Zagłosuj na aleję Pawła Adamowicza

Materiał informacyjny Gminy Miasta Gdańska
Przez estakadę przebiega linia tramwajowa, którą uruchomiono w połowie ubiegłego roku. Samochody pojechały nią już w styczniu 2020 roku, a drodze, która przez nią przebiega, nadano imię alei Pawła Adamowicza
Przez estakadę przebiega linia tramwajowa, którą uruchomiono w połowie ubiegłego roku. Samochody pojechały nią już w styczniu 2020 roku, a drodze, która przez nią przebiega, nadano imię alei Pawła Adamowicza Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
Udostępnij:
Projekt „Budowa linii tramwajowej, jezdni oraz ścieżki rowerowej wraz infrastrukturą towarzyszącą - aleja Pawła Adamowicza (Nowa Bulońska)” został nominowany w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2021. Oceny i wyboru dokonuje Rada Konsultacyjna, jednak równolegle trwa plebiscyt dla internautów – zachęcamy do głosowania!

Budowa linii tramwajowej w ciągu al. Pawła Adamowicza to jedna z największych inwestycji zakończonych przez Gdańsk w 2020 roku. Inwestycja obejmowała nie tylko budowę linii tramwajowej, ale również sieć dróg i skrzyżowań wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W ramach inwestycji powstała dwukierunkowa jezdnia z chodnikiem oraz drogą rowerową na całej jej długości.

Estakada Wenecka

Jednym z bardziej spektakularnych elementów tej realizacji jest estakada wenecka. 220 metrów długości, 154 prefabrykaty o wadze około 40 ton każdy – to parametry wiaduktu weneckiego nad potokiem Siedlickim. Projekt estakady wzorowany był na wiaduktach łukowych, które budowano przed wiekami.

Jest to pierwsza taka budowa w Polsce, w której zastosowano wieloprzęsłowy schemat 7 łuków na kilkunastometrowych podporach. Obiekt całkowicie wykonywany był na miejscu budowy. W jednym miejscu spotkał się pomysł sprzed wieków z projektem polskich inżynierów, wykonany współczesną i nowatorską technologią.

Głosuj do 12 września

Nic dziwnego, że taka inwestycja znalazła się wśród nominowanych w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2021. Jego celem jest wyróżnienie i promocja odważnych oraz prorozwojowych komunalnych inwestycji prowadzonych przez samorządy.

Niezależnie od głosowania Rady Konsultacyjnej, prowadzone jest głosowanie czytelników i użytkowników w serwisie PortalSamorzadowy.pl.

Głosowanie internautów trwa do 12 września 2021 r., do godz. 9.00. Inwestycja, która otrzyma największą liczbę głosów, zostanie nagrodzona nagrodą specjalną od czytelników serwisu, a głosować można na stronie portalu.

Linia tramwajowa jako część programu

Warto przypomnieć, że budowa linii tramwajowej w ciągu al. Pawła Adamowicza to część opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Zadanie zrealizowane zostało w ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IVa. Wartość inwestycji ponad 247 mln zł. Inwestycja dofinansowana została z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie