Zabytkowy park w Pelplinie odzyskuje dawny blask

Materiał informacyjny Diecezji Pelplińskiej
Udostępnij:

W decydującą fazę wkroczyła trwająca od ponad dwóch lat realizacja projektu rewitalizacji Ogrodów Biskupich w Pelplinie. Zabytkowy park o kilkusetletniej historii stanowi część Pomnika Historii Prezydenta RP, jakim od 2014 r. jest cały pelpliński zespół pocystersko-katedralny. W wyniku inicjatywy Diecezji Pelplińskiej park nie tylko odzyska swój oryginalny i reprezentacyjny charakter, ale będzie również na co dzień udostępniony zarówno mieszkańcom Pelplina, jak i turystom przybywającym do tutejszej Bazyliki i pocysterskiego opactwa. Projekt Diecezji Pelplińskiej pn. „Barokowy zespół parkowy w Pelplinie – udostępnienie poprzez zagospodarowanie terenu oraz nadanie nowej funkcji wystawienniczo-kulturalnej” zyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podstawowym celem inicjatywy jest rewaloryzacja szaty roślinnej i przywrócenie parkowi jego pierwotnego barokowego stylu. Wykonano już główne prace, jak zabiegi pielęgnacyjne zabytkowego zadrzewienia w alejach grabowej i kasztanowcowo-lipowej, usunięcie samosiejek, nasadzenie drzew nowych, zgodnych z historycznym założeniem, a także położenie instalacji elektrycznej dla nowego oświetlenia i systemu monitoringu oraz instalacji wodnej dla systemu nawadniania. Przed Pałacem Biskupim, centralnym obiektem Ogrodów, odtworzono także na podstawie zachowanych źródeł parter kwiatowy. Powstały też pozostałe rabaty w głębi parkowego wnętrza, wytyczone przez remontowane lub odtwarzane ścieżki. Rozpoczęły się także prace nad Aleją Różaną, której konstrukcja została już zainstalowana oraz nad przestrzenią wypoczynku dla rodzin, gdzie powstały wierzbowe tunele dla dzieci i baldachimy, pod którymi ustawione zostaną stoły i ławy. Tu również pojawi się bukszpanowy labirynt i inne atrakcje dla najmłodszych.

Obok rewaloryzacji samych Ogrodów projekt przewiduje kompleksowy remont dwu XIX-wiecznych obiektów znajdujących się na ich terenie – dawnej wozowni oraz budynku bramnego. Tu również większość robót jest już wykonana. W budynku bramnym osuszono mury i fundamenty, zakładając izolację przeciwwilgociową, a także dokonano całościowego remontu wnętrza, wymieniając m.in. posadzki, tynki, okładziny, piwniczne nadproża, okna i drzwi. W wozowni naprawom poddano więźbę dachową oraz wymieniono pokrycie dachu. Zmodernizowano też wszystkie instalacje, a budynek został ocieplony od wewnątrz, tak by zachować jego ceglaną elewację. W obiekcie położono nowe posadzki, odremontowano stolarkę okienną i drzwiową, a także dokonano nowej aranżacji jego wnętrz. Docelowo powstanie tu bowiem Galeria Ogrody Cystersów prezentująca wystawy stałe związane z historią i sposobem życia cystersów oraz z zachowanym dziedzictwem zakonu, szczególnie w Pelplinie i na Pomorzu.

Galeria Ogrody Cystersów w dawnej wozowni to główny element przygotowywanej w ramach projektu nowej oferty turystycznej, dzięki której potencjał parku zostanie w pełni wykorzystany. W obiekcie organizowane będą również inne działania – zarówno pojedyncze wydarzenia kulturalne, jak i regularne zajęcia edukacyjne. W Ogrodach powstanie także ażurowa altana, mogąca służyć jako scena dla kameralnych koncertów. Park służyć będzie zatem nie tylko wypoczynkowi, ale stanie się samodzielną atrakcją turystyczną i celem kulturalno-edukacyjnych wizyt.

Działania zakończy montaż elementów, będących współcześnie standardem w obsłudze ruchu turystycznego, takich jak infokiosk, mosiężne plakiety informacyjne, mapa parku ze szkła hartowanego, czy makiety z brązu – zarówno Ogrodów, jak i całego opactwa pocysterskiego. Realizacja projektu potrwa do stycznia 2022 r.

Przypomnijmy – w marcu 2017 r. projekt Diecezji pn. „Barokowy zespół parkowy w Pelplinie – udostępnienie poprzez zagospodarowanie terenu oraz nadanie nowej funkcji wystawienniczo-kulturalnej” dzięki pozytywnej decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, w ramach działania 8.1 osi priorytetowej VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Projekt dofinansowany został kwotą 17 433 745,51 zł, a jego całkowity koszt wynosi 20 618 787,20 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki