Zachęcają plakatami do konsultacji

  Zachęcają plakatami do konsultacji

  Marcin Kamiński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Już w poniedziałek w Słupsku rozpoczynają się konsultacje społeczne odnośnie powiększenia miasta kosztem trzech sołectw. Mieszkańcy miasta będą mogli przez dwa tygodnie oddawać głosy za tym, czy w granice miasta włączyć okoliczne miejscowości.
  Dzięki temu, jak tłumaczy prezydent Słupska Maciej Kobyliński, miasto zyska m.in. tereny inwestycyjne.

  - Także pod budownictwo mieszkaniowe. Słupsk przyspieszy rozwój społeczno-gospodarczy regionu i województwa. Zwiększy się napływ firm oraz osłabi emigrację zarobkową, a tym samym wzmocni się pozycja miasta - tłumaczy.

  W związku z konsultacjami na ulicach Słupska pojawiło się pół tysiąca plakatów zachęcających do głosowania w sprawie poszerzenia granic. Przygotowano też 37 miejsc, w których będzie można oddać głosy. To głównie szkoły i placówki podległe urzędowi miasta. Władze liczą na wysoką frekwencję.

  Konsultacje społeczne trwają również w powiecie oraz w gminie wiejskiej Słupsk. Tam z kolei pojawiły się plakaty namawiające do sprzeciwu wobec planów przyłączenia trzech wsi do Słupska, a i tak większość osób jest przyłączeniu przeciwna. W ubiegłą środę w Bierkowie odbyło się spotkanie z dziennikarzami z TVN w programie "Prosto z Polski". Mieszkańcy zarówno Bierkowa, Strzelina, jak i Włynkówka z plakatami i transparentami jasno odpowiedzieli władzom miasta, że nie chcą przyłączenia do Słupska.

  Droga do powiększenia miasta jest jeszcze daleka


  Udział w konsultacjach polegać będzie na wypełnieniu ankiety z pytaniem: "Czy Pani/Pan jest za zmianą granic miasta Słupska, polegającą na włączeniu do obszaru miasta Słupska części obszaru gminy Słupsk, obejmującej sołectwa Bierkowo, Strzelino i Włynkówko?". Aby jednak doszło do powiększenia miasta bądź gminy, wolę na to muszą wyrazić radni. Po tym rada musi podjąć uchwałę o rozpoczęciu konsultacji społecznych, gdzie mieszkańcy danego regionu muszą wyrazić chęć na takie powiększenie. Następnie wniosek o powiększenie kierowany jest do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tam zapada decyzja, czy sprawie można nadać bieg i wydać rozporządzenie o powiększeniu, czy też nie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo