Zabytkowy dworek w Rusocinie z nowym właścicielem. Rozstrzygnięto przetarg

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka/archiwum
Udostępnij:
Jest szansa, że dworek w Rusocinie, gm. Pruszcz Gdański odzyska dawny blask. W środę 7 kwietnia 2021 r. rozstrzygnięto przetarg. Ten zrujnowany, ale położony w atrakcyjnym miejscu nad rzeką Kłodawą, zespół dworsko-parkowy zyskał w końcu nowego właściciela.

Dworek w Rusocinie z nowym właścicielem

W środę, 7.04.21 r. w Urzędzie Gminy w Juszkowie odbył się drugi już przetarg na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej, stanowiącej zespół dworsko-parkowy wraz z folwarkiem w Rusocinie, w celu kompleksowej rewitalizacji obiektu i adaptacji na cele komercyjne.

- W południe rozstrzygnęliśmy przetarg na oddanie w użytkowanie wieczyste na 99 lat zabytkowej nieruchomości gruntowej, położonej w Rusocinie, a obejmującej „Zespół Dworsko – Parkowy wraz z Folwarkiem”. Nabywcą jest Spółka Nowak Building z siedzibą w Gdańsku - poinformowali urzędnicy w środowe popołudnie.

Podano terminy prac rewitalizacyjnych

Zgodnie z zapisami w ogłoszeniu o przetargu, w umowie notarialnej między sprzedawcą a nabywcą zostaną ujęte szczegółowe terminy prac rewitalizacyjnych. Nowy właściciel będzie miał np. rok na wykonanie remontu pokryć dachowych dworku oraz stajni, a także na zabezpieczenie budynków przed degradacją.

Spółka Nowak Building jest znana w Trójmieście, m.in. ze spektakularnego zagospodarowania Wyspy Spichrzów poprzez realizację apartamentowców i hotelu. Jak na razie nowy właściciel nie chce ujawniać planów związanych z zakupionym miejscem.

Co wchodzi w skład nieruchomości

Nieruchomość zabudowana jest klasycystycznym dworem z XIX wieku otoczonym parkiem oraz budynkami folwarcznymi, na które składają się m.in. magazyn zbożowy, wozownia, stajnia, obora. W części parkowej zlokalizowane są dwa stawy posiadające odpływ do pobliskiej rzeki Kłodawy, na której znajduje się zapora wodna, z dostępem od strony przedmiotowej nieruchomości, z możliwością uruchomienia turbiny wodnej. Ponadto w granicach nieruchomości przebiegają sieci przesyłowe uzbrojenia terenu.

Niewątpliwą zaletą jest świetna lokalizacja. Zespół pałacowo – parkowy z folwarkiem w Rusocinie położony jest przy drodze powiatowej relacji Pruszcz Gdański – Trąbki Wielkie w odległości ok. 15 km od centrum Gdańska, jest doskonale skomunikowany. Dojazd – autostradą A1, drogą krajową nr 91, obwodnicą Gdańska (S6), drogą wojewódzką nr 226. W pobliżu znajduje się droga krajowa nr S7.

Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

Teren, na którym zlokalizowany jest dwór i spichlerz oznaczony jest w planie miejscowym jako teren usług.

- Część nieruchomości zabudowana budynkami folwarcznymi oznaczona jest w planie miejscowym jako teren usług produkcyjnych i składów z mieszkaniem właściciela. Część parkowa oznaczona została w planie miejscowym jako zieleń parkowa i wody otwarte - informują urzędnicy.

Nieruchomość oddawana jest w użytkowanie wieczyste w celu kompleksowej rewitalizacji i adaptacji pod wszelkie formy działalności komercyjnej, usługowej, edukacyjnej, społecznej i kulturowej, wraz z możliwością połączenia tych form. Na terenie oznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren usług produkcyjnych dopuszcza się funkcję mieszkaniową wyłącznie dla właściciela.

Amber Gold się nie spisał

Przypomnijmy, kompleks od gminy w użytkowanie wieczyste na 99 lat w drodze przetargu (z kupnem położonych tam urządzeń i budynków) w połowie 2012 r. przejęli właściciele Amber Gold Katarzyna i Marcin P. Zgodnie z umową, P. mieli m.in. czas do końca listopada 2013 r. na remont dachu magazynu, stajni, dworu i drugiej stajni z wozownią.
Niedługo po przejęciu przez P. wpisanego do rejestru zabytków kompleksu wybuchła jednak afera Amber Gold i nowi właściciele zdążyli wykonać jedynie remont instalacji elektrycznej, poprawić ogrodzenie, dokonać drobnych napraw dachu oraz zatrudnić dozorcę. Przez lata dworek popadał w ruinę, m.in. zawaliły się unikatowe sklepienia stajni, cztery lata temu był pożar. W sierpniu 2019 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok, na mocy którego gmina Pruszcz Gdański ponownie stała się właścicielem zespołu dworsko – parkowego w Rusocinie. W listopadzie 2020 r. ogłosiła pierwszy przetarg, ale nie było chętnych. W kwietniu odbył się drugi, zakończony sukcesem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie