Zabytkowy pruszczański "Dom Wiedemanna" w remoncie. Pierwszy etap prac zakończony [zdjęcia]

Anna Gawrońska
Zabytkowy „Dom Wiedemanna” przechodzi remont. Już teraz każdy może zobaczyć, jak bardzo zmienił się budynek. Różnicę widać z ulicy. Anna Gawrońska
Zabytkowy „Dom Wiedemanna” przechodzi remont. Już teraz każdy może zobaczyć, jak bardzo zmienił się budynek. Różnicę widać z ulicy.

Zabytkowy dom przy ul. Krótkiej 6 jest jednym z najbardziej charakterystycznych i zarazem najbardziej wiekowych budynków mieszkalnych w Pruszczu Gdańskim. Budynek o konstrukcji szachulcowej wybudowany został ok. 1800 r. na wschodniej pierzei dawnego placu targowego.

Na jego wyjątkowość składają się, oprócz szachulca, charakterystyczny podcień oparty na kolumnadzie, częściowe wypełnienie cegłą holenderką, oryginalna stolarka i klatka schodowa, oraz wybitnie reprezentacyjny charakter

- wylicza Bartosz Gondek, historyk i rzecznik burmistrza Pruszcza Gdańskiego. - Nie wolno pominąć także faktu, że mieszkał w nim wraz z rodziną jeden z ojców Pruszcza Gdańskiego, dr Hermann Wiedemann, który w 1847 r. przeniósł się z Gdańska do Pruszcza Gd., aby objąć tu praktykę lekarską po swoim wuju, dr Hildenbrandt’cie.

Jego działalność nie ograniczała się tylko do leczenia. Był też działaczem społecznym i gospodarczym. - Nadzorował rozbudowę wsi według nowoczesnych standardów małego miasteczka - opowiada historyk. - Organizował pieniądze na nowe inwestycje i zabiegał o wsparcie lokalnych inicjatyw w ówczesnych władzach królestwa pruskiego. Był też wieloletnim dyrektorem cukrowni i zbudował nowoczesny szpital. W 1896 r., na półwiecze pracy zawodowej, mianowano go honorowym obywatelem Pruszcza. Jego dzieło kontynuował, urodzony w 1850 r. syn Edwin Hugo Wiedemann.

Jak informuje urząd miasta, zakończony został pierwszy etap remontu. W dalszym ciągu będą trwały prace polegające na przystosowaniu budynku do funkcji ekspozycyjnych i centrotwórczych.

Jest to zabytkowy obiekt, który wymagał wiele czasu i pracy. Przy remoncie elewacji wiele elementów zostało wymienionych na nowe. Tak się stało z podwalinami budynku czy szachulcami

- mówi Bartosz Rozenberg z firmy Ekoinbud Renowacje. - Wymieniliśmy również dach. Jednak niektóre stare elementy pozostawiliśmy. Tak się stało z elementami okiennymi. Z tyłu budynku wykonaliśmy taras i część kawiarnianą.

DOM I MIESZKANIE BEZ TAJEMNIC:

Jakie nieruchomości ubezpieczają Polacy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie