Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytek zakryty styropianem

Hubert Bierndgarski
Budynek przy ul. Marynarki Polskiej 62 jest ocieplany bez zgody konserwatora zabytków
Budynek przy ul. Marynarki Polskiej 62 jest ocieplany bez zgody konserwatora zabytków Hubert Bierndgarski
Bez konsultacji z konserwatorem zabytków i planami przestrzennymi wspólnota mieszkaniowa ociepla i modernizuje budynek przy ulicy Marynarki Polskiej 62 w Ustce. Członkowie zarządu twierdzą, że nic nie wiedzieli o konieczności konsultacji remontu. Zapewniają, że prace wykonują za zgodą administratora, czyli Usteckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Ci odbijają piłeczkę i twierdzą, że decyzję podejmowała wspólnota. Strony się spierają, dom jest ocieplany bez zgody, a Ustka traci kolejny unikatowy budynek w zabytkowym centrum miasta.

Według informacji, jakie udało się nam uzyskać, budynek przy ulicy Marynarki Polskiej 62 został wybudowany w 1902 roku. Na dole znajduje się część usługowa. Na górze mieszkania. Obiekt objęty jest planem przestrzennym "Centrum 2", który dokładnie określa, jakie powinno się podejmować działania w przypadku ewentualnej modernizacji lub remontu.

- Obiekt nie jest w rejestrze zabytków, ale znajduje się w ewidencji zabytków, co powoduje, że każda decyzja o remoncie powinna być konsultowana z konserwatorem zabytków - mówi Małgorzata Bugajewska, miejski architekt w Ustce. - Tym bardziej, że układ architektoniczny starego miasta, w tym ulicy Marynarki Polskiej, jest już w rejestrze zabytków. Tak się jednak nie stało.

Zdzisław Daczkowski, konserwator zabytków ze Słupska, powiedział nam, że nikt z nim nie konsultował planów modernizacji tego obiektu.

- Na pewno bym nie pozwolił na jego ocieplenie i zmianę elewacji. Jedyne, na co można pozwolić w tym przypadku, to na odnowienie elewacji, szczególnie ściany frontowej i jej konserwację - dodaje Daczkowski.

Całą sprawą zdziwiony jest Henryk Pelczar, członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej domu. Jak twierdzi, zgodę, na remont otrzymali od UTBS, które zarządza wspólnotą.

- Nie prowadziliśmy konsultacji, bo wszystkie sprawy związane z remontem załatwiał zarządca naszej wspólnoty - mówi Pelczar. - Zapewniam jednak, że elementy ozdobne, które znajdowały się na frontowej ścianie budynku, zostaną odtworzone. Edward Rokosz, prezes UTBS, powiedział nam jedynie, że decyzję o remoncie podejmował zarząd wspólnoty, a UTBS jako administrator ją wykonał.

Rewitalizacja usteckiej starówki

Ustka jako jedno z pierwszych miast w Polsce podjęła się rewitalizacji zabytkowej części starówki. W ramach rewitalizacji mają być odtworzone zabytkowe chałupy rybackie. Modernizowane są główne ulice. Miasto chce docelowo zrewitalizować 40 domów komunalnych. Dziewięć z nich już odnowiono i sprzedano na wolnym rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki