Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Księżyca w lipcu 2019 r. Kiedy będzie i jak je oglądać? Pełnia księżyca w Koziorożcu 16.07

opr. MZ
Zaćmienie Księżyca 16.07.2019
Zaćmienie Księżyca 16.07.2019 unsplash
Dziś (16 lipca 2019 r.) czeka nas pełnia Księżyca w Koziorożcu, której kulminacja przypada na godz. 23.39. Na dodatek czeka nas też częściowe zaćmienie Księżyca. Przypomnijmy, że zaledwie dwa tygodnie temu, podczas nowiu, mieliśmy całkowite zaćmienie Słońca, które na żywo można było niestety tylko obejrzeć w Ameryce Południowej.

Jak czytamy na popularnej stronie Astrologia Pełni - Moonset, która gromadzi wielbicieli astrologii: „W czasie pełni w Koziorożcu na pierwszy plan wysuwa się nasza życiowa i zawodowa droga. Żeby wiedzieć dokąd zmierzamy, musimy wiedzieć, skąd pochodzimy. By piąć się wzwyż, potrzebujemy mocnych korzeni. O tym właśnie jest ta pełnia”. W tym czasie możemy zastanowić się mocniej niż zwykle, jakie miejsce w naszym życiu zajmuje praca i czy zachowujemy równowagę między nią a życiem rodzinnym, osobistym, swoimi zainteresowaniami.

Zaćmienie Księżyca 16.07.2019

Zaćmienie Księżyca w lipcu 2019 r. Kiedy będzie i jak je ogl...

Wpływ Księżyca najlepiej widać podczas przypływów i odpływów. Wiele osób wierzy, że skoro fazy Księżyca mają wpływ na przyrodę, to muszą mieć również wpływ na ludzi. To czas, gdy wiele osób czuje rozdrażnienie bez wyraźnych przyczyn, a nocą miewa intensywne sny, które po przebudzeniu wzmagają ogólny niepokój. Inni z kolei miewają kłopoty z zaśnięciem, a ich sen jest krótszy, podobnie jak faza snu głębokiego. Problemy ze snem mogą się brać również z tego, że wystawiony na większą niż zazwyczaj ekspozycję światła Księżyca nasz organizm wytwarza mniej melatoniny.

Zaćmienie Księżyca 16.07.

Zaćmienie Księżyca, które będzie miało miejsce we wtorek, 16 lipca i nie będzie zaćmieniem całkowitym. Oznacza to, że tarcza Księżyca będzie widoczna na niebie. Cień Ziemi zakryje dużą część Księżyca, a jego barwa przybierze czerwony odcień.

Różne są nazwy pełni… Jest ich kilkanaście. Głównie są one związane z tradycją rolniczą, więc jest Księżyc Plonów, ale także Niebieska Pełnia albo Różowy Księżyc. Inne nazwy są w Ameryce, inne w Azji, a inne w Europie. Wiosenna pełnia w Ameryce 14 maja to Milk Moon - Mleczna Pełnia, nazywana też czasem Pełnią Zająca lub Pełnią Kwiatów lub Pełnią Sadzenia Kukurydzy. We wrześniu mamy Pełnię Księżyca Plonów, w czerwcu Pełnię Truskawkowego Księżyca.

Księżyc to duży obiekt, dość blisko Ziemi. Długo był on niezbadanym terytorium, ale ponieważ jest to obiekt spory, więc od starożytności ludzie go obserwowali. Choć niewiele o nim wiedziano i aż do osiemnastego wieku wierzono, że żyją tam ludzie albo jakieś stwory. Nawet w poważnych czasopismach umieszczano rysunki, jak wyglądają mieszkańcy Księżyca. Plutarch pisał, że jest to wielkie zwierciadło, w którym odbijają się zarysy Ziemi, Herodot uważał, że są na nim góry, zaś Anaksagoras był święcie przekonany, że Księżyc to druga Ziemia. Mimo że z czasem poznaliśmy go znacznie lepiej, wciąż budzi naszą fascynację.

O Srebrnym Globie można opowiadać wiele. W zależności od tego, jakie jest ułożenie Ziemi, Księżyca i Słońca, możemy różne ciekawe rzeczy obserwować. Czasem widzimy całą tarczę Księżyca oświetloną przez Słońce - nazywamy to pełnią, czasem jest to tylko część, jeśli połówka - nazywamy to kwadrą, a jeśli go nie widzimy to znaczy, że mamy nów.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki