Zakończenie roku szkolnego w dobie koronawirusa. Tym razem bez akademii, rodziców i uścisków [ZDJĘCIA]

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Katolicka Szkoła Podstawowa Kaziuki na gdańskiej Zaspie
Katolicka Szkoła Podstawowa Kaziuki na gdańskiej Zaspie Przemysław Świderski
Udostępnij:
Po trzymiesięcznym kształceniu zdalnym, spowodowanym kryzysem pandemicznym, przyszła pora na zakończenie roku szkolnego i odebranie świadectw. Chociaż były i takie szkoły, które zdecydowały, że cenzurki wręczą dopiero we wrześniu lub każdy odbierze je we własnym zakresie. Wśród pozostałych zaś tym przypadku konieczne było zachowanie zasad bezpieczeństwa – utrzymując odstęp od innych osób, prowadząc uroczystości w małych grupach i rezygnując z uścisków na pożegnanie, przed rozpoczęciem wakacji. Zgodnie z obietnicą Ministerstwa Edukacji Narodowej ponownie spotkają się tak jak nakazuje tradycja - 1 września.

Rok szkolny 2019/2020 zakończył się dla około 4,3 mln uczniów w całej Polsce. Przez wzgląd na kryzys pandemiczny, od marca uczyli się w domach. Z tego samego powodu nie odbyły się duże i uroczyste akademie i wręczenia świadectw na forum szkoły.

Zakończenie roku 2019/2020 w czasach pandemii

- Rok szkolny 2019/2020 był prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych, a na pewno najdziwniejszych, w naszej dotychczasowej historii - na filmie na swoim profilu facebookowym powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Nadeszły wakacje. Z tej okazji, wszystkim uczennicom i uczniom, życzę ciekawości do świata i spełnienia marzeń. Tego lata, pamiętajcie o zasadach ostrożności - noście maseczki, zachowujcie dystans. Z kolei pracownikom oświaty oraz rodzicom dziękuję - za Waszą determinację w obliczu tak dynamicznych zmian w procesie nauczania.

Forma i tryb wręczania uczniom świadectw nie zostały określone w przepisach prawa oświatowego. O tym, jak zostanie przeprowadzone tegoroczne zakończenie roku szkolnego, decydowali dyrektorzy szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej zasugerowało im, aby świadectwa wręczano uczniom indywidualnie lub w małych grupach, np. na świeżym powietrzu.

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Kazimierza na gdańskiej Zaspie

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 w Katolickiej Szkole Po...

- W naszej kameralnej szkole zakończenie bieżącego roku szkolnego odbyło się w innych niż dotąd warunkach - z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności. Każdą klasę podzieliliśmy na dwie grupy i wyznaczyliśmy godzinę odbioru świadectw - mówi ks. Krzysztof Mudlaff, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Kazimierza w Gdańsku. - Mimo trudnej sytuacji uczniom i wychowawcom było miło spotkać się po długim czasie w warunkach szkolnych. W „Kaziukach” zawsze stawiamy na dobre relacje z uczniami i nawet czas pandemii nie jest w stanie tego zakłócić. Wysokie wyniki na świadectwach i szczęśliwe oczy uczniów są potwierdzeniem skuteczności działań edukacyjnych i wychowawczych szkoły - dodaje dyrektor.

Podobnie było w Szkole Podstawowej nr 67 im. Obrońców Poczty. Na pożegnanie roku szkolnego poszczególne klasy przychodziły na kolejne godziny. Część spotkań odbyło się na terenie boiska, inne w korytarzu. Wszyscy uczniowie zostali zobligowani do przyjścia maseczkach. Przy odbiorze świadectw nie mogli towarzyszyć im rodzice.

W Zespole Szkół Łączności 26.06.2020 r. odbyło się tzw. miejskie zakończenie roku szkolnego.

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 w Gdańsku. Pożegnanie a...

Większość uczniów Szkoły Podstawowej nr 50 w Gdańsku nie otrzymała świadectw. Zadecydowano, że uczniowie odbiorą je we wrześniu. Tradycyjnie pożegnano jedynie klasy VIII. Pozostałe dzieci i ich rodzice zostali zaproszeni na wirtualne spotkanie z dyrektorem za pośrednictwem komunikatora Teams, służącego zwykle do pracy zespołowej.

Zakończenie roku szkolnego w SzP nr 50 w Gdańsku 26.06.2020. Pożegnano uczniów klas 8

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej nr...

Wakacje w Gdańsku rozpoczęło blisko 46 tysięcy uczennic i uczniów samorządowych szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podczas konferencji prasowej, podsumowującej miniony rok szkolny minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że rok szkolny 2020/2021 rozpocznie się tak jak miało to miejsce do tej pory - 1 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Z czym mierzą się tegoroczni maturzyści?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie