Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zainaugurowano już Rok Rzeki Wisły 2017

Jacek Sieński
Repliki historycznych statków wiślanych podczas spływu Wisłą do Torunia
Repliki historycznych statków wiślanych podczas spływu Wisłą do Torunia
Inauguracja dwudniowych obchodów Roku Rzeki Wisły 2017 odbyła się 16 października w Toruniu. Przyszły rok, jako okres kontynuacji rozpoczętych w bieżącym roku uroczystości i imprez upamiętniających 550. rocznicę podpisania II pokoju toruńskiego i początek wolnej żeglugi na królowej polskich rzek, ustanowił Sejm RP uchwałą z 22 czerwca 2016 roku.

Robert Jankowski, sekretarz generalny Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły 2017, poinformował, że oficjalne celebrowanie roku rozpoczęło się w Toruniu. W mieście tym 19 października 1466 roku podpisano traktat pokojowy zawarty przez Koronę Królestwa Polskiego i Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego (Krzyżaków). Traktat ten zakończył trwającą w latach 1454-1466 wojnę, zwaną trzynastoletnią. Polska odzyskała wtedy ziemię chełmińską z Toruniem i Pomorze z Gdańskiem, co umożliwiło żeglugę towarową na całej długości Wisły, uprzednio ograniczanej przez państwo krzyżackie. Ponad 300 lat swobodnego spławiania rzeką, do leżących nad nią miast i do Gdańska, tratew oraz statków rzecznych ze zbożem i innymi ładunkami był złotym okresem handlu wiślańskiego.

Jankowski przekazał, że uroczystości, będące oficjalnym rozpoczęciem Roku Wisły, odbyły się 19 października w Toruniu. Zostały one przygotowane wspólnie przez prezydenta miasta, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Kujawsko-Dobrzyńską Organizację Turystyczną i społeczny komitet. Były one oficjalnym rozpoczęciem Roku Wisły. Bogaty program obchodów obejmował m.in. spław replik historycznych, drewnianych statków rzecznych - 2 dużych batów, galara i innych łodzi, na 200-kilometrowym szlaku z Warszawy do Torunia. Wiślana flotylla wyruszyła ze stolicy 15 października, odwiedzając w drodze znaczące niegdyś dla żeglugi Nowy Dwór Mazowiecki, Modlin, Zakroczym, Czerwińsk, Wyszogród, Płock, Włocławek i Ciechocinek. Powitano ją 18 października w Toruniu, na nabrzeżu bulwaru Filadelfijskiego. Przy bramie Mostowej, nad Wisłą, jak przed wiekami, flisacy założyli obozowisko.

Jedna z łodzi przewiozła do Torunia kopię historycznej pieczęci księcia mazowieckiego Konrada III Rudego. Zaginęła ona przed podpisaniem II pokoju toruńskiego i nie znalazła się na dokumencie, wśród pieczęci innych jego sygnatariuszy.

Atrakcjami toruńskich obchodów były w środę regaty wioślarskie zawodników z klubów w Torunia i Bydgoszczy i liczne imprezy widowiskowe. Na Wiśle paradowały łodzie przybyłe z Warszawy, z Rynku Staromiejskiego i Rynku Nowomiejskiego przemaszerowały nad rzekę wojska króla Kazimierza Jagiellończyka oraz krzyżackie, na rzece doszło do bitwy, po której zaprzysiężono II pokój toruński. Na zakończenie inscenizacji wydarzeń historycznych nad Wisłą rozpalono wielkie ognisko, będące sygnałem do otwarcia wolnego flisu wiślanego.

W południe 19 października w toruńskim Dworze Artusa odbyła się uroczysta sesja inaugurująca Rok Rzeki Wisły. Odsłonięto na niej pamiątkową kartkę okolicznościową, wydaną przez Pocztę Polską SA, na której uwidoczniono historyczny dokument aktu II pokoju toruńskiego. Oryginał tego dokumentu udostępniono do oglądania na otwartej w Muzeum Okręgowym w Toruniu, w zabytkowym Ratuszu Staromiejskim, wystawie „II traktat toruński 1466. 550. rocznica podpisania dokumentu pokojowego”. Podczas sesji wystąpił dr Bruno Platter, wielki mistrz zakonu krzyżackiego, będącego dziś organizacją religijną i charytatywną, z siedzibą w Wiedniu oraz z domami zgromadzeń w Belgii, Czechach, Holandii, Słowacji i Niemczech.

Sekretarz Jankowski wygłosił referat „Budujemy dobrą markę Wisły. Idea obchodów Roku Rzeki Wisły 2017”, a prof. dr hab. Roman Czaja, kierownik Zakładu Historii Średniowiecza IHiA Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - „II pokój toruński, jego rola historyczna i wpływ na rozwój żeglugi wiślanej”.

Tegoroczną inaugurację obchodów Roku Rzeki Wisły zakończyło 20 października spotkanie w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. W trakcie tego spotkania, z udziałem dr. Plattera, odbyła się dyskusja, której tematem był „II pokój toruński w polskiej i niemieckiej pamięci historycznej”.

Kliknij i sprawdź szczegóły akcji!

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki