Zabytkowy most w Tczewie zamknięty dla ruchu

  Zabytkowy most w Tczewie zamknięty dla ruchu

  Krystyna Paszkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Co najmniej dwa tygodnie będzie zamknięty most drogowy spinający brzegi Wisły po stronie Tczewa i Lisewa Malborskiego. Tak wynika ze wstępnych prac rozbiórkowych, przeprowadzonych wczoraj.
  Zakaz poruszania się zabytkowym mostem obowiązuje również pieszych.

  - Wiemy już, że trzeba rozebrać co najmniej 35 metrów kwadratowych powierzchni mostu - mówi Maria Witkowska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Tczewie, w którego gestii jest zabytkowy most. - Firma Kabex, która ma realizować to zadanie, sprawdzać będzie nie tylko miejsce zauważone przez naszych pracowników podczas kontroli, ale i pozostałe elementy konstrukcji.


  Jak wyjaśnia zarządca, most trzeba było zamknąć całkowicie, ponieważ uszkodzenia powstały na całej szerokości konstrukcji.

  - Prace rozbiórkowe pokazały, że przynajmniej jedna z belek podporowych o przekroju 30 na 30 centymetrów uległa całkowitemu zniszczeniu na całym swoim odcinku - wyjaśnia dyrektor Maria Witkowska. - Doszło do tego najprawdopodobniej wskutek penetracji wód. Chciałabym też zaapelować do pieszych, aby nie korzystali z tego mostu. Im mniej osób będzie próbowało tędy skracać sobie drogę, tym szybciej, sprawniej przebiegać będą prace remontowe na moście.

  Co prawda po bokach jezdni są kładki, ale jak podkreśla zarządca drogi - nie gwarantują one bezpieczeństwa pieszym.

  Takie zastrzeżenie dla pieszych nie bardzo podoba się mieszkańcom, zwłaszcza Lisewa. Narzekają, że teraz aby dostać się do Tczewa, muszą pokonać zamiast kilku, około 20 km. Powiatowy Zarząd Dróg w Tczewie wyznaczył objazd przez most Knybawski, położony kilka kilometrów za Tczewem, w kierunku Gniewa. Wraz z zamknięciem mostu Tczewskiego trasy musiały też zostać zmienione linie autobusów kursujących dotychczas tą drogą.

  Jego losem szczególnie jest zainteresowany Henryk Demps, tczewianin na stałe mieszkający w Niemczech. Niedawno zbierał podpisy pod petycją w sprawie ratowania zabytku. Kolejne pisma trafiy do rządu RP.

  Cenny zabytek

  Most Tczewski, ze względu na różnorodność rozwiązań techniczno-konstrukcyjnych, stosowanych w budowie mostów od połowy XIX wieku, określany jest jako skansen. To cenny zabytek sztuki inżynieryjnej, porównywany z wieżą Eiffla. Jest wpisany na listę zabytków UNESCO. Kamień węgielny pod most drogowo-kolejowy wmurowano w 1851 roku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo