Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończenie roku szkolnego. Przed uczniami 72 dni wakacji. Znamy kalendarz roku szkolnego 2018/2019. Kiedy będą ferie i przerwy świąteczne?

(KGK)
Gdańskie zakończenie roku szkolnego odbyło się 22.06.2018 w Zespole Szkół Specjalnych nr 1. W uroczystościach wziął udział m.in. prezydent Paweł Adamowicz
Gdańskie zakończenie roku szkolnego odbyło się 22.06.2018 w Zespole Szkół Specjalnych nr 1. W uroczystościach wziął udział m.in. prezydent Paweł Adamowicz Karolina Misztal
Prawie 5 mln uczniów i słuchaczy z ponad 27 tys. szkół dla dzieci, młodzieży i dorosłych właśnie rozpoczęło wakacje. I to rekordowo długie, które potrwają aż 72 dni. Znamy kalendarz roku szkolnego 2018/2019. Wiemy, kiedy będą ferie i jakie niespodzianki – nie zawsze pozytywne – czekają na uczniów w szkołach od września.

Gdańskie zakończenie roku szkolnego odbyło się 22.06.2018 w Zespole Szkół Specjalnych nr 1. W uroczystościach wziął udział m.in. prezydent Paweł Adamowicz

Uczniowie m.in. z Pomorza oficjalnie rozpoczęli ferie letnie, które potrwają do 31 sierpnia 2018 r. Włącznie z weekendami szykują się najdłuższe wakacje od lat. Dzieci się cieszą, jednak rodzice niekoniecznie. Już teraz martwią się, jak zapewnić dzieciom opiekę. Sen z powiek spędza im też zawartość portfela. Za kolonie czy obóz trzeba zapłacić minimum 1000 zł. Czasami rozwiązaniem dla pracujących rodziców mogą okazać się półkolonie.

Czytaj również: Wakacyjne dyżury dla dzieci po raz pierwszy w gdańskich szkołach. Które przedszkola i szkoły pełnią wakacyjne dyżury w Trójmieście?

Na razie MEN podał kalendarz roku szkolnego 2018/2019. Rozpocznie się 1 września 2018 r., a pierwsze zajęcia dydaktyczno-wychowawcze odbędą się 3 września. Zimowa przerwa nastąpi w terminie 23-31 grudnia br., zaś ferie zimowe potrwają od 14 stycznia do 24 lutego.

Ferie w województwach

  • 14 – 27 stycznia 2019 r. Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.
  • 21 stycznia – 3 lutego 2019 r. Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie.
  • 28 stycznia – 10 lutego 2019 r. Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
  • 11 – 24 lutego 2019 r. Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Wiosenna przerwa 2018

Wiosenną przerwę zaplanowano na 18 kwietnia – 23 kwietnia 2019 r.

Data zakończenia roku szkolnego 2018/2019

Datę przyszłorocznego zakończenia roku szkolnego ustalono na 21 czerwca 2019 roku.

Daty egzaminów gimnazjalnego, ósmoklasisty i maturalnego 2019

Z kolei daty egzaminów, m.in. gimnazjalnego, ósmoklasisty i maturalnego, ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Zmiany w roku szkolnym 2018/2019

Gdy czas wakacyjnej beztroski dobiegnie końca, trzeba będzie wrócić do szkoły, a tam na uczniów będą czekały kolejne zmiany przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zobacz też: Kiedy wypada rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Rok szkolny 2017/2018 był pierwszym w po reformie edukacji. Wtedy też zaczęła obowiązywać nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego m.in. w przedszkolach, klasach: I, IV i VII szkoły podstawowej.

W nadchodzącym roku szkolnym uczniowie muszą się liczyć z tym, że może pojawić się negatywna niespodzianka, czyli kumulacja roczników. W 2019 roku do pierwszych klas szkół średnich jednocześnie pójdą ci, którzy skończyli gimnazjum i 8-letnią podstawówkę - w sumie ponad 720 tys. osób.

Ogólnopolska koalicja „NIE dla chaosu w szkole”, po wielu sygnałach od rodziców, skierowała petycję do minister edukacji Anny Zalewskiej w sprawie kumulacji.

- Rodzice są bardzo zaniepokojeni, piszą do nas, że ich dzieci są w dramatycznej sytuacji, bo na przykład miały już wybraną drogę edukacyjną - konkretne liceum czy technikum, konkretny profil, potem studia, a za rok mają być szczęśliwe, że w ogóle się gdzieś dostały, że nie trafiły do tak zwanej branżówki. Piszą, że muszą wiedzieć zdecydowanie wcześniej, jaka oferta będzie przygotowana dla tego skumulowanego rocznika w konkretnych szkołach, a nie słyszeć od minister edukacji, że będzie dobrze, bo miejsca niby wystarczy – mówią w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” przedstawiciele „NIE dla chaosu w szkole”.

- W przyszłym roku będziemy się z tym zmagać. Pani minister nie zaczaruje rzeczywistości. Do szkół średnich będą zdawać dwa roczniki: pierwszy po ósmej klasie SP i ostatni po trzeciej klasie gimnazjum. Młodzi ludzie mogą mieć trudności z dostaniem się do wymarzonych liceów. Sytuacja może się nasilać szczególnie w tych renomowanych placówkach – komentuje Danuta Stępniewska, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowym Dworze Gdańskim.

Monika Kończyk, Pomorski Kurator Oświaty, mówiła w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim”, że rozumie obawy rodziców, ale prosi o cofnięcie się w czasie. - Były lata, kiedy w wyniku reformy systemowej (powstanie 3-letnich liceów i 4-letnich techników - przyp. red.) uczniowie musieli samodzielnie zdecydować o typie egzaminu maturalnego, który chcą zdawać . To było stresujące dla samych młodych ludzi, ale i ich rodziców. Teraz nie ma takiej sytuacji, wszystko jest jasne – podkreśla Monika Kończyk.

Rodzicu, o tym musisz pamiętać!

Organizator wypoczynku, m.in. kolonii czy obozu musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. Rodzice, przed wykupieniem turnusu, mogą sprawdzić organizatora (czy zgłosił do kuratora oświaty wypoczynek) w wyszukiwarce dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej: wypoczynek.men.gov.pl

Zobacz też: Wakacyjna praca nastolatków. Jakie wiążą się z tym formalności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki