Zabytkowy dworek w Rusocinie z nowym właścicielem. Rozstrzygnięto przetarg

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka/archiwum
Jest szansa, że dworek w Rusocinie, gm. Pruszcz Gdański odzyska dawny blask. W środę 7 kwietnia 2021 r. rozstrzygnięto przetarg. Ten zrujnowany, ale położony w atrakcyjnym miejscu nad rzeką Kłodawą, zespół dworsko-parkowy zyskał w końcu nowego właściciela.

Dworek w Rusocinie z nowym właścicielem

W środę, 7.04.21 r. w Urzędzie Gminy w Juszkowie odbył się drugi już przetarg na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej, stanowiącej zespół dworsko-parkowy wraz z folwarkiem w Rusocinie, w celu kompleksowej rewitalizacji obiektu i adaptacji na cele komercyjne.

- W południe rozstrzygnęliśmy przetarg na oddanie w użytkowanie wieczyste na 99 lat zabytkowej nieruchomości gruntowej, położonej w Rusocinie, a obejmującej „Zespół Dworsko – Parkowy wraz z Folwarkiem”. Nabywcą jest Spółka Nowak Building z siedzibą w Gdańsku - poinformowali urzędnicy w środowe popołudnie.

Podano terminy prac rewitalizacyjnych

Zgodnie z zapisami w ogłoszeniu o przetargu, w umowie notarialnej między sprzedawcą a nabywcą zostaną ujęte szczegółowe terminy prac rewitalizacyjnych. Nowy właściciel będzie miał np. rok na wykonanie remontu pokryć dachowych dworku oraz stajni, a także na zabezpieczenie budynków przed degradacją.

Spółka Nowak Building jest znana w Trójmieście, m.in. ze spektakularnego zagospodarowania Wyspy Spichrzów poprzez realizację apartamentowców i hotelu. Jak na razie nowy właściciel nie chce ujawniać planów związanych z zakupionym miejscem.

Co wchodzi w skład nieruchomości

Nieruchomość zabudowana jest klasycystycznym dworem z XIX wieku otoczonym parkiem oraz budynkami folwarcznymi, na które składają się m.in. magazyn zbożowy, wozownia, stajnia, obora. W części parkowej zlokalizowane są dwa stawy posiadające odpływ do pobliskiej rzeki Kłodawy, na której znajduje się zapora wodna, z dostępem od strony przedmiotowej nieruchomości, z możliwością uruchomienia turbiny wodnej. Ponadto w granicach nieruchomości przebiegają sieci przesyłowe uzbrojenia terenu.

Niewątpliwą zaletą jest świetna lokalizacja. Zespół pałacowo – parkowy z folwarkiem w Rusocinie położony jest przy drodze powiatowej relacji Pruszcz Gdański – Trąbki Wielkie w odległości ok. 15 km od centrum Gdańska, jest doskonale skomunikowany. Dojazd – autostradą A1, drogą krajową nr 91, obwodnicą Gdańska (S6), drogą wojewódzką nr 226. W pobliżu znajduje się droga krajowa nr S7.

Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

Teren, na którym zlokalizowany jest dwór i spichlerz oznaczony jest w planie miejscowym jako teren usług.

- Część nieruchomości zabudowana budynkami folwarcznymi oznaczona jest w planie miejscowym jako teren usług produkcyjnych i składów z mieszkaniem właściciela. Część parkowa oznaczona została w planie miejscowym jako zieleń parkowa i wody otwarte - informują urzędnicy.

Nieruchomość oddawana jest w użytkowanie wieczyste w celu kompleksowej rewitalizacji i adaptacji pod wszelkie formy działalności komercyjnej, usługowej, edukacyjnej, społecznej i kulturowej, wraz z możliwością połączenia tych form. Na terenie oznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren usług produkcyjnych dopuszcza się funkcję mieszkaniową wyłącznie dla właściciela.

Amber Gold się nie spisał

Przypomnijmy, kompleks od gminy w użytkowanie wieczyste na 99 lat w drodze przetargu (z kupnem położonych tam urządzeń i budynków) w połowie 2012 r. przejęli właściciele Amber Gold Katarzyna i Marcin P. Zgodnie z umową, P. mieli m.in. czas do końca listopada 2013 r. na remont dachu magazynu, stajni, dworu i drugiej stajni z wozownią.
Niedługo po przejęciu przez P. wpisanego do rejestru zabytków kompleksu wybuchła jednak afera Amber Gold i nowi właściciele zdążyli wykonać jedynie remont instalacji elektrycznej, poprawić ogrodzenie, dokonać drobnych napraw dachu oraz zatrudnić dozorcę. Przez lata dworek popadał w ruinę, m.in. zawaliły się unikatowe sklepienia stajni, cztery lata temu był pożar. W sierpniu 2019 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok, na mocy którego gmina Pruszcz Gdański ponownie stała się właścicielem zespołu dworsko – parkowego w Rusocinie. W listopadzie 2020 r. ogłosiła pierwszy przetarg, ale nie było chętnych. W kwietniu odbył się drugi, zakończony sukcesem.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie