Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajadamy stres - w czasie pracy zdalnej pozwalamy sobie na więcej niezdrowego jedzenia i nie ćwiczymy

OPRAC.:
Kamila Kubik
Kamila Kubik
Niestety, Polacy nie mają dobrych nawyków żywieniowych
Niestety, Polacy nie mają dobrych nawyków żywieniowych Fot. 123rf
Co trzeci Polak zajada stres związany z pracą zdalną, a 36 proc. z nas przyznaje, że ma ochotę częściej zjeść coś niezdrowego. Jak wynika z badania sondażowego, pracujący zdalnie Polacy deklarują pogorszenie jakości swojej diety podczas pracy zdalnej. 42 proc. respondentów je więcej słodyczy, a 35 proc. sięga częściej po chipsy i słone przekąski. Jakie jeszcze żywieniowe grzechy popełniamy? Które ćwiczenia wybrać, by utrzymać wagę?

Respondenci badania sondażowego „Wpływ pracy zdalnej na nawyki żywieniowe Polaków” firmy Dailyfruits zostali zapytani o spożycie różnych grup produktów i ocenę jakości swojej diety podczas pracy zdalnej. Blisko połowa ankietowanych, którzy zauważyli, że przytyli, zadeklarowała, że w porównaniu z okresem przed zmianą trybu pracy odżywiają się gorzej:

  • 3 na 10 Polaków pracując w domu je mniej owoców
  • co 4 pracownik je mniej warzyw
  • osoby, które jadły mniej owoców i warzyw, a więcej słodyczy i chipsów tyły średnio 48 proc. więcej niż ankietowani, którzy nie mieli tak złych nawyków

Nie da się jednak ukryć, że wielu pracowników doceniło oszczędność czasu, który normalnie poświęcony był na dojazdy do pracy.

  • Ponad połowa ankietowanych zadeklarowała, że odkąd pracuje zdalnie, ma więcej czasu dla siebie.
  • Aż 42 proc. stwierdziło, że ma więcej czasu, żeby zadbać o swoją dietę.
  • 43 proc. zauważyło, że pracując w domu jada posiłki o regularnych porach.

Jak wynika z badania, Polacy nie mieli właściwych nawyków żywieniowych. Przekonanie o dobrej jakości diety było niewspółmierne do jej rzeczywistej jakości. Okazało się, że wielu pracowników rezygnowało z jedzenia śniadań lub zjadało je zbyt późno ze względu na konieczność szybkiego dotarcia do biura w godzinach rannych.

Teraz, kiedy miejsce do pracy znajduje się często w pokoju obok jest już znacznie łatwiej o to, żeby zjeść posiłek o odpowiedniej porze, czyli maksymalnie godzinę po obudzeniu.

Jak jemy w pandemii

Chociaż pracujący Polacy dostrzegli, że obecnie mają więcej czasu na dbanie o dietę i 43 proc. z nich zaczęło jadać regularniej, to nie zawsze odżywiali się we właściwy sposób.

  • Już przed rozpoczęciem pracy zdalnej nie zjadaliśmy codziennie warzyw (50 proc.) i owoców (40 proc.)
  • Nie wypijaliśmy dostatecznej ilości wody (50 proc.)
  • W ramach przekąski ponad połowa z tych, którzy podjadali, sięgała po słodycze.
  • Wiele osób powielało popełniane wcześniej błędy żywieniowe lub sięgało po łatwo dostępne produkty, które akurat były pod ręką.
  • Nie sposób jednak nie dostrzec także tych osób, które zadeklarowały zmiany na lepsze - 37 proc. pracowników jadło mniej fast foodów.

Dziś bliska obecność lodówki sprawia, że sięgnięcie po jedzenie stało się prostsze niż było w biurze. Niestety, przejście na zdalny tryb pracy rozregulował rutynę dnia - zalecenie, by zjeść śniadanie przed wyjściem z domu niesłusznie straciło na znaczeniu skoro pracownik nie opuszcza miejsca zamieszkania przed rozpoczęciem pracy.

Przesunięcie pierwszego posiłku w czasie i doprowadzenie do bardzo silnego uczucia głodu sprzyja nieprzemyślanym wyborom żywieniowym. To potęguje rozchwianie gospodarki węglowodanowej i coraz trudniej jest zapanować nad głodem.

Skąd pochodzą posiłki

Wybuch pandemii i związana z tym praca zdalna wcale nie wywołały istotnych zmian w źródłach pochodzenia posiłków pracowniczych.

  • Badanie wykazało, że najpopularniejsze cały czas było gotowanie w domu. 53 proc. ankietowanych przygotowywało posiłki samodzielnie.
  • Dla 12 proc. posiłki przygotowywała inna osoba.
  • Tylko 3 proc. ankietowanych korzystało z cateringów dietetycznych.
  • Aż 16 proc. zadeklarowało, że jadło to, co było pod ręką. To doskonale pokazuje jak ważna jest dostępność zdrowych produktów.

Pracownikom w pracy zdalnej brakuje benefitów z biura - jak zadeklarowało aż 46 proc. respondentów badania. Chcieliby korzystać z nich na home office. Wśród niezaspokojonych potrzeb w pracy zdalnej znalazł się także dostęp do świeżych warzyw, owoców i innych produktów żywnościowych - 32 proc. odpowiedzi. Fakt, że co trzeci Polak odczuł brak dostępności zdrowego jedzenia w swoim otoczeniu świadczy o tym, że dla wielu osób żywność w miejscu pracy zapewniana przez pracodawcę, na przykład w formie owocowych czwartków, naprawdę pełniła istotną rolę.

Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna

Tryb życia wielu z nas cechuje mała aktywność fizyczna, tak samo przed pandemią, jak i obecnie. To niestety problem systemowy, który wymaga wprowadzenia zmian w zakresie promocji zdrowia wśród dzieci i dorosłych.

Jeżeli przed pandemią nie ruszaliśmy się wystarczająco, to w ostatnim roku nasza aktywność fizyczna zapewne ograniczyła się do minimum. To ogromny błąd, bo codzienne ćwiczenia to uzupełnienie diety, a nie przykry obowiązek. Jeżeli jesteśmy aktywni, to nie musimy drastycznie się ograniczać i rezygnować zupełnie z produktów, które wyjątkowo lubimy.

Dzięki spalaniu kalorii w trakcie ćwiczeń nasza dieta może być bardziej różnorodna, dzięki czemu organizm będzie lepiej odżywiony. Dla aktywnych znajdzie się w niej też miejsce na czekoladę czy ulubiony deser. Dozując sobie słodycze raz na jakiś czas, nie będziemy pochłaniać ich w niezdrowych ilościach w chwilach słabości. Żeby zachować zdrową równowagę musimy podchodzić do życia z umiarem - podpowiada ekspert kampanii „Słodka równowaga”, dietetyk Jadwiga Przybyłowska.

Nie traktujemy aktywności fizycznej poważnie. To błąd, ponieważ dzięki regularnym ćwiczeniom fizycznym:

  • zyskujemy lepszą sprawność intelektualną - ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają nie tylko na ciało, ale też na pracę naszego mózgu; ruch zwiększa ukrwienie mózgu, czyli dostarcza więcej tlenu - nawet krótki, ale intensywny wysiłek fizyczny, wzmacnia połączenia między neuronami w hipokampie, obszarze mózgu związanym z uczeniem się i pamięcią
  • śpimy lepiej, czujemy się lepiej! Pamiętajmy jednak, żeby nie ćwiczyć zbyt intensywnie przed snem; regularne ćwiczenia sprzyjają rozładowywaniu stresu i stymulują organizm do wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia
  • sprawniej radzimy sobie z codziennymi obowiązkami - regularna aktywność fizyczna poprawia metabolizm, ukrwienie organizmu, zapobiega osteoporozie - słowem odmładza organizm

Jak się ruszać?

Aby zachować równowagę w sytuacji, kiedy pracujemy zdalnie czy mniej wychodzimy z domu, wykonujmy proste ćwiczenia lub po prostu bądźmy aktywni wtedy, kiedy jest to możliwe.

  • Fitness - nie musimy decydować się na tradycyjną gimnastykę, jaką pamiętamy z lekcji wf-u. Oprócz treningów online możemy zdecydować się na aktywności, które sprawiają nam przyjemność: taniec, bieganie, jazda na rowerze. Warto też wchodzić po schodach, przejść się na zakupy pieszo.
  • Sprzątanie - wiadomo, każdy z nas musi dbać o porządek. Dlaczego więc nie potraktować tej aktywności jako ćwiczeń? Pół godziny zamiatania to 104 kcal mniej, a godzina odkurzania pozwoli nam spalić średnio do 135 kcal.
  • Chodzenie po mieszkaniu w czasie spotkań zdalnych - jeżeli nie musimy siedzieć przed komputerem w ich trakcie, to warto wykorzystać ten czas na chodzenie. Co więcej, często pracując zdalnie nie odchodzimy od komputera przez długie godziny. To duży błąd. Zawsze po 45 minutach pracy zróbmy sobie krótką przerwę. Nasz kręgosłup będzie nam za to wdzięczny!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki