Zakaz handlu zacznie obowiązywać już w sobotę? Solidarność chce wydłużenia zakazu pracy dla pracowników sklepów

  • Głos Wielkopolski

ZEN

NSZZ Solidarność apeluje o zmianę ustawy wprowadzającej zakaz handlu w niedzielę. Związkowcy chcą zaostrzenia przepisów tak, aby pracownicy sklepów nie mogli wykonywać żadnych prac już od godz. 22 w sobotę, aż do godz. 5 w poniedziałek.
Jeśli propozycja Solidarności zostanie uwzględniona, sklepy będą zamykane wcześniej.
 Paweł Nowak

O wprowadzenie zakazu handlu w niedziele zabiegała z sukcesem NSZZ Solidarność. Związkowcy nie są jednak zadowoleni z kształtu obowiązującej od marca ustawy, ponieważ właściciele sklepów i dużych sieci handlowych szybko znaleźli różne sposoby na ominięcie zakazu.

Czytaj też: PENSJA MINIMALNA 2019 - zobacz, ile zarobisz "na rękę", a ile brutto (najniższa krajowa płaca miesięczna i stawka za godzinę)

28 września Solidarność skierowała do minister pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej list otwarty, w którym domaga się nowelizacji przepisów. Chodzi m.in. o wyeliminowanie sytuacji, w których sklepy są czynne w niedziele, ponieważ przekształciły się w placówki pocztowe (tak zrobiły sklepy sieci Żabka).

Związkowcy chcą też rozszerzyć okres obowiązywania zakazu handlu w niedziele. Po jego wprowadzeniu bowiem wiele sieci wydłużyło godziny otwarcia w soboty, a jednocześnie wymaga od pracowników, aby pojawiali się w pracy już tuż po połnocy w poniedziałki.

"Nie istnieje żaden interes prawny lub związany z użytecznością społeczną, aby placówki handlowe były otwarte w godzinach przypadających bezpośrednio przed dniem ustawowo wolnym od pracy oraz godzinach przypadających bezpośrednio w dniu po obowiązywaniu zakazu" - czytamy w liście do minister Rafalskiej.

W propozycji Solidarności zakaz pracy osób zatrudnionych w handlu ma obowiązywać przez 31 kolejnych godzin, czyli od godz. 22 w soboty aż do godz. 5 rano w poniedziałek. Byłyby to godziny zakończenia i rozpoczęcia pracy, co oznacza, że sklepy musiałyby być zamykane w soboty wcześniej niż o godz. 22, a w poniedziałki być otwierane później niż o 5.

Na razie nie wiadomo, jak do tej propozycji odniesie się ministerstwo.

Zobacz też:

 Dariusz Gdesz

Ile zarabia się w Lidlu w 2019 roku? [STAWKI]

60 Sekund Biznesu: Zakaz handlu a zakupy w sieci - zobacz wideo:

źródło: Agencja Informacyjna Polska Press/x-news.pl.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

20.02.2019, 05:20

Nie to "rz"

05.10.2018, 12:30

I w ciągu tygodnia od 8-16.
Kierowcy MZK też .
Pociągi. I pracownicy elektrowni. Będziemy marznąc od 16 w piątek do 8 rano w poniedziałek.
I stacje benzynowe!
Co to za paranoja??!
Wszyscy będą mieli czas, żeby spędzać czas z rodzinami. Dlaczego tylko sprzedawcy mają być uprzywilejowani?
Reszta tez ma rodziny
Zatrzymajmy gospodarkę. a co tam jest przecież coraz lepiej.
Co za shit!!!

05.10.2018, 10:16

Przeciez jest cos takiego dla kierowcow. Zastosowac te normy i bedzie spoko 9 godz pracy 15 pauza tygodniowy odpoczynek 45 co drugi tydzien. Po co szukac skoro jest

05.10.2018, 08:42

Ja proponuje żeby sklepy mogły być otwarte tylko we wtorki i czwartki! Przecież ludzie spokojnie będą w stanie zrobić wszystkie zakupy w 2 dni na cały tydzień, a ile czasu wolnego zyskają ci biedni pracownicy.

04.10.2018, 18:19

Kolejny bezsens który odbije się na zwykłych pracownikach, a nie właścicielach dużych sieci. Będą wydłużać godziny otwarcia do jak najdłużej możliwych, przez co pracownicy nie będą wstanie doprowadzić sklepów do porządku przed godziną 22. Przecież w każdym sklepie trzeba na koniec dnia zliczyć utarg i rozliczyć ludzi, a po zamknięciu ogarnąć na tyle sklep, by w następny dzień handlowy szło go normalnie otworzyć. Cała ta nowa zmiana odbije się negatywnie na osobach prowadzących sklepy, przez co znając realia będą musieli wykonać te samą pracę, w dwa razy krótszym czasie.

04.10.2018, 13:41

ciekawe co mają zrobić ludzie, co mają lokale gastronomiczne i w poniedziałki pracują już od 5 rano. Niech ci ludzie się ogarną, bo niedługo nic nie będzie można robić w tym kraju.

03.10.2018, 12:45

Żeby nikt nie czuł pokrzywdzony, że ktoś pracuje od pn do pt, a ja w weekendy trzeba w weekendy dać wolne WSZYSTKIM kierowcom komunikacji miejskiej i kolejarzom, pracownikom kin, aquaparków, zoo, a w sezonie letnim ratownikom plażowym i pracownikom przyplażowych restauracji i budek z lodami. Wtedy ludzie będą należycie dzień święty święcić, w niedzielę rano - msza, reszta weekendu - modlitwa w domu.

03.10.2018, 10:08

Juz calkowicie was pokutasilo !

03.10.2018, 09:55

Często wypada praca w niedziele i nie narzekam..... Dzień jak każdy inny. Ale nie ma zgody na to aby banda idiotów dyktowała mi czy ja mogę pracować w niedzielę czy nie.... To już moja sprawa.

03.10.2018, 09:42

Serce rośnie czytając wypowiedzi łodzian, którzy bardzo chętnie pracowaliby w niedzielę. Jak ktoś chce, to nie ma chyba problemu, żebyście zdobył jakąś pracę w niedzielę. Zaniesiecie do domu więcej pieniędzy. Kraj się będzie szybciej rozwijał. No to do roboty Monka, y, Ja, al, Piekarz, Ben i inni!

03.10.2018, 08:49

Proponuję wprowadzić niedzielny zakaz handlu już od poniedziałku od 6:00 rano ;)

03.10.2018, 07:48

peło wszystkiego zakazało. Patologia i Skurwielstwo = PiS. Ciekawe czy jebancy z peło w niedziele nie kradną?

03.10.2018, 07:34

praca to praca - jeżeli ktoś chce pracować w niedzielę to czemu takiemu człowiekowi państwo zabrania? Polacy się bogacą i zamiast dążyć do tego, żeby mogli mieć większy dostęp do usług (czyt. żeby mogli zostawić więcej pieniędzy w kasie państwa), to "politycy" na siłę usiłują kogoś uszczęśliwić - pytanie kogo? (hmm może Toruń? bo na pewno nie ludzi, którzy chcą pracować w niedzielę)

03.10.2018, 07:04

Niech PiSuar wszystkiego zakaże. Patologia i Skurwielstwo = PiS. Ciekaw czy jebancy z PiS w niedziele nie kradną?

03.10.2018, 06:53

jak w latach 80 i na początku 90 część strzeżonych przejazdów kolejowych np. na ul. Tuszyńskiej w niedzielę była zamykana na kłódkę. Myślałem, że te czasy nie powrócą ale jednak zmierzamy w tą stronę..... Szczerze wolę pracować w niedzielę, której i tak od dziecka nie znoszę a mieć wolny dzień w tygodniu na pozałatwianie spraw w urzędach. I co nasi politycy z tym zrobią?? Tyle już lat po 89 a burdel jak był tak jest i z roku na rok się pogłębia. jak nie PO to PiS, jak nie urok to sraczka....

03.10.2018, 06:47

na to prezydent Komorowski?.................Sklepy tego BIZNESMENA mogą być otwarte? Zaznaczam, że skradzione przedmioty z wyposażenia Pałacu Prezydenckiego , nie stanowią większości oferowanych artykułów. Z tego co wiem, to do dziś sprzedaż u tego biznesmena zwanego komorem, idzie w piątek i świątek. No tak, komora NIErząd nie tyka...

odpowiedzi (0)

03.10.2018, 05:18

A w mojej biedronce w nd.niehandlową od 21 już praca wre, walą tymi paletami, auta non stop z towarem - spać nie dają.

03.10.2018, 05:02

A w piekarni, też tak zrobią?

03.10.2018, 03:21

Sklepy tego BIZNESMENA mogą być otwarte? Zaznaczam, że dewocjonalia w jego FIRMIE nie stanowią większości oferowanych artykułów. Z tego co wiem, to do dziś sprzedaż u tego biznesmena zwanego ojcem, idzie w piątek i świątek. No tak, Rydzyka NIErząd nie tyka...

03.10.2018, 03:18

"Nie istnieje żaden interes prawny lub związany z użytecznością społeczną, aby placówki handlowe były otwarte w godzinach przypadających bezpośrednio przed dniem ustawowo wolnym od pracy oraz godzinach przypadających bezpośrednio w dniu po obowiązywaniu zakazu..."
Równie dobrze można napisać "przypadających do X dni przed i X dni po..." i tym sposobem można cały czas nic nie robić. Ja się pytam tego IDIOTY, dlaczego niby akurat handel jest pod taką ochroną? Tak się składa, że na produkcji, gdzie są produkowane materiały "nie PIERWSZEJ POTRZEBY", ludzie MUSZĄ pracować, obojętnie, czy to niedziela, czy święto. Ale pan prezes być może, znów zrobi ukłon w stronę związków. W końcu wybory będą, trzeba jakoś znów przekupić polskie lemingi...

02.10.2018, 23:32

To, kto kiedy, gdzie i za ile pracuje, nie powinno Was obchodzić.

Macie tylko obniżyć podatki i koszty pracy.

Resztę załatwi wolny rynek.

02.10.2018, 22:20

ta jasne najlepiej niech w ogole nie pracuja....... ja w ochronie pracuje swiatek piatke niedziele nie ma przebacz moze tez zrobie se wolne dwa weekendy w miesiacu albo wiecej tylko co na to szef?

02.10.2018, 22:13

Może jeszcze makdonaldy pizzerie puby kina i placówki sportowe tego typu zamkną i to w niedziele? Byłaby taka nerwica na całą skalę, że wyjdą ludzie na ulice i będą się buntowali