MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Załóż działalność gospodarczą za pomocą internetu

Anna Dąbrowska
Od początku lipca można założyć działalność gospodarczą za pomocą internetu. To kolejne już ułatwienie, jakie daje przyszłym i obecnym przedsiębiorcom Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej ePUAP. Nowymi ułatwieniami funkcjonującymi zaledwie od kilku dni zainteresowało się kilkanaście tysięcy osób w całym kraju.

Czym jest ePUAP? To system informatyczny, dzięki któremu można bez wychodzenia z domu, w internecie, załatwiać sprawy urzędowe. Urzędom z kolei system ten daje możliwość bezpłatnego udostępniania swoich usług w postaci elektronicznej.

Rejestracja firm przez internet możliwa jest dzięki nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przewiduje ona również ułatwienia dla przedsiębiorców chcących zawiesić działalność gospodarczą, skrócić czas odpowiedzi na pytania zadane za pośrednictwem punktu kontaktowego oraz wprowadzić zmiany w zakresie wymagalności zaświadczeń o nadanym numerze REGON. Procedury administracyjne zostały znacznie uproszczone.

Wszystko na temat gospodarki na Pomorzu

Według Ministerstwa Gospodarki, nowelizacja ustawy usprawni procesy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki, zapewnia, że teraz będzie możliwe zarejestrowanie firmy w ciągu jednego dnia. A to dzięki automatycznemu przepływowi danych między odpowiednimi rejestrami urzędów.

By jednak skorzystać z możliwości, jakie daje platforma ePUAP, trzeba albo posiadać podpis elektroniczny, weryfikowany kwalifikowanym certyfikatem, albo skorzystać z profilu zaufanego - bezpłatnej usługi dostępnej na ePUAP.

Najpierw trzeba zarejestrować się na stronie internetowej www.epuap.gov.pl. Gdy założymy już tam swój profil, po zalogowaniu się na konto trzeba wypełnić elektroniczny wniosek o założenie profilu zaufanego i wysłać go do systemu klikając "Wyślij".

- W ciągu 14 dni od wysłania wniosku trzeba zgłosić się do jednostki, która potwierdzi profil. Na razie takie uprawnienia mają urzędy skarbowe, ZUS i Urząd Wojewódzki - dowiadujemy się w Referacie NIP Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku. - Na podstawie dowodu osobistego weryfikujemy dane i jeśli wszystko się zgadza, wydajemy wniosek o potwierdzeniu profilu zaufanego.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Lista punktów potwierdzających profil znajduje się też na stronie platformy.
Zainteresowanie możliwościami ePUAP jest spore. Przez dwa pierwsze dni działania usługi złożono ponad 3 tys. wniosków o profil zaufany i potwierdzono blisko 2 tys. profili. Obecnie liczba złożonych wniosków wynosi ponad 13 tys., a potwierdzonych profili jest 9,5 tys.
Platforma oferuje przedsiębiorcy załatwienie wielu innych spraw. Możliwy jest wpis do rejestru przedsiębiorców, złożenie wniosku o dofinansowanie projektu informatycznego, przekazanie informacji do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy składanie wniosków o dofinansowanie swojej działalności przez UE.

Wszystko na temat gospodarki na Pomorzu

Przy każdej z proponowanych usług można wybrać miejscowość, w której chce się załatwić sprawę oraz uzyskać informacje na temat czasu realizacji, wymaganych dokumentów, pobieranych opłat i aktów prawnych regulujących usługę.

Możliwości, jakie daje ePUAP
Sprawy, które można załatwić poprzez system ePUAP, są podzielone według różnych kryteriów, aby ułatwić użytkownikom wyszukiwanie
Występujące w systemie kategorie to praca i zatrudnienie, przedsiębiorczość, edukacja, podatki, opłaty, cła, sprawy obywatelskie, zdrowie, rolnictwo, prawo i sądownictwo, motoryzacja i transport, budownictwo i mieszkania, pomoc społeczna, geodezja i kartografia, ochrona środowiska, kultura, sport i turystyka, bezpieczeństwo narodowe, infrastruktura, statystyki i działalność gospodarcza.

Najpopularniejsze możliwości ePUAP
M.in. możliwość dopisania się do spisu wyborców, gdy chcemy głosować w innym miejscu niż wskazuje na to adres zameldowania, złożenie wniosku o stypendium szkolne, uzyskanie dofinansowania ze środków PFRON czy możliwość złożenia dokumentów potrzebnych do zawarcia związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego i jego rejestracji.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki