MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie słońca - czerwiec 2020. Kiedy będzie można je obserwować? Czy będzie widoczne w Polsce? Sprawdź datę!

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Do jednych z najciekawszych zjawisk astronomicznych zalicza się zaćmienie Słońca. W niedzielę, 21 czerwca będzie można je zobaczyć w Polsce. Jak się do niego przygotować i kiedy możemy obserwować kolejne takie zjawiska? Jak reagowali na zaćmienie Słońca ludzie przed wiekami?

Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne 21 czerwca 2020. Można o nim już poczytać na najpopularniejszym w Polsce astronomicznym fanpage’u na Facebooku „Z głową w gwiazdach”.

21 czerwca na Ziemię ponownie padnie cień Księżyca. Tym razem jednak nasz satelita będzie trochę za daleko od Ziemi, dlatego obserwatorzy w centrum pasa zjawiska zobaczą zaćmienie obrączkowe!

Takie zaćmienia powstają wtedy, gdy w chwili zjawiska tarcza Księżyca jest nieco mniejsza od tarczy Słońca i na niebie tworzy się świetlista obręcz – pisze Karol Wójcicki, pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i prezenter telewizyjny.

Zaćmienie Słońca: Kiedy i gdzie obserwować?

Jak czytamy na fanpage’u „Z głową w gwiazdach”, 21 czerwca w Polsce szczątkowe zaćmienie częściowe będą mogli zobaczyć wyłącznie obserwatorzy w Bieszczadach. W pasie zaćmienia znajdą się miejscowości: Wetlina, Brzegi Górne, Ustrzyki Górne, Pszczeliny, Stuposiany, Muczne, Tarnawa Niżna, Smolnik, Lutowiska, Nasiczne, Dwernik i Wołosate. Najdłużej zaćmienie częściowe będzie można oglądać ze parkingu w Bukowcu przed Beniową - potrwa zaledwie... 13 minut 06 sekund. Zaćmienie rozpocznie się tam rano o 07:39:04 i potrwa do 07:52:41. Czerwcowe zaćmienie obrączkowe rozpocznie się w środkowej Afryce, w rejonie Konga. Następnie cień naszego satelity pomknie przez Sudan, Etiopię i Erytreę, przetnie półwysep Arabski i wzdłuż pogranicza Pakistańsko-Indyjskiego zmierzać będzie w stronę Himalajów. Następnie powędruje przez południową część Chin, wpadnie na chwilę do Tajwanu i wyleci na otwarte wody Pacyfiku gdzie zaćmienie się zakończy.

Zaćmienie Słońca 2020 – co to za zjawisko?

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które powstaje, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłania światło słoneczne. Zaćmienie zachodzi wyłącznie podczas nowiu (nów Księżyca mamy właśnie 21 czerwca 2020).

Gdyby Księżyc miał idealnie kołową orbitę, był bliżej Ziemi i znajdował się w tej samej płaszczyźnie ekliptyki, to zaćmienia Słońca występowałyby podczas każdego nowiu. Jednakże orbita Księżyca jest nachylona pod kątem ponad 5 stopni w stosunku do orbity Ziemi obiegającej Słońce, co sprawia, iż zwykle cień Księżyca mija Ziemię. Aby zaćmienie Słońca doszło do skutku, orbita Księżyca musi przeciąć orbitę Ziemi.

Zaćmienie Słońca – jego rodzaje

  • Zaćmienie częściowe - występuje, gdy obserwator nie znajduje się wystarczająco blisko przedłużenia linii łączącej Słońce i Księżyc, aby znaleźć się całkowicie w cieniu Księżyca, lecz na tyle blisko, że znajduje się w półcieniu.
  • Zaćmienie całkowite występuje, gdy obserwator znajduje się w cieniu Księżyca. W takim przypadku widoczna staje się korona słoneczna. Jest to możliwe dzięki temu, że obserwowane rozmiary kątowe Księżyca są tylko nieznacznie większe od rozmiarów kątowych Słońca i w przypadku zaćmienia całkowitego, Księżyc przysłania całkowicie powierzchnię Słońca, ale nie przysłania korony słonecznej. Na kilka chwil przed całkowitym przesłonięciem Słońca przez Księżyc powstaje przepiękne zjawisko nazywane poetycko "pierścień z diamentem ".
  • Zaćmienie obrączkowe -zwane również zaćmieniem pierścieniowym występuje, gdy obserwator znajduje się bardzo blisko przedłużenia linii łączącej Słońce i Księżyc. W odróżnieniu jednak od zaćmienia całkowitego, w przypadku zaćmienia pierścieniowego rozmiary kątowe Księżyca są mniejsze niż rozmiary kątowe Słońca. Dzieje się tak wtedy, gdy zaćmienie ma miejsce w czasie, gdy Księżyc znajduje się w pobliżu apogeum swojej orbity, czyli w pozycji najbardziej oddalonej od Ziemi.
  • Zaćmienie hybrydowe – zachodzi wówczas, gdy w pewnych miejscach Ziemi to samo zaćmienie jest całkowite, a w innych obrączkowe. Tylko około 5% wszystkich zaćmień jest hybrydowych. W przypadku zaćmienia centralnego (całkowite, obrączkowe lub hybrydowe) obserwator nie znajdujący się w centrum, czyli nie w cieniu, ale w półcieniu obserwuje jedynie zaćmienie.

Zaćmienia słońca – co wiemy o zaćmieniach Słońca z przeszłości

W ciągu roku występują (gdzieś na kuli ziemskiej) co najmniej dwa zaćmienia Słońca, ale nie więcej niż pięć (z tych najwyżej trzy są całkowite). I tak np. 1993 był rokiem z dwoma zaćmieniami, 1935 z pięcioma. Statystycznie rzecz biorąc, całkowite zaćmienie Słońca zdarza się na danym obszarze co 370 lat. Zaćmienie Słońca obserwowane w Polsce nastąpiło, m.in. 15 stycznia 2010 roku, 4 stycznia 2011(głębokie zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju w godzinach rannych) oraz 20 marca 2015 roku (dość głębokie zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju w godzinach przedpołudniowych).

Jakie zaćmienia Słońca nas czekają?

Zaćmienie Słońca z 12 sierpnia 2026 będzie zaćmieniem całkowitym. Będzie to kolejne po zaćmieniu z 11 sierpnia 1999 całkowite zaćmienie Słońca widoczne w kontynentalnej Europie. Zaćmienie całkowite rozpocznie się o wschodzie Słońca we wschodniej części półwyspu Tajmyr w Rosji, następnie przetnie Ocean Arktyczny, wschodnią Grenlandię, zachodnią Islandię, północną część Oceanu Atlantyckiego, po czym będzie widoczne w Hiszpanii i na niewielkim obszarze Portugalii (gmina Bragança). Zaćmienie zakończy się o zachodzie Słońca na Morzu Śródziemnym, na południowy wschód od Balearów.

Najbliższe obrączkowe zaćmienie widoczne w Polsce nastąpi 13 lipca 2075 roku, zaś najbliższe całkowite zaćmienie widoczne z terenów Polski dopiero 7 października 2135 roku.

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Obserwacja zaćmienia Słońca nieuzbrojonym okiem grozi trwałym uszkodzeniem wzroku. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju narzędzia umożliwiające obserwację tego zjawiska.

Najlepiej do obserwacji użyć okularów z folią Baadera, które można kupić w sklepach astronomicznych. Nie wolno patrzeć na Słońce bez żadnego zabezpieczenia, przez zmrużone oczy lub chmury. Nie pomogą też okulary przeciwsłoneczne ani polaryzacyjne. Nie wolno używać czarnych klisz fotograficznych ani rentgenowskich. Najlepiej przed taką obserwację dopytać się fachowca np. w sklepie . Żadna obserwacja nie jest warta utraty wzroku.

Zaćmienie Słońca – przesądy w historii

Słońce stanowiło najstarszy temat mitów solarnych. Modlono się do słońca i pod różnymi imionami czczono jako bóstwo. Nic dziwnego, że ze strachem interpretowano wszelkie anomalie w jego funkcjonowaniu. Spotkanie dwóch ciał niebieskich należących do różnych porządków – słońca i księżyca odbierano jako zły omen. Zaćmienie słońca albo księżyca był negatywnie interpretowane, w tym czasie bowiem następowało pogrążenie ziemi w ciemnościach i chaosie.

Tłumaczono to jako efekt pożerania słońca lub księżyca przez potwora, czarownice lub inne złe moce, aby je odstraszyć czyniono hałas. Zaćmienie słońca mogła spowodować czarownica przebijając je diamentową szpilką, a ono wpadło w morze, z którego musi się wydobyć. Zaćmienie powodowało choroby i śmierć. W jego trakcie należało zamknąć studnie, aby negatywny wpływ nie udzielił się wodzie, po której wypiciu można było umrzeć. Według mitów po zaćmieniu rośliny rosły dalej, ale nie dawały owoców, zwierzęta nie rozmnażały się, a niemowlęta umierały.

Smaki Pomorza - program wideo!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki