Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Księżyca 2018. Najdłuższe całkowite zaćmienie od 100 lat 27.07.2018. Trwało prawie 2 godziny! Kiedy kolejne?

opr. szal
Zaćmienie Księżyca 2018. Najdłuższe całkowite zaćmienie od 100 lat 27.07.2018
Zaćmienie Księżyca 2018. Najdłuższe całkowite zaćmienie od 100 lat 27.07.2018 Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca miało miejsce 27.07.2018. Rozpoczęło się o 21.30 i trwało 1 godzinę i 43 minuty. W dodatku data pełni i zaćmienia Księżyca zbiegła się z przypadającym na lipiec apogeum, czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi. Faza całkowita trwała do godz. 23.13, ale potem czeka nas jeszcze faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia. Zaćmienie będzie częścią jeszcze jednego zjawiska astronomicznego: trzech wzajemnie powiązanych ze sobą zaćmień, w tym dwóch słonecznych, a pomiędzy nimi całkowitego zaćmienia księżycowego. Ale zaćmienie połączone z pełnią to nie tylko niezwykłe zjawisko na niebie, ale i wyzwanie dla naszych emocji.

Całkowite zaćmienie Księżyca 27 lipca. Zdjęcia z zaćmienia!

Czekamy na Wasze fotografie z tego niezwykłego spektaklu na niebie pod adresem [email protected] oraz na Facebooku.

Zaćmienie Księżyca 2018. Najdłuższe całkowite zaćmienie od 100 lat 27.07.2018. Trwało prawie 2 godziny! Kiedy kolejne?
Bogusia

To było najdłuższe zaćmienie Księżyca od wielu lat. Nie wszystkim udało się go zobaczyć, bo w wielu regionach schował się za chmurami. Na niebie widoczny był tego dnia także Mars.

Zaćmienie Księżyca 2018. Najdłuższe całkowite zaćmienie od 100 lat 27.07.2018
Zaćmienie Księżyca 2018. Najdłuższe całkowite zaćmienie od 100 lat 27.07.2018 Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Noc spadających gwiazd 2018: Kiedy oglądać Perseidy 2018?

To kolejne wyjątkowe zjawisko astronomiczne, które będziemy mogli wkrótce obserwować. Noc perseidów w tym roku wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wówczas spadających gwiazd będzie widocznych najwięcej na polskim niebie. Tzw. spadające perseidy inaczej zwane spadającymi gwiazdami przyciągają fanów astronomii ale też romantyków. Noc perseidów, która wypada w tym roku właśnie z 12 na 13 sierpnia kulminacją tego zjawiska. Jeśli jednak nie możecie podziwiać nocy perseidów akurat wtedy, to jeszcze nic straconego. Spadające gwiazdy, choć mniej liczne, będzie można na naszym niebie oglądać do 24 sierpnia.

***

Najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca 27.07.2018

Zaćmienia Księżyca sprawiło, że nasz satelita zrobił się pomarańczowo-czerwony. Tym razem nastąpiło to podczas tzw. mikroksiężyca – to przeciwieństwo superksiężyca. Następuje, gdy nasz satelita znajduje się w apogeum swojej orbity, Księżyc będzie zatem wydawał się mniejszy. O ile pogoda pozwoli, całkowite zaćmienie Księżyca będzie można obejrzeć w większości Afryki Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Azji Centralnej. Naukowcy na Antarktydzie również powinni mieć całkiem dobre miejsca na ten spektakl. W Europie, Azji Wschodniej, Australii i Indonezji zobaczymy częściowe zaćmienie lub zaćmienie całkowite, ale przez krótszy okres. Ostatnie zaćmienie księżyca miało miejsce 28 września 2015 roku.

Zaćmienie Księżyca – zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi.

Całkowite Zaćmienie Księżyca na żywo. Oglądaj relację online NASA!

Zaćmienie Księżyca - lipiec 2018. Jak zaćmienie Księżyca może na nas zadziałać?

A jak na to zjawisko spojrzeć od strony astrologii? Specjaliści z tej dziedziny twierdzą, że zwykle zaćmienie skupia naszą uwagę na emocjach, intymnych związkach, domu i rodzinie. A to najbliższe będzie wyjątkowe. Może ono wywrzeć silny wpływ na życie wszystkich ludzi. Będzie energetycznie, gniewnie, pamiętajmy więc, by w tym czasie nie podejmować pod wpływem impulsu ważnych decyzji. Z drugiej strony będzie to też okazja do oczyszczenia się z nadmiaru złych nawyków, wzorców i spojrzenia na życie z nowej perspektywy. To dobry czas na wyobrażenie sobie siebie w wymarzonej przyszłości i spojrzenie z tej perspektywy na nasze obecne życie. Jeśli mocno marzysz, teraz jest duża szansa, że twoje wizje się urzeczywistnią. Oczywiście, oprócz marzeń, potrzebne są też działania.

Gdzie oglądać nocne niebo w Polsce? Tu zanieczyszczenie świa...

Zaćmienie Księżyca 27 lipca 2018 i pełnia w Wodniku

Zaćmienie Księżyca to jednocześnie kumulacja pełni, tym razem w Wodniku. Jak czytamy na blogu Moonset Story: to okres, kiedy nie chcemy ograniczeń, czujemy potrzebę bycia sobą i otaczania się ludźmi podobnymi do nas. Wodnik uczy nas, że prawdziwej wolności nikt nie może nam zabrać i że ograniczenia to konsekwencje naszych wyborów albo niezgody na bycie sobą.

Z okazji zaćmienia księżyca na Skwerze Kościuszki w Gdyni powstała specjalna strefa edukacyjna, którą organizuje Centrum Nauki Experyment [27.07.2018]

Zaćmienie Księżyca 2018. Obserwacja zjawiska na Skwerze Kośc...

ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA 2018. KIEDY OGLĄDAĆ?

NAJBLIŻSZE ZAĆMIENIA KSIĘŻYCA

  • 27 lipca 2018
  • 21 stycznia 2019
  • 16 lipca 2019
  • 10 stycznia 2020
  • 5 czerwca 2020
  • 5 lipca 2020
  • 30 listopada 2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki