Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żałoba w Trójmieście i na Pomorzu po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

MP
Konferencja prasowa przed urzędem w Gdańsku (na zdjęciu Aleksandra Dulkiewicz)
Konferencja prasowa przed urzędem w Gdańsku (na zdjęciu Aleksandra Dulkiewicz) Przemysław Świderski
Opuszczone flagi na masztach, księgi kondolencyjne, kwiaty i znicze - tak Gdańsk, ale także Sopot i Gdynia wyrażają hołd prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi.

Możliwa data i miejsce pochówku prezydenta
Pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę 19 stycznia. Miejscem pochówku może być Bazylika Mariacka, ale decyzję w tej sprawie podejmie najbliższa rodzina prezydenta. Szczegóły poznamy w środę.

Żałoba w Gdańsku

- Od dziś, aż do dnia pogrzebu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w naszym mieście ogłoszona zostaje żałoba. Wszystkie flagi na masztach zostają opuszczone do połowy - poinformowała rzeczniczka Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

Na znak żałoby poza wspomnianymi już elementami w Gdańsku wygaszone zostaną wszystkie świąteczne iluminacje na ulicach oraz miejskiej choince przy fontannie Neptuna - dowiedzieliśmy się na konferencji prasowej. Władze wezwały także do organizatorów imprez rozrywkowych o uszanowanie żałoby.

Żałoba na ulicach Gdańska. Modlitwy, kwiaty i znicze w różny...

W czwartek 17 stycznia odbędzie się specjalna, poświęcona zmarłemu prezydentowi Adamowiczowi sesja Rady Miasta Gdańska.

Szczegóły dotyczące pogrzebu prezydenta nie zostały jeszcze oficjalnie podane, prawdopodobnie odbędzie się on w sobotę.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, podobnie jak wcześniej władze Gdyni, również ogłosił żałobę do 17 stycznia.

Wojewoda ogłosił żałobę w całym woj. pomorskim

- W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Pawła Adamowicza, odpowiadając na potrzebę zamanifestowania jedności społecznej - podjąłem decyzję o ogłoszeniu żałoby na terenie województwa pomorskiego, która trwać będzie do dnia pogrzebu śp. Pawła Adamowicza - poinformował we wtorkowe przedpołudnie wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Księgi kondolencyjne i spotkania modlitewne

  • Od wtorku setki gdańszczan wpisują się do księgi wyłożonej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku – w wieloletnim miejscu pracy i działalności prezydenta na rzecz naszego miasta – w sali 107 (I piętro). Wszyscy, którzy chcą wpisywać się do księgi, mogą to zrobić do piątku 18 stycznia włącznie, w godzinach 8.00-20.00.
  • Od środy 16 stycznia do niedzieli włącznie w godzinach 10.00-18.00 wystawiona zostanie w Europejskim Centrum Solidarności druga księga kondolencyjna
  • W budynku Rektoratu Uniwersytetu Gdańskiego we wtorek została wystawiona księga kondolencyjna dedykowana tragicznie zmarłemu Panu Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, absolwentowi Uniwersytetu Gdańskiego i prorektorowi uczelni w latach 1990-1993. Księga kondolencyjna znajduje się w holu Rektoratu UG, ul. Bażyńskiego 8, Gdańska Oliwa. Osoby, które chcą dokonać wpisu, mogą to robić w godz. 8.00-16.00
  • O godz. 17 we wtorek 15.01.2019 w bazylice Mariackiej odbyła się modlitwa o spokój duszy śp. Prezydenta Pawła Adamowicza. Msze odbywać się będą codziennie o tej samej porze aż do pogrzebu.
  • O godz. 18:30 w intencji Pawła Adamowicza modlić się będą także gdynianie - w kościele pw. Najświętszej Maryi Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26 w Gdyni.
Różaniec i msza w bazylice Mariackiej w intencji śp. Pawła Adamowicza

Msza w intencji prezydenta Pawła Adamowicza w bazylice Maria...

Aleksandra Dulkiewicz przyjęła funkcję komisarza

- Dziękuję za wszystkie głosy wsparcia przede wszystkim w imieniu rodziny pana prezydenta - żony Magdaleny, córek Antoniny i Teresy oraz brata Piotra i rodziców - Ryszarda i Teresy. Dziękuję także licznym polskim miastom, które wczoraj zorganizowały marsze milczenia i wszystkie głosy wsparcia z Europy i świata - mówiła pierwszy zastępca zmarłego prezydenta Aleksandra Dulkiewicz. Jednocześnie podkreślała ona, że choć przyjęła zaproponowaną jej przez premiera Morawieckiego funkcję komisarza miasta, to jeszcze jej nie pełni. - Formalności jeszcze trochę potrwają - dodawała.

Gdynia łączy się w bólu

We wtorek, 15 stycznia była celebrowana msza święta w intencji zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wierni zgromadzili się w kościele Najświętszej Maryi Panny, aby modlić się i uczestniczyć w eucharystii. We mszy wzięli udział także przedstawiciele gdyńskiego samorządu z prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele.
Tuż przy ołtarzu została ustawiona fotografia prezydenta, flagi oraz kwiaty.

W najbliższych dniach msze intencyjne odbędą się także w kościele św. Wawrzyńca w dzielnicy Wielki Kack. Wierni zgromadzą się 17 i 18 stycznia o godz. 7.

W Gdyni, podobnie jak w wielu miejscach w Polsce odwołano imprezy, koncerty i wydarzenia kulturalne. Nie odbędzie się między innymi IX Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nadmorska Kolęda – Gdynia 2019” w Klubie Marynarki Wojennej, który był zaplanowany na czwartek. Wzdłuż głównych arterii wywieszono flagi z kirem.

Czytaj również: Aleksandra Dulkiewicz przyjęła funkcję komisarza Gdańska. Wystartuje w przedterminowych wyborach?

Śmierć Pawła Adamowicza wstrząsnęła opinią publiczną. Kondolencje składają osoby z całego świata.

Czytaj więcej na temat

ŚMIERĆ PREZYDENTA GDAŃSKA PAWŁA ADAMOWICZA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki