Zalew Wiślany: Kolejne prace przy Pętli Żuławskiej

Tomasz Chudzyński
Udostępnij:
Rozpoczęła się modernizacja portu nad Zalewem Wiślanym w Krynicy Morskiej. To jedna z największych inwestycji w ramach programu tzw. Pętli Żuławskiej.

Odnowiony, krynicki port zostanie oddany do użytku w maju 2012 roku. W czasie prac zostaną zmodernizowane wszystkie nabrzeża (Bosmańskie, Północno-Zachodnie, Północno-Wschodnie), przebudowane będą slip do wyciągania łodzi, pirsy cumownicze w części jachtowej (zakupione zostaną też nowe, pływające pirsy, które będą służyć w nowym porcie). Cały port zostanie pogłębiony (do głębokości 2,50 m), podobnie jak podejścia.

Pomorze: Pętla Żuławska - żeglarski szlak na miarę XXI wieku

Wydłużony zostanie pirs dla jednostek białej floty w części pasażerskiej. Zmodernizowane będą także ostrogi przy wejściu do portu. Ponadto stanowiska postojowe dla jachtów zostaną wyposażone w sieć wodno-kanalizacyjną, przyłącza energetyczne i oświetlenie (tego wszystkiego w porcie nigdy nie było). Unowocześniony ma być także system nawigacyjny portu. Po modernizacji do krynickiego portu będzie mogło zawinąć łącznie kilkadziesiąt jachtów.

Pętla Żuławska jak Kanał Gota w Szwecji?

Całe przedsięwzięcie ma kosztować prawie 12 mln zł (z tego 60 proc. zostanie zrefundowanych w ramach programu). Warto dodać, że rozpoczynająca się inwestycja stanowi jedynie wstęp do pełnej modernizacji (wykonane będą jedynie elementy hydrotechniczne portu). Dodatkowo, w ciągu dwóch lat, powinna zostać zmodernizowana część lądowa portu. Krynicki samorząd stara się obecnie o dotację na budowę mariny (koszt to 5 mln zł). - Znam projekt przebudowy portu w Krynicy Morskiej - mówi Zbigniew Ptak, szef komitetu sterującego Pętli Żuławskiej. - Uważam, że będzie on dobrze służył żeglarskiej braci. Warto dodać, że modernizacja tego portu to kolejna inwestycja w ramach Pętli Żuławskiej, rozpoczęta w ostatnim czasie. Roboty realizowane są m.in. w Malborku, Błotniku i Braniewie. W Drewnicy prace powinny zakończyć się jeszcze w tym miesiącu. Tempo realizacji projektu jest bardzo dobre. Oceniam, że w tym roku powinniśmy zakończyć 50 proc. przewidzianych w planie inwestycji. Pozostałe do maja 2012 r.

Program Pętla Żuławska: Żegluga z Bałtyku na Zalew Wiślany i Wisłę

Przypomnijmy, Pętla Żuławska zakłada 27 inwestycji na szlaku wodnym, łączącym m.in. Gdańsk, Malbork z portami na Zalewie Wiślanym i Elblągiem. Liczy łącznie ponad 300 km. Przebiega Wisłą, Szkarpawą, Wisłą Królewiecką, Nogatem oraz polską częścią Zalewu Wiślanego. Wybudowane zostaną przystanie żeglarskie, turystyczne i pasażerskie w Braniewie, Tolkmicku, Nowej Pasłęce, Błotniku, Gniewie, Sobieszewie, Malborku, Białej Górze, Tczewie. Rozbudowane zostaną porty w Krynicy Morskiej, Kątach Rybackich, Elblągu, we Fromborku i Tolkmicku.

Modernizacje infrastruktury wodniackiej mają przyciągnąć do regionu żeglarzy z Polski i zagranicy. Według założeń projektantów Pętli, w przyszłości delta Wisły będzie mogła pod kątem turystyki wodnej konkurować z Mazurami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie