Firma NDI Development kupiła tereny po byłej Cukrowni w połowie czerwca 2021 roku. Od tego momentu zastanawiano się, co będzie się działo w centrum Pruszcza. Jak zaznaczają właściciele, na terenie Cukrowni zbudowane zostanie centrum kultury, hala sportowa, strefa rekreacyjna, a także mieszkania, sklepy, kawiarnie i restauracje.
- To dla nas kluczowa inwestycja. Zlokalizowane tuż przy Trójmieście, w samym centrum Pruszcza Gdańskiego, tereny zabytkowej Cukrowni to unikat w skali Polski. Zamierzamy w każdym calu wykorzystać ten potencjał i, szanując historię tego miejsca, stworzyć nowe śródmieście, które będzie przyjazne zarówno dla nowych mieszkańców, jak i tych, którzy z Cukrownią sąsiadują od lat - mówi Jarosław Bator, prezes NDI Development.
Teren, na którym położona jest zabytkowa Cukrownia, położony jest na 19-hektarowej działce w samym centrum Pruszcza Gdańskiego, w odległości zaledwie 8 minut samochodem od Gdańska. Dotąd teren należał do Krajowej Spółki Cukrowej. Wyzwania rewitalizacji terenu podjął się deweloper z Sopotu, który m.in rewitalizował Centrum Sopotu, budował hotele sieci Sheraton czy luksusowe apartamenty Tre Mare w Sopocie i Chlebova w Gdańsku.
Mieszkania i zabudowa komercyjna
Według planów NDI Development, łącznie w kilku etapach powstać ma około 1000 nowych mieszkań. W zrewitalizowanych budynkach, na powierzchni blisko 37,5 tys. m2 ulokowane zostaną lokale komercyjne. Na razie ewidencjonowany jest stan techniczny zabytkowych obiektów, trwają pomiary i powstaje wstępna koncepcja architektoniczna. Wszelkie prace będą prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.
- Naszym celem jest nadanie nowej rangi ważnemu w Pruszczu Gdańskim miejscu, jakim jest kompleks dawnej Cukrowni. Wprowadzenie odpowiednio zróżnicowanej funkcji w zabytkowe obiekty pozwoli ożywić tę przestrzeń, nadać jej ponadlokalny charakter, podkreśli historię i tożsamość miejsca oraz przyciągnie do niego wielu użytkowników – zaznacza Jacek Drożdż, architekt ze Studia Architektonicznego Kwadrat.
Więcej terenów zielonych
Nowi właściciele chcą przywrócić oryginalną formę zabytkowej zabudowy oraz odtworzyć oryginalną stolarkę, kolorystykę oraz detale m. in. na podstawie materiałów archiwalnych. Część historycznej zabudowy planują przykryć lekką oranżerią, w której zaplanowane jest umieszczenie restauracyjnych ogródków letnich z widokiem na skwer. Przy skwerze ma powstać nowoczesne centrum kultury.
Jak podkreśla wiceprezes zarządu NDI Development, odpowiednie rozwiązania architektoniczne oraz dobra lokalizacja inwestycji będą sprzyjać tworzeniu relacji sąsiedzkich, a także budowaniu tożsamości lokalnej.
- Aby podnieść komfort życia okolicznych mieszkańców i nie tylko, planujemy stworzyć również przestrzeń dla sklepów, przedszkoli, żłóbków, ale i biur. Szczególną rolę będzie pełnił skwer miejski - podkreśla Bartłomiej Oset. - Zielonymi płucami stanie się ogólnodostępna strefa rekreacyjna, m. in. w pobliżu zielonego korytarza Doliny Raduni. Co ważne, przestrzeń mieszkalna zostanie podzielona na niegrodzone kwartały. Poza wkomponowanymi w zieleń miejscami parkingowym naziemnymi, powstaną także parkingi podziemne. Same budynki będą miały zróżnicowaną wysokość, która ma mieć charakter dominanty tworzącej zróżnicowaną pierzeję i pozwoli na wyeksponowanie historycznej zabudowy. Inwestycja będzie powstawać etapami.
Dawne i współczesne cukrownie w Polsce. Opuszczona ruina, in...
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?