Załóż działalność gospodarczą za pomocą internetu

Anna Dąbrowska
Udostępnij:
Od początku lipca można założyć działalność gospodarczą za pomocą internetu. To kolejne już ułatwienie, jakie daje przyszłym i obecnym przedsiębiorcom Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej ePUAP. Nowymi ułatwieniami funkcjonującymi zaledwie od kilku dni zainteresowało się kilkanaście tysięcy osób w całym kraju.

Czym jest ePUAP? To system informatyczny, dzięki któremu można bez wychodzenia z domu, w internecie, załatwiać sprawy urzędowe. Urzędom z kolei system ten daje możliwość bezpłatnego udostępniania swoich usług w postaci elektronicznej.

Rejestracja firm przez internet możliwa jest dzięki nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przewiduje ona również ułatwienia dla przedsiębiorców chcących zawiesić działalność gospodarczą, skrócić czas odpowiedzi na pytania zadane za pośrednictwem punktu kontaktowego oraz wprowadzić zmiany w zakresie wymagalności zaświadczeń o nadanym numerze REGON. Procedury administracyjne zostały znacznie uproszczone.

Wszystko na temat gospodarki na Pomorzu

Według Ministerstwa Gospodarki, nowelizacja ustawy usprawni procesy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki, zapewnia, że teraz będzie możliwe zarejestrowanie firmy w ciągu jednego dnia. A to dzięki automatycznemu przepływowi danych między odpowiednimi rejestrami urzędów.

By jednak skorzystać z możliwości, jakie daje platforma ePUAP, trzeba albo posiadać podpis elektroniczny, weryfikowany kwalifikowanym certyfikatem, albo skorzystać z profilu zaufanego - bezpłatnej usługi dostępnej na ePUAP.

Najpierw trzeba zarejestrować się na stronie internetowej www.epuap.gov.pl. Gdy założymy już tam swój profil, po zalogowaniu się na konto trzeba wypełnić elektroniczny wniosek o założenie profilu zaufanego i wysłać go do systemu klikając "Wyślij".

- W ciągu 14 dni od wysłania wniosku trzeba zgłosić się do jednostki, która potwierdzi profil. Na razie takie uprawnienia mają urzędy skarbowe, ZUS i Urząd Wojewódzki - dowiadujemy się w Referacie NIP Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku. - Na podstawie dowodu osobistego weryfikujemy dane i jeśli wszystko się zgadza, wydajemy wniosek o potwierdzeniu profilu zaufanego.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Lista punktów potwierdzających profil znajduje się też na stronie platformy.
Zainteresowanie możliwościami ePUAP jest spore. Przez dwa pierwsze dni działania usługi złożono ponad 3 tys. wniosków o profil zaufany i potwierdzono blisko 2 tys. profili. Obecnie liczba złożonych wniosków wynosi ponad 13 tys., a potwierdzonych profili jest 9,5 tys.
Platforma oferuje przedsiębiorcy załatwienie wielu innych spraw. Możliwy jest wpis do rejestru przedsiębiorców, złożenie wniosku o dofinansowanie projektu informatycznego, przekazanie informacji do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy składanie wniosków o dofinansowanie swojej działalności przez UE.

Wszystko na temat gospodarki na Pomorzu

Przy każdej z proponowanych usług można wybrać miejscowość, w której chce się załatwić sprawę oraz uzyskać informacje na temat czasu realizacji, wymaganych dokumentów, pobieranych opłat i aktów prawnych regulujących usługę.

Możliwości, jakie daje ePUAP
Sprawy, które można załatwić poprzez system ePUAP, są podzielone według różnych kryteriów, aby ułatwić użytkownikom wyszukiwanie
Występujące w systemie kategorie to praca i zatrudnienie, przedsiębiorczość, edukacja, podatki, opłaty, cła, sprawy obywatelskie, zdrowie, rolnictwo, prawo i sądownictwo, motoryzacja i transport, budownictwo i mieszkania, pomoc społeczna, geodezja i kartografia, ochrona środowiska, kultura, sport i turystyka, bezpieczeństwo narodowe, infrastruktura, statystyki i działalność gospodarcza.

Najpopularniejsze możliwości ePUAP
M.in. możliwość dopisania się do spisu wyborców, gdy chcemy głosować w innym miejscu niż wskazuje na to adres zameldowania, złożenie wniosku o stypendium szkolne, uzyskanie dofinansowania ze środków PFRON czy możliwość złożenia dokumentów potrzebnych do zawarcia związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego i jego rejestracji.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie