Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o dywan na Wielkanoc. Sprawdź, czym go wyczyścić. Zobacz, jak odświeżyć dywan domowymi sposobami

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wielkanocne porządki to stały element przygotowań do świąt, warto więc przy okazji wiosennego sprzątania pozbyć się nieestetycznych plam z dywanu i przywrócić mu pierwotny kolor.
Wielkanocne porządki to stały element przygotowań do świąt, warto więc przy okazji wiosennego sprzątania pozbyć się nieestetycznych plam z dywanu i przywrócić mu pierwotny kolor. digender/123RF.com
Zbliżająca się Wielkanoc to idealny moment, żeby odświeżyć dywan w salonie czy sypialni. Przedświąteczne porządki to stały element przygotowań do świąt, warto więc pozbyć się nieestetycznych plam i przywrócić mu pierwotny kolor. Właściciele dywanów doskonale wiedzą, jak trudno utrzymać go w nienagannej czystości. Podpowiadamy, jak można odświeżyć dywan i pozbyć się brudu domowymi sposobami. Sprawdź, jak zadbać o dywan na wiosnę.

Spis treści

Jak prawidłowo dbać o dywan? Systematyczność to podstawa

O dywan należy dbać podobnie jak o pozostałe tekstylia, meble i sprzęty w domu. Najważniejsza jest regularna i odpowiednia pielęgnacja dywanu oraz unikanie trudnych do usunięcia plam. Kluczowe jest m.in. systematyczne odkurzanie w odstępie 2-3 dni, szczególnie gdy w domu mieszkają dzieci i zwierzęta, które lubią spędzać czas na miękkim dywanie. Gdy nie mamy na to czasu, starajmy się robić to przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli nie będziemy usuwać kurzu i innych zabrudzeń regularnie, wniknął one między włókna dywanu, zacznie on zmieniać kolor, tracić blask i będzie wyglądał nieestetycznie.

Podczas odkurzania otwórzmy okno, żeby zredukować unoszący się w powietrzu kurz. Przesuńmy również lekko co jakiś czas stoliki, pufy i inne meble, które stoją na dywanie, dzięki czemu łatwiej wyczyścimy trudno dostępne miejsca i unikniemy trwałych zagnieceń włosia. Starajmy się też nie chodzić po dywanie w obuwiu zewnętrznym, na którego podeszwach gromadzi się błoto, piasek i inne nieczystości, które mogą łatwo wniknąć w tkaninę.

.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu? Poznaj babcine sposoby

Brzydki zapach dywanu sprawia, że nie czujemy się w pomieszczeniu komfortowo. Czy musimy wyrzucić śmierdzący dywan, czy można go jeszcze uratować? Nie jest to zadanie łatwe, ale przy odrobinie determinacji da się ogarnąć dywanową akcję ratunkową i sprawnie ją zrealizować. Brzydką woń, która wydziela się z dywanu, warto spróbować zniwelować babcinymi sposobami.

Wystarczy wysypać np. wieczorem na odkurzony dywan niezawodną sodą oczyszczoną, lekko wetrzeć ją w runo i zostawić na powierzchni dywanu przez całą noc. Ten biały kuchenny proszek świetnie wchłania nieprzyjemne zapachy. Rano należy dokładnie odkurzyć dywan i problem powinien bezpowrotnie zniknąć.

Jeśli mamy w domu suszone gałązki lawendy lub rozmarynu, to możemy je wymieszać z sodą oczyszczoną, dzięki czemu dywan po odświeżeniu zyska delikatny zapach.

Do zniwelowania brzydkiego zapachu możemy też wykorzystać szare mydło często stosowane przez nasze babcie podczas domowych porządków. Pod dywan warto przed czyszczeniem podłożyć gruby karton lub folię, żeby zabezpieczyć podłogę przed wilgocią.

Usuwanie brzydkiego zapachu mydłem – krok po kroku:

  1. Zetrzyjmy kawałek mydła w misce na kuchennej tarce.
  2. Zalejmy mydlane wiórki ciepłą wodą i dokładnie je w niej rozpuśćmy, tak żeby powstała piana.
  3. W kolejnym kroku zmoczmy gąbkę w wodzie i wyciśnijmy, żeby była tylko lekko wilgotna.
  4. Delikatnie pocierajmy runo dywanu w miejscach, z których wydziela się nieprzyjemny zapach, tak aby mocno nie zmoczyć dywanu. Nadmiar wody usuńmy za pomocą ręcznika papierowego.
  5. Nie chodźmy po dywanie, dopóki dobrze nie wyschnie.

Sprawdź, jak usunąć plamy z dywanu

Plamy najlepiej usuwać na bieżąco. Jeśli wyleje się nam coś na dywan, starajmy się jak najszybciej wchłonąć ciecz w papierowy ręcznik. Z niewielkimi, świeżymi zabrudzeniami świetnie sobie poradzi gąbka nasączona w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Bardziej uporczywe zabrudzenia możemy spróbować usunąć za pomocą domowej pasty wykonanej z łyżki soli kuchennej i 50 ml octu. Papką pokrywamy całą powierzchnię plamy i pozostawiamy na niej do wyschnięcia. Następnie dokładnie odkurzamy to miejsce, żeby usunąć z dywanu wyschnięty proszek i gotowe. Nie powinno być już śladu po plamie.

Podpowiadamy, co jeszcze zniweluje plamy:

  • sok wyciśnięty z cytryny – plamy z owoców;
  • woda utlenia – plamy z krwi, kawy, herbaty;
  • benzyna – plamy z lakieru do paznokci, kosmetyków kolorowych, tłuszczu i farb olejnych;
  • ciepłe żelazko i papier – plamy z wosku;
  • żółtko i gliceryna – plamy z czekolady;
  • spirytusem salicylowy i sól – plamy z tłuszczu;
  • lód w kostkach – plamy z gumy do żucia.

Skuteczne sposoby na odświeżenie koloru dywanu

Wyblakniętym dywanom bawełnianym, lnianym czy z wiskozy możemy przywrócić kolor, posypując je sodą oczyszczoną, tak samo, jak w przypadku niwelacji nieprzyjemnego zapachu.

Nie tylko uniwersalna soda oczyszczona odświeży kolor dywanu. Jeżeli nasz wełniany dywan stracił barwę, możemy go odświeżyć, wykorzystując do tego celu domowy środek, który zrobimy, mieszając szklankę octu ze szklanką wody i odrobiną płynu do naczyń. Preparatem delikatnie zwilżamy powierzchnię dywanu i lekko ją szorujemy miękką gąbką lub szczoteczką. Intensywny zapach octu powinien zniwelować dodatek płynu do naczyń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zadbaj o dywan na Wielkanoc. Sprawdź, czym go wyczyścić. Zobacz, jak odświeżyć dywan domowymi sposobami - RegioDom.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki