Zabytkowa rufa żaglowca

  Zabytkowa rufa żaglowca

  Mariusz Jabłoński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Przepiękny żaglowiec "Capitan Miranda", należący do Marynarki Wojennej Urugwaju, będzie można zwiedzać od czwartku do soboty w godz. 14-17. Żaglowiec zacumuje przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni już jutro. Odwiedziny jednostki to zapowiedź zlotu żaglowców, który w przyszłym roku odbędzie się w Gdyni.
  - Wizyta zbiega się także z obchodami 90 rocznicy powołania Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej - mówi Bartosz Zajda, rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej. - Koledzy z Ameryki Płd. chcieli w ten sposób uczcić nasze święto. Na żaglowcu przypłynie około stu osób załogi. Na szczególną uwagę zasługuje część rufowa tej jednostki, która jest bardzo stara, wręcz zabytkowa.

  Podczas pobytu w Polsce delegacja załogi urugwajskiego żaglowca złoży wizytę w dowództwie Marynarki Wojennej oraz w Akademii Marynarki Wojennej, a także spotka się z marynarzami 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. W środę, 20 sierpnia o godzinie 18 na stadionie przy Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu rozegrany zostanie mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami marynarzy.


  - Pomimo sympatii do marynarzy z Urugwaju, nie mogą oni liczyć na to, że do meczu podejdziemy rozluźnieni. W tym roku nasza reprezentacja nie przegrała jeszcze żadnego spotkania - dodaje Bartosz Zajda

  Załoga żaglowca zwiedzi także turystyczne atrakcje Trójmiasta i okolic. W niedzielę, 24 sierpnia o godzinie 11 "Capitan Miranda" opuści port w Gdyni.

  Nazwa urugwajskiego żaglowca, zwodowanego w 1930 r. w Hiszpanii, upamiętnia słynnego hydrografa, kapitana Francisca Mirandę, który piastował m.in. funkcję profesora Akademii Marynarki Wojennej w Montevideo.

  Początkowo "Capitan Miranda" pływał jako statek hydrograficzny, natomiast po roku 1978 otrzymał takielunek szkunera i stał się statkiem szkoleniowym. Od tej pory jednostka uczestniczy w wielu imprezach żeglarskich na całym świecie, w tym w organizowanych w Europie regatach "The Tall Ships' Races". "Capitan Miranda" jest bardzo dobrze znany w środowisku polskich marynarzy - żeglarzy.

  Wielokrotnie z żaglowcem MW "Iskra" uczestniczył w światowych regatach. "Capitan Miranda" ma 60,5 m długości i 32,5 m szerokości.

  Historia zlotu żaglowców


  Operacja Żagiel (ang. The Tall Ships' Races lub Ope- ration Sail) - to zlot żaglo- wców, przeważnie połączony z regatami oraz imprezami okolicznościowymi, organizowany przez Sail Training Association. W 1938 r. w Sztokholmie spotkało się ok. 20 żaglowców. Ten zlot uważa się za pierwszą nieoficjalną jeszcze Operację Żagiel. 2-5 lipca 2009 - zlot w Gdyni.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo