Najnowszy wynik odzysku biogazu ze składowiska odpadów w Szadółkach jest lepszy w porównaniu do ostatniego bo wynosi aż 7, 2 mln metrów sześciennych. To najwyższy poziom z dotychczas odnotowanych w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym.
- Pozyskiwanie biogazu ze składowiska odpadów i zapewnienie jak najwyższej sprawności tego procesu to bardzo ważne elementy funkcjonowania Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. W 2018 roku udało się wydobyć i wykorzystać 7,2 mln metrów sześciennych biogazu, co stanowi bardzo dobry wynik w historii Zakładu i świadczy o wysokiej efektywności całego systemu- mówi Iwona Bolt, rzecznik ZU.
Odzysk biogazu łącznie w latach 2011 - 2018 wyniósł blisko 42 mln metrów sześcienne.

- Składowisko odpadów w Zakładzie Utylizacyjnym jest de facto małą kopalnią gazu składowiskowego. Odpady składowane przez lata podlegają procesom biochemicznym, w wyniku których powstaje biogaz - gaz zawierający metan, czyli główny składnik gazu ziemnego wykorzystywanego w większości kuchni w naszych domach. Biogaz jest odzyskiwany za pomocą blisko 290 studni odgazowujących, wprowadzonych w złoża odpadów. Systemem rurociągów i stacji zbiorczych jest on następnie kierowany do zakładowej bioelektrowni, gdzie biogaz jest przekształcany w energię elektryczną i ciepło- tłumaczy Iwona Bolt.
Więcej na temat Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku Szadółkach >>
Z powstałego z odpadów gazu w latach 2017 i 2018 w bioelektrowni wytworzono tyle energii elektrycznej i ciepła, że pozwoliło to na całkowite zaspokojenie potrzeb energetycznych Zakładu Utylizacyjnego.
- Kolejny rekord odzysku biogazu jest pozytywnym efektem działań prowadzonych na rzecz mieszkańców i środowiska. To również szansa na pozyskanie w większym stopniu ekologicznej energii dla naszego zakładu, który jest samowystarczalny energetycznie -mówi Maciej Jakubek, członek zarządu Zakładu Utylizacyjnego ds. technicznych.
Biogaz odzyskiwany z Szadółek jest jednak uciążliwy zapachowo, dlatego ograniczenie do minimum jego emisji jest dla ZU jednym z priorytetów działania.
Tymczasem by ograniczyć do minimum uciążliwy fetor znad składowiska odpadów, na Szadółkach trwa właśnie budowa nowej, hermetycznej kompostowni. Inwestycja warta ponad 36 mln zł jest już gotowa w 60 proc.
Przeczytaj więcej: Budowa hermetycznej kompostowni śmieci na Szadółkach minęła półmetek. Zadaszona hala już stoi. Fetor ma się zmniejszyć
Budowa hermetycznej kompostowni śmieci na Szadółkach minęła ...
- Jesteśmy za półmetkiem budowy, co wyraźnie widać w postępie prac. Na placu stanął wielki budynek o łącznej kubaturze rzędu 80 000 m sześć. i powierzchni prawie 13 000 m kw. Gdybyśmy chcieli przyrównać teren zajmowany przez instalację do innych, znanych nam z życia codziennego obiektów, to mamy tu do czynienia z prawie dwoma boiskami do piłki nożnej, schowanymi pod szczelnym dachem - informuje Maciej Jakubek.
Planowany termin oddania inwestycji do użytku to koniec drugiego kwartału 2019 roku. Jak mówi Marcin Zeszutek z Eko Tech, przedstawiciel wykonawcy inwestycji zakończone zostały praktycznie wszystkie prace żelbetowe i konstrukcja stalowa, czyli zadaszenie.
- Do zrobienia zostały wszystkie rurki, kable, które mamy zamontować w środku, a także przenośniki, którymi będą transportowane odpady z sortowni - zaznacza Marcin Zeszutek.
Czytaj również: Styczeń 2018. Zakończyła się rozbudowa i modernizacja systemu odgazowania składowiska śmieci na Szadółkach
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?