Zakaz handlu w niedziele. Wycofanie uderza w "Solidarność"

Częściowe wycofanie z zakazu handlu w niedziele i powrót do dwóch niedziel handlowych w miesiącu - takie rozwiązanie rozważane jest przez Prawo i Sprawiedliwość, szczególnie, że eksperci Biura Analiz Sejmowych sugerują:

  • zrezygnowanie z trzech niedziel objętych zakazem handlu w miesiącu (zmiany obowiązują od początku 2019 roku),
  • wycofanie z dalszego zaostrzania przepisów (całkowity zakaz handlu w niedziele).

Przypomnijmy również, że ustawa o zakazie handlu w niedziele w 2019 roku wiąże się z tylko jedną niedzielą handlową w miesiącu, natomiast od 2020 zakazem handlu mają być objęte wszystkie niedziele.

Czytaj także:
Wrócą dwie niedziele handlowe? Wyborcy nie chcą całkowitego zakazu

Wycofanie się z zaostrzeń ws. niedziel handlowych nie budzi entuzjazmu "Solidarności". Jak mówi Alfed Bujara, przewodniczący handlowej "S" na łamach serwisu money.pl to jedna z ważniejszych dla pracowników reform.

Nie ma tematu wycofania się z ograniczenia handlu w niedzielę. To jest jedna z ważniejszych reform dla ludzi, dla pracowników, która w Polsce udała się od wielu lat - mówi Bujara.

Premier Mateusz Morawiecki mówił jednak, że rząd weźmie pod lupę skutki ustawy o zakazie handlu, dokonując przeglądu tego jaki wpływ ma na:

  • większe i mniejsze sklepy rodzinne,
  • ludzi i ich oczekiwania.

Jesteśmy rządem, który słucha społeczeństwa. Wkrótce zapadną decyzje - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

"Solidarność": Likwidacja ograniczenia handlu to cios w setki tysięcy pracowników

Ewentualne zmiany w przepisach dot. zakazu handlu w niedziele nie podobają się handlowej "Solidarności", która tłumaczy, że byłby to cios w setki tysięcy pracowników, którzy są przepracowani i wyzyskiwani.

Politycy i rządzący wzięli na siebie odpowiedzialność za los pracowników, za los wyzyskiwanych i przepracowanych osób. Nie wyobrażam sobie nawet, że ktoś może wpaść na pomysł, by ograniczenie handlu likwidować. To nie byłby cios w "Solidarność", tylko w setki tysięcy pracowników - powiedział przewodniczący handlowej "S" - Alfred Bujara w rozmowie z money.pl.

Ponadto przypomniał, że pod projektem, który zakładał wprowadzenie wszystkich wolnych niedziel od handlu podpisało się setki tysięcy obywateli.

Eksperci oceniają: Zakaz handlu szkodliwy dla małych sklepów

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców informuje, że liczba osób popierających zakaz handlu w niedziele spada. Ustawa o zakazie handlu w niedziele odbiła się na właścicielach małych sklepów, a zyskały:

  • stacje benzynowe,
  • dyskonty.

Od wprowadzenia niedzielnego zakazu handlu zbankrutowało blisko 16 tys. małych sklepów.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadaja się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego