Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy dom z XIX wieku w Malborku czeka na ratunek. Miasto wyremontuje go dla stowarzyszeń?

Anna Szade
Anna Szade
Budynek przy ul. Żeromskiego pilnie wymaga remontu.
Budynek przy ul. Żeromskiego pilnie wymaga remontu. Radosław Konczyński
Budynek przy ul. Żeromskiego 43 w Malborku to staruszek. Wciąż można jednak dostrzec architektoniczne detale świadczące o jego urodzie. Czy władze miasta w końcu wezmą się za ratowanie zabytku? Mają plan, wedle którego chcą wyprowadzić obecnych lokatorów i po remoncie wprowadzić tu organizacje pozarządowe.

Dom przy Żeromskiego 43. Trzy dekady bez remontu

Budynek z numerem 43 stoi przy skrzyżowaniu ul. Żeromskiego z ul. 17 Marca. Ten charakterystyczny obiekt widać z daleka. Kto uważa, że jest z muru pruskiego, ma rację, bo ściany są tam wypełnione cegłą, a nie jak w przypadku szachulca - gliną. Na pewno wiele osób zachwyca się ścianami i rysunkiem rygla, w którym widać belki i słupy oraz krzyże św. Andrzeja w narożach budynku. Piękne są też werandy i murowana wieżyczka. A gdy podejdzie się bliżej, widać gipsowe medaliony „z pełnoplastycznymi przedstawieniami figuralnymi”, jak opisują je fachowcy.

Nieruchomość w całości należy do miasta. Jest wpisana i do gminnej, i do wojewódzkiej ewidencji zabytków, prowadzonej przez pomorskie służby konserwatorskie z Gdańska. Ale decyzje administracyjne kompletnie go nie chronią, są jak plaster na odciętą nogę. I chyba warto się pospieszyć, bo wedle urzędowych dokumentów ostatnie poważniejsze prace wykonane były tam na stulecie budynku, czyli w latach 90. ubiegłego wieku. Wtedy częściowo odnowiono elewację i wymieniono stolarkę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dotacje na zabytki. Pytania o rządowe fundusze na ratowanie obiektów w powiecie malborskim

Termomodernizacja muru pruskiego? Da się!
Teraz, gdy na horyzoncie pojawiła się możliwość pozyskania środków z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, wielorodzinny dom przestał tonąć w mroku zapomnienia.

- Rozmawiamy o tym budynku w kontekście „Zabytku+”, choć dla nas priorytetem jest zdobycie z tego źródła pieniędzy na Ratusz – potwierdza Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Ale jest też inna koncepcja.
- Myślimy też, by przeprowadzić tam termomodernizację, co może dziwnie zabrzmi w odniesieniu do tego budynku – słyszymy od włodarza.

Jednak od razu uspokaja, że nikt nie myśli o współczesnej "kołderce", która przykryje wszystko to, co dla tego obiektu najważniejsze, czyli mur pruski.

- Największy kłopot jest wewnątrz. Fachowcy mówią, że należałoby zacząć prace od środka, wymienić instalacje, ogrzewanie, ocieplić, ale od wewnątrz. Dopiero później można byłoby szukać środków na wymianę elewacji. Na to łatwiej zdobyć środki, a od środka by się wszystko sypało – tłumaczy Marek Charzewski.

To już nie byłyby mieszkania

Jest kłopot. Jak twierdzi burmistrz, miasto może pozyskać środki na termomodernizację, ale raczej budynków użyteczności publicznej. Tymczasem przy ul. Żeromskiego 43 wciąż rezyduje dwóch najemców.

- Dlatego zastanawiamy się, czy nie poszukać dla nich innych mieszkań, dokonać termomodernizacji, a później prowadzić w budynku działania społeczne, ale nie w sensie mieszkaniowym – mówi.

Miasto wyprowadzi ludzi, którym zaproponuje inne lokale, a następie pozyska fundusze, dołoży swoje, przeprowadzi remont, a później znajdzie niezależnego operatora.

- Czyli „Willa plus”, ale organizacji pozarządowych. Nie mówimy o jednej organizacji – zapewnia Marek Charzewski.

Na razie nie zapadła żadna konkretna decyzja, wszystkie możliwe rozwiązania są na stole. Głównym celem, jak podkreśla burmistrz, jest znalezienie pieniędzy na uratowanie domu przed zagładą.

- Jest w stanie podobnym jak ratusz. Te budynki na gwałt potrzebują pomocy, bo wszystko się wali – podsumowuje Marek Charzewski.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki