Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się rozbudowa i modernizacja systemu odgazowania składowiska śmieci na Szadółkach. W efekcie w okolicy mniej śmierdzi

Ewelina Oleksy
Dzięki kolejnej modernizacji i rozbudowie instalacji, fetor nie ulatuje do atmosfery i nie uprzykrza życia mieszkańcom
Dzięki kolejnej modernizacji i rozbudowie instalacji, fetor nie ulatuje do atmosfery i nie uprzykrza życia mieszkańcom
Dobra wiadomość dla mieszkańców Gdańska. W Zakładzie Utylizacyjnym na Szadółkach zakończyła się inwestycja, dzięki której uciążliwy fetor ze składowiska odpadów coraz mniej doskwiera.

- To kolejna rozbudowa i modernizacja systemu odgazowania składowiska, której celem było utrzymanie dotychczasowej, wysokiej efektywności odzysku biogazu. Dzięki temu ten uciążliwy zapachowo gaz nie ulatuje do atmosfery i nie uprzykrza życia okolicznym mieszkańcom - mówi Iwona Bolt, rzecznik ZU w Szadółkach.

Dzięki kolejnej modernizacji i rozbudowie instalacji,fetor nie ulatuje do atmosfery i nie uprzykrza życia mieszkańcom
Dzięki kolejnej modernizacji i rozbudowie instalacji,fetor nie ulatuje do atmosfery i nie uprzykrza życia mieszkańcom

Biogaz - jego głównymi składnikami są metan i dwutlenek węgla - powstaje w wyniku procesów biologicznych, którym podlegają zalegające w kwaterze śmieci. Z powodu zawartości substancji takich jak merkaptany i siarkowodór ma on nieprzyjemny zapach powoduje uciążliwość dla otoczenia.

Na Szadółkach intensywnie pracują więc nad tym, by biogazu odzyskiwać jak najwięcej. I jak informują władze zakładu, 2017 r. był pod tym względem rekordowy, bo udało się odzsykać ponad 7 milionów metrów sześciennych biogazu.Dla porównania w 2015 r. odzysk biogazu wynosił 6,5 mln m3, a rok później był na poziomie 6,2 mln m3.

Zakończyła się rozbudowa i modernizacja systemu odgazowania składowiska śmieci na Szadółkach. W efekcie  w okolicy mniej śmierdzi

- Pobiliśmy kolejny rekord odzysku, co jest dobrą wiadomością dla mieszkańców. Warto mieć jednak na uwadze, że potencjał wytwarzania biogazu w naszej kwaterze będzie spadał z czasem, co jest związane z naturalnymi procesami chemicznymi. Oznaczać to będzie w przyszłości zmniejszanie poziomu odzysku i jakość biogazu - mówi Maciej Jakubek, członek zarządu ds. technicznych ZU.
- Co roku przeprowadzamy przegląd całej instalacji. Na podstawie uzyskanych danych planujemy remonty i kolejne etapy modernizacji. Musimy elastycznie reagować na zmieniające się warunki - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki