krystyna Paszkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ponad 40 mln zł - na taką kwotę wyceniono pokrzyżacki zamek w Gniewie, który w drodze przetargu zamierza sprzedać gmina Gniew. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zabytkowy obiekt może zmienić właściciela już jesienią.
  O sprzedaży zamku mówi się od października ub.r. Wśród zainteresowanych kupnem są m.in.: Grupa Polmlek i właściciele zamku w miejscowości Ryn na Mazurach, czyli Group Anders. Polmlek, nie czekając na oszacowania przygotowywane przez gminę Gniew, sam przeprowadził rozeznanie. Jak mówi prezes zarządu Andrzej Grabowski, aby warownia stała się prawdziwą perełką, już na początek trzeba w nią zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych.

  - Od marca tylko jedna z firm na bieżąco interesuje się postępem prac związanych z decyzją o sprzedaży Wzgórza Zamkowego - przyznaje wiceburmistrz Gniewa Bogdan Olszewski. - To jednak nie przesądza liczby ofert, jakie mogą wpłynąć na ogłoszony w tej sprawie przetarg.

  Pod młotek pójdzie Wzgórze Zamkowe (zamek, Pałac Marysieńki, Pałacyk Myśliwski, tzw. koszarowiec, dawny sąd grodzki, dom bramny oraz grunty, na których są posadowione). Majątek wyceniono na ponad 40 mln zł. - Kwota, jaką gmina miałaby otrzymać ze sprzedaży zamku, to ok. 25 mln zł - mówi Bogdan Badziong, burmistrz Gniewa.

  Skąd ta różnica w cenie? - Polskie prawo standardowo przewiduje około 50-procentową ulgę w cenie nieruchomości zabytkowej - wyjaśnia Bogdan Olszewski. - Jest jednak jeden warunek - nowy właściciel musi zachować jej dotychczasowy zabytkowy charakter. Jeżeli tak by się nie stało, musiałby zwrócić wartość zastosowanej ulgi.

  Na taką ewentualność, czyli zmianę charakteru warowni, gmina się zabezpieczyła. - Prawo właściciela obiektu nabywca dostałby dopiero po kilku latach, kiedy wywiązałby się z obietnic złożonych w podpisanej umowie - zaznacza Bogdan Badziong.

  Zielone światło na sprzedaż obiektu dał już gminie pomorski wojewódzki konserwator zabytków. Przyszłemu właścicielowi stawia jednak kilka warunków, które mają zagwarantować należytą troskę o zamek.

  - W lipcu oficjalnie poinformujemy między innymi w mediach o zamiarze sprzedaży Wzgórza Zamkowego z dokładnym wykazem nieruchomości - wyjaśnia Bogdan Olszewski. - Na wniesienie ewentualnych zastrzeżeń i uwag będzie sześć tygodni. Potem rozpocznie się procedura przetargowa. Jeżeli nie będzie żadnych sprzeciwów, to przetarg może zostać rozstrzygnięty już na przełomie września i października.


  Historia zamku w Gniewie

  Wzniesiony został na przełomie XIII i XIV w. Początkowo był domem komturów krzyżackich, zaś w czasach polskich - siedzibą starostów. W XIX w. był wielokrotnie przebudowywany. Spłonął w wielkim pożarze w 1921 r. Odbudowa zamku datowana jest na lata 1968-74. Pierwszy etap prac wykonały Zakłady Mechanizmów Okrętowych FAMA w Gniewie.

  W 1992 r. gniewski magistrat w ramach robót publicznych rozpoczął drugi etap odbudowy (wykonano stropy w skrzydłach zachodnim i wschodnim, adaptację wnętrz z rekonstrukcją kaplicy oraz zagospodarowaniem turystycznym Wzgórza Zamkowego). Obecnie zamek mogą zwiedzać turyści.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo