Zaczyna się „kumulacja” chętnych do szczepień. Wszystkie punkty szczepień na Pomorzu czekają na kolejną dostawę szczepionek przeciw COVID-19

Reporterzy DB
Nałożyły się na siebie trwające już szczepienia tzw. grupy zero oraz  rejestracja kolejnych seniorów. Czy system podoła liczbie pacjentów?
Nałożyły się na siebie trwające już szczepienia tzw. grupy zero oraz rejestracja kolejnych seniorów. Czy system podoła liczbie pacjentów? Karolina Misztal
Jak sobie radzą szpitale ze szczepieniem grupy zero, czyli lekarzy, pielęgniarek, ratowników, farmaceutów i pozostałego personelu medycznego? I czy seniorzy mają szansę, by ochronić się przed zakażeniem koronawirusem jeszcze przed latem? Już mamy pierwszą „kumulację” programu szczepień przeciwko COVID-19. Nałożyły się na siebie trwające już szczepienia tzw. grupy zero oraz rejestracja kolejnych seniorów. Czy system podoła liczbie pacjentów? Sprawdziliśmy sytuację na Pomorzu.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Brakuje szczepionek na Pomorzu!

Trójmiasto

Szansa na w miarę szybkie zaszczepienie się przeciw COVID-19 na Pomorzu zależna będzie prawdopodobnie od miejsca zamieszkania. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Trójmiasta, gdzie czeka na nich 110 punktów szczepień oraz kilka szpitali węzłowych i dwa szpitale tymczasowe. Przy tym największy ze szpitali – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, zgodnie z deklaracją dyrektora Jakuba Kraszewskiego, nie weźmie udziału w szczepieniach seniorów, koncentrując się głównie na dokończeniu szczepień grupy zero. Ocenia się, że w całym kraju w kolejce na szczepionki czeka jeszcze ponad pół miliona osób, głównie pracowników przychodni zdrowia.

Kościerzyna

Na początku tygodnia w pomorskich szpitalach wstrzymano szczepienia medyków w oczekiwaniu na dostawę szczepionek.

– Nie ukrywam, że jest to duży kłopot, ponieważ teraz trzeba dzwonić do wszystkich zapisanych osób, odmawiać zaplanowane wizyty – mówił wówczas Arkadiusz Błaszczyk, koordynator ds. COVID-19 w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. – To w ogóle nie jest system, w którym porozumiewa się człowiek z człowiekiem. Rząd mówi, że szczepionki są, a my nie mamy ani grama. W tym tygodniu w planach było zaszczepienie 540 osób, w tym 150, które otrzymały już pierwszą dawkę. Minimalny czas, kiedy można podać drugą dawkę to 21 dni.

Jak nas poinformował dr Tadeusz Jędrzejczyk, szef departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, po trzech dniach przerwy kościerski szpital dostał szczepionki i mógł wznowić szczepienia.

Kartuzy

Podobnie jednak ocenia problem Paweł Witkowski, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach.

– Zamówiliśmy kolejne szczepionki w ubiegły czwartek i to zamówienie zostało anulowane – ubolewał szef kartuskiego szpitala. – Po raz kolejny zamówiliśmy 450 szczepionek 18 stycznia. Nie wiemy tak naprawdę, czy je otrzymamy, czy nie. Jeśli tak, to zakończy się temat grupy 0 w naszym szpitalu, jeśli chodzi o pierwszą dawkę szczepionki. To problem tym większy, że od 25 stycznia rozpoczyna się termin podawania tej drugiej dawki szczepionki. Czyli powinniśmy zaszczepić te 348 osób, które przyjęły szczepionkę w pierwszym tygodniu stycznia.

– Krótko mówiąc, nie wiemy, czy otrzymamy szczepionki i doszczepimy do końca grupę 0, czy też otrzymamy je wyłącznie na podanie drugiej dawki tym już zaszczepionym.

Jak dodaje prezes PCZ Kartuzy, szpital przez cały czas monitoruje w Agencji Rezerw Materiałowych kolejne złożone zamówienie. Wciąż jest aktywne, ale sytuacja jest płynna i może się to z dnia na dzień zmienić.

– Ta niepewna sytuacja, niedotrzymywanie terminów dostaw, paraliżują naszą pracę – mówi Paweł Witkowski.

Starogard Gdański

Na brak informacji narzekają także inne pomorskie szpitale.

– Niestety, obecnie z uwagi na wstrzymanie dostaw szczepionki przeciw COVID-19 przez Agencję Rezerw Materiałowych, szczepienia nowych pacjentów z grupy „0” w terminie od 18 do 22 stycznia zostały odwołane. Z informacji, jakie otrzymaliśmy z Agencji, wynika, że w przyszłym tygodniu mają do nas trafić szczepionki, które podamy w drugiej dawce – przyznaje Ewa Macholla, rzecznik Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim.

Od 25.01.2021 r. ruszają szczepienia seniorów przeciwko COVID-19

Trójmiasto

Tymczasem, w najbliższy poniedziałek ruszają już szczepienia seniorów, począwszy od grupy w wieku powyżej osiemdziesięciu lat. Czekają na nich nie tylko punkty szczepień, ale także szpitale węzłowe i dwa szpitale tymczasowe w Trójmieście.

Jak deklaruje rzecznik NFZ Mariusz Szymański, na Pomorzu, gdzie umowy zawarto z 310 punktami szczepień, praktycznie nie ma w gminach „białych plam”.

Powiat malborski

Najgorsza sytuacja utrzymuje się jednak w powiecie malborskim.

– Na cały powiat są tylko cztery punkty szczepień, więc będzie katastrofa – ostrzega Paweł Chodyniak, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia.

W samym Malborku, po rezygnacji przychodni z ul. Konopnickiej, pozostał tylko jeden punkt.

– Ruch należy teraz do Powiatowego Centrum Zdrowia, które namawiamy na organizację kolejnego punktu szczepień – mówi Mariusz Szymański.

Katastrofa jest odpowiednim słowem, zważywszy, że tygodniowe dostawy do punktów szczepień mają być niewielkie i wynosić zaledwie 30 dawek. Oznacza to, że jeden punkt w Malborku do końca marca będzie mógł zaszczepić zaledwie 270 osób!

Dlaczego tak mało POZ-ów zgłosiło się w powiecie malborskim? Od jednego z lekarzy usłyszeliśmy, że spodziewał się zupełnie innej organizacji szczepień przez rząd. Jego zdaniem, każda poradnia rodzinna powinna „obsługiwać” tylko swoich pacjentów, których zna od lat, więc na nich powinna się skupić.

Powiat pucki

Jednak np. w powiecie puckim punktów szczepień jest 11. W dwóch z nich chętni z grupy zero i pacjenci DPS-ów już zostali zaszczepieni według zaplanowanego programu, punkty te jednak jeszcze nie dostały szczepionek na kolejne szczepienia, które mają ruszyć po 25 stycznia.

Powiat lęborski i starogardzki

Podobnie jest też np. w powiecie lęborskim – tam szczepić się będzie można w 12 punktach, ale już w powiecie starogardzkim takich punktów jest 21.

Zresztą informacja o niewielkich dostawach może także wpłynąć negatywnie na wyniki w całej Polsce. W tym tempie – bez pomocy szpitali – w samej aglomeracji trójmiejskiej można by było liczyć na wyszczepienie do początku kwietnia niespełna 30 tysięcy seniorów. A warto przypomnieć, ze od piątku, 22 stycznia, oprócz medyków, pracowników i pensjonariuszy DPS-ów oraz seniorów w wieku powyżej 80 lat, rejestrowana jest do szczepień kolejna grupa w wieku 70-79 lat.

Przewiduje się, że kolejne osoby z grupy pierwszej mogą być szczepione nawet do końca lata. Mówimy tu o łącznie 9,5 mln seniorów w wieku 60 lat plus, a także trudnej do wyliczenia grupie młodszych, przewlekle chorych pacjentów, którzy od ostatniej środy, 20 stycznia znaleźli się następni na liście kolejkowej.

Po zaszczepieniu na COVID-19 m.in. pracowników służby zdrowia, DPS-ów, seniorów, służb mundurowych w etapie II szczepionkę otrzymają osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi. Są wśród nich schorzenia, które dotykają miliony Polaków. Sprawdź, czy masz jedną z nich i będziesz mógł zaszczepić się wcześniej niż inni. Aby otrzymać szczepionkę wcześniej z powodu choroby przewlekłej, należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, do której się zaliczamy. Wykaz chorób przewlekłych znajdziesz na kolejnych slajdach. KLIKNIJ TUTAJ --->

Te choroby przewlekłe umożliwiają szybsze otrzymanie szczepi...

FAQ - wszystko o koronawirusie i COVID-19

Co należy wiedzieć o wirusie SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego chorobie COVID-19? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Co to jest koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 to jeden z siedmiu poznanych dotąd gatunków koronawirusów ludzkich, które wywołują zakażenia układu oddechowego. Oprócz nowego koronawirusa są to także wirusy przyczyniające się do łagodniejszych infekcji sezonowych, które są odpowiedzialne za 15-30 procent zachorowań uznawanych za grypę. Nowy koronawirus jest spokrewniony z wirusami SARS-CoV i MERS, które wywołały epidemie w XXI wieku, jednak ich nasilenie nie było tak duże, jak rozmiary obecnej pandemii.

Jak wygląda koronawirus?

Koronawirus to typ wirusa, który składa się z materiału genetycznego w postaci nici RNA zamkniętej w otoczce. Na jej powierzchni posiada charakterystyczne wypustki, które przypominają koronę. W wypustkach zawarte są białka, dzięki którym wirus wnika do komórek, a po zainfekowaniu namnaża się w ich wnętrzu i rozprzestrzenia w organizmie.

Jak przenosi się koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się poprzez wydzieliny chorego, a więc poprzez kichanie, kasłanie, mówienie, a także oddychanie. Wydostając się tą drogą z organizmu jest obecny w powietrzu, również w postaci rozpylonego aerozolu, osiada też na powierzchniach (zwłaszcza podłogach) i przedmiotach. Jest ponadto obecny w moczu i stolcu zakażonego, i z tego powodu można zarazić się nim w toalecie. Źródłem infekcji jest nie tylko wdychanie drobin zawierających wirusa, ale też dotykanie skażonych powierzchni, a następnie ust, nosa lub oczu, jak również spożywanie zanieczyszczonych nim produktów spożywczych, również mrożonych.

Kiedy skończy się pandemia koronawirusa?

Pandemia koronawirusa, czyli epidemia o zasięgu światowym, począwszy od grudnia 2019 roku przybiera jedynie na sile. Istnieją co prawda teorie, że może wygasnąć sama, gdy zarazi się 45-60 procent społeczeństwa i nie będzie już kolejnych potencjalnych ofiar. Scenariusz osiągnięcia tzw. odporności stadnej (inaczej zbiorowej) nie jest jednak potwierdzony i wiąże się z dużym odsetkiem zgonów, dlatego jedyną nadzieją na zakończenie epidemii jest wynalezienie skutecznej i bezpiecznej szczepionki, a następnie wprowadzenie masowych szczepień. Może to się udać najwcześniej w 2021 roku.

Skąd się wziął koronawirus?

Nowy koronawirus pochodzi z Chin, a za jego źródło uważa się targ rybny w mieście Wuhan w prowincji Hubei. Tak, jak wiele koronawirusów, jest to wirus odzwierzęcy, jednak do tej pory nie potwierdzono z wszelką pewnością, od jakiego gatunku zwierząt pochodzi. Naukowcy wskazują na nietoperze z rodziny podkowcowatych, jednak w grupie podejrzanych przez jakiś czas znajdowały się także łuskowce. Na początku pandemii pojawiły się ponadto przypuszczenia, że do rozwoju epidemii przyczyniły się także bezdomne psy.

Czym różni się infekcja koronawirusem od grypy?

Choć średnio co piąta infekcja grypopodobna jest spowodowana zwykłymi koronawirusami ludzkimi, jego nowy gatunek w postaci SARS-CoV-2 jest dużo bardziej niebezpieczny i u części chorych atakuje również narządy poza układem oddechowym. Prawdziwa grypa jest wywoływana przez wirusy grypy, natomiast nowy koronawirus wywołuje COVID-19. Choć mogą powodować podobne objawy, COVID-19 jest bardziej zaraźliwy od grypy i u niektórych wiąże się poważnymi powikłania. Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zwykle rozwijają się dłużej, bo 2-14 dni, a średnio 5 dni (dla grypy to 1-4 dni), a chorzy z COVID-19 dłużej zarażają też innych. Podczas gdy istnieją skuteczne leki i szczepionki przeciw grypie, na efektywne środki przeciw COVID-19 trzeba jeszcze poczekać.

Co to jest COVID-19?

COVID-19 to oficjalna nazwa choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Jest to wysoce zakaźna infekcja, która może powodować śmiertelne powikłania. Wciąż nie ma w pełni skutecznego leku na COVID-19 ani też przeciwdziałającej mu szczepionki, która mogłaby być podawana profilaktycznie.

Jakie choroby wywołuje koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę nazwaną COVID-19. Najczęściej jest to zakażenie dróg oddechowych mogące skutkować zapaleniem płuc, choć u części chorych koronawirus atakuje też (jednocześnie lub osobno) układ pokarmowy. W procesie rozwoju choroby koronawirus może powodować też zmiany w układzie nerwowym, krwiotwórczym, głównych narządach (m.in. serce, nerki, wątroba), naczyniach krwionośnych i skórze. Skutkiem powikłań zakażenia mogą być stany bezpośrednio zagrażające życiu, takie jak udar mózgu, zapalenie wielonarządowe czy zespół niewydolności oddechowej (ARDS).

Ile osób umiera z powodu koronawirusa, a ile zdrowieje?

Według statystyk 99 procent zakażonych koronawirusem przechodzi infekcję łagodnie, a tylko w 1 procent przypadków ma ona przebieg ciężki lub krytyczny. Tylko 3 procent wszystkich przypadków na świecie, które uznano za zamknięte, zakończyło się śmiercią pacjenta, natomiast odsetek zgonów w Polsce to 4 procent. Odsetek pacjentów wyleczonych lub zwolnionych ze szpitala w naszym kraju wynosi więc 96 procent.

Czy zakażenie koronawirusem może nie powodować objawów?

Jest to sytuacja stosunkowo częsta, bo według badań w momencie uzyskania dodatniego wyniku testu na koronawirusa objawów nie ma 20-40 proc. zakażonych. Choć u części osób objawy mogą pojawić się pod dłuższym czasie, liczonym nawet w tygodniach, u innych nie wystąpią wcale lub będą niespecyficzne, a przez to nie zostaną uznane za oznakę zakażenia (jak to bywa w przypadku zmęczenia czy bólów głowy). Objawów infekcji najczęściej nie mają dzieci, choć po pewnym czasie może ona i tak doprowadzić do ciężkich powikłań w postaci wielonarządowego zapalenia. Osoby bezobjawowe mogą zarażać innych, choć nie z takim nasileniem, co te kaszlące i kichające.

Jakie są objawy koronawirusa?

Objawy zakażenia koronawirusem próbowano klasyfikować na różne sposoby, a obecnie obowiązuje m.in. ich podział według nasilenia COVID-19:

  1. objawy grypopodobne bez gorączki: ból głowy, utrata węchu, bóle mięśni, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak gorączki.
  2. objawy grypopodobne z gorączką: ból głowy, utrata węchu, kaszel, ból gardła, chrypa, gorączka, utrata apetytu.
  3. objawy żołądkowo-jelitowe: ból głowy, utrata węchu i apetytu, biegunka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak kaszlu.
  4. objawy ciężkie 1. stopnia ze zmęczeniem: ból głowy, utrata węchu, kaszel, gorączka, chrypa, ból w klatce piersiowej, zmęczenie.
  5. objawy ciężkie 2. stopnia z dezorientacją: ból głowy, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypa, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, dezorientacja, bóle mięśni.
  6. objawy ciężkie 3. stopnia, brzuszne i oddechowe: ból głowy, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypa, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, dezorientacja, bóle mięśni, spłycony oddech, biegunka, ból brzucha.

Jak można wykryć koronawirusa?

Obecność koronawirusa w organizmie stwierdza się poprzez wykrycie jego genów (nici RNA) w wydzielinie pobranej z nosogardzieli, ewentualnie ze śliny. Badaniem, które umożliwia jego identyfikację, jest tzw. reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją RNA (RT-PCR, inaczej badanie genetyczne lub molekularne), którą mogą przeprowadzać jedynie wyspecjalizowane laboratoria. Natomiast dopuszczone od listopada badanie diagnostyczne w postaci testów immunologicznych (serologicznych) nie wykrywa koronawirusa, tylko przeciwciała wytworzone przez organizm, by móc go zwalczyć. Tym samym dodatni wynik tego testu wskazuje na infekcję aktywną lub już przebytą.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Jedynym sposobem ochrony przed zakażeniem koronawirusem jest unikanie kontaktów z jego potencjalnymi nosicielami. Oznacza to przede wszystkim izolację domową, a w miejscach publicznych – stosowanie środków profilaktycznych takich jak dystans społeczny (1,5-2 metry odstępu między ludźmi), noszenie maseczek ochronnych zakrywających usta i nos oraz skrupulatną higienę dłoni. Zalecane jest ponadto zachowanie higieny podczas spożywania i przygotowywania posiłków, a także odpowiednia obróbka termiczna produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jak długo trwa infekcja koronawirusem?

Czas ten zależy od nasilenia infekcji. Większość osób z łagodnymi objawami zakażenia wraca do zdrowia w ciągu 30-60 dni. Natomiast w przypadku przeważającej części pacjentów w stanie ciężkim zdrowienie trwa powyżej 60-90 dni. W przypadku utrzymywania się symptomów infekcji przez wiele tygodni mówimy o tzw. długim COVID-19. U części pacjentów zmiany w organizmie wywołane przez COVID-19 mogą być trwałe. Mogą obejmować zmniejszenie powierzchni czynnej płuc, uszkodzenia mięśnia sercowego z arytmią, niewydolność nerek, zakrzepicę żył głębokich czy stany pozapalne jelit. Ozdrowieńcy, którzy mają za sobą krytyczny przebieg choroby, mogą wymagać długotrwałej rehabilitacji i opieki zdrowotnej.

Co robić przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem?

Podejrzewając zakażenie koronawirusem należy wykonać test w jego kierunku, który ze skierowaniem lekarskim jest bezpłatny, a bez skierowania kosztuje 350-500 zł. Jeżeli objawy infekcji występują dłużej, np. przez tydzień, można wykonać test na przeciwciała (na podobnych warunkach). Aby uzyskać skierowanie, należy umówić się na teleporadę w przychodni POZ lub za pomocą formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia. Wyjątkiem są dzieci do 2. roku życia, które muszą być zbadanie przez lekarza. Po wystawieniu skierowania należy udać się do punktu pobrań; osoby zmotoryzowane mogą udać się też do mobilnego punktu pobrań. W sytuacji, gdy przy infekcji pojawi się duszność, ucisk w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem, należy wezwać karetkę lub udać się prywatnym samochodem do szpitala zakaźnego.

Co to jest osocze ozdrowieńców?

Osocze ozdrowieńców to preparat pozyskiwany z krwi osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Zawiera ono przeciwciała anty-SARS-CoV-2, które organizm wytwarza w celu zwalczenia koronawirusa. Podawanie ich chorym na drodze transfuzji stanowi metodę leczenia, która łagodzi objawy i skraca czas trwania choroby. Osocza wciąż brakuje, dlatego o jego oddawanie apelują nie tylko lekarze, ale też rząd.

Jak leczyć infekcję koronawirusem?

Ponieważ nie istnieje całkowicie skuteczny środek zwalczający koronawirusa, a te stosowane w ciężkich przypadkach są dostępne tylko w szpitalach, COVID-19 leczy się jedynie w sposób objawowy. Oznacza to, że środki stosowane w leczeniu domowym mogą jedynie łagodzić symptomy infekcji takie jak kaszel, ból gardła, katar, gorączka, ból mięśni czy zapalenie spojówek. W tej roli sprawdzają się preparaty ogólnie dostępne bez recepty w aptekach i drogeriach, które podaje się również przy zwykłych infekcjach oddechowych. W przypadku terapii w szpitalu skuteczne jest leczenie za pomocą osocza ozdrowieńców, musi jednak być rozpoczęte w maksymalnie ciągu kilku dni od początku infekcji i zawierać odpowiednio wysoki poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Róg

Nasi to gadać umieją

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie