Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żądamy obniżenia cen paliw!

Antoni Wojciechowski
W ciągu dwóch lat ceny paliw podskoczyły o 40 procent
W ciągu dwóch lat ceny paliw podskoczyły o 40 procent J. Wojtowicz
Bezradność - tak najkrócej można opisać działania władz w sprawie bardzo drogich paliw na polskich stacjach benzynowych. Mimo że w ciągu ostatnich dwóch lat ich ceny podskoczyły o 40 procent, rząd nie podjął właściwie żadnych działań, które mogłyby pomóc zahamować ten galopujący wzrost. Co więcej, nie słychać nawet o podejmowaniu prób mających służyć ograniczeniu coraz wyższych kosztów tankowania pojazdów.

Właściwie jedyną podjął wicepremier Waldemar Pawlak. W maju tego roku zwrócił się do ministra finansów, aby ten wprowadził rozporządzenie obniżające wysokość akcyzy na paliwo. Według prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, pozwoliłoby to ograniczyć cenę benzyny i oleju napędowego o 20-3o groszy na litrze. - Przy obecnych, bardzo wysokich cenach paliwa, wpływy do budżetu są i tak większe niż zakładaliśmy - podkreślał wicepremier.

Chcemy tańszej benzyny. Podpisz petycję!

Jego inicjatywa została jednak przyjęta, mówiąc oględnie, bez entuzjazmu. - Trudno się spodziewać obniżki akcyzy w sytuacji, gdy mamy tak wysoki deficyt budżetowy - tłumaczy w rozmowie Paweł Arndt, poseł PO, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych. I przytacza przykład z okresu rządów Kazimierza Marcinkiewicza. Wtedy także gwałtownie zaczęły rosnąć ceny paliw i premier zareagował czasowym zmniejszeniem akcyzy. - Ale to właściwie nie przyniosło żadnego efektu. Ceny na stacjach benzynowych praktycznie nie drgnęły, wzrosły jedynie marże koncernów paliwowych - przypomina poseł.

Stop wysokim cenom benzyny! Zaproś znajomych do udziału w naszej akcji

- Sytuacja budżetowa jest taka, że Jacek Rostowski musi liczyć każdy głos - wtóruje mu Jan Łopata, poseł PSL i wiceprzewodniczący Komisji Finansowej. Ale jednocześnie nie przekreśla on koncepcji obniżenia wysokości akcyzy. - Przecież tańsze paliwo mogłoby przyczynić się do wzrostu PKB. Wysokie ceny benzyny sprawiają, że wiele firm ogranicza swoją działalność, a to w konsekwencji hamuje rozwój kraju - wyjaśnia poseł.

Jan Łopata zaznacza jednak, że rząd nie może zacząć odgórnie wyznaczać cen benzyny, ropy i gazu. - Już były czasy, gdy politycy decydowali o tym, ile kosztują ziemniaki i chleb. I wszyscy wiemy, jak to się skończyło - mówi.

Pobierz vlepkę i pokaż innym, że chcesz tańszego paliwa!

Poseł PSL uważa, że lepiej byłoby pobudzać konkurencję na rynku paliw. - Dziś działa na nim dosłownie kilka koncernów. Każdy z nich znalazł swoje miejsce na rynku, przez co nie muszą one walczyć zaciekle o klienta, obniżając ceny - wylicza. I zapewnia, że PSL będzie działał, by ten stan rzeczy zmienić. - Prezes Waldemar Pawlak przez dwa lata przekonywał, że trzeba ograniczyć wysokość spreadów w bankach, zanim został wysłuchany. Z paliwami będzie podobnie - zapewnia.

Żądamy obniżenia cen paliw

Chcemy taniego paliwa - to akcja, którą w ubiegłym tygodniu rozpoczęły wspólnie dziennik "Polska" i portal Motofakty. pl. Idea naszego projektu jest prosta: zamierzamy doprowadzić do obniżenia cen benzyny i oleju napędowego na stacjach.

Uważamy, że wcale nie jest tak, że ich wysokość to nie tylko kwestia reguł rządzących wolnym rynkiem. Przecież ponad połowa ceny, jaką każdy z nas płaci na stacji benzynowej, trafia do Skarbu Państwa w postaci podatków. Dlatego oczekujemy od władz podjęcia zdecydowanych działań mających na celu obniżenie cen benzyny, ropy i gazu.

Ceny na stacjach paliw w ciągu dwóch lat podrożały o ponad 40 procent. Ale można temu zaradzić. Politycy dysponują wieloma instrumentami, które umożliwiają obniżenie cen. Mogą zredukować wysokość akcyzy, zlikwidować opłatę paliwową, która de facto jest podatkiem odprowadzanym na budowę autostrad (mimo że za korzystanie z nich będziemy musieli i tak oddzielnie płacić) czy obniżyć stawkę VAT.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki