Zabytek zakryty styropianem

  Zabytek zakryty styropianem

  Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Bez konsultacji z konserwatorem zabytków i planami przestrzennymi wspólnota mieszkaniowa ociepla i modernizuje budynek przy ulicy Marynarki Polskiej 62 w Ustce. Członkowie zarządu twierdzą, że nic nie wiedzieli o konieczności konsultacji remontu. Zapewniają, że prace wykonują za zgodą administratora, czyli Usteckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
  Ci odbijają piłeczkę i twierdzą, że decyzję podejmowała wspólnota. Strony się spierają, dom jest ocieplany bez zgody, a Ustka traci kolejny unikatowy budynek w zabytkowym centrum miasta.

  Według informacji, jakie udało się nam uzyskać, budynek przy ulicy Marynarki Polskiej 62 został wybudowany w 1902 roku. Na dole znajduje się część usługowa. Na górze mieszkania. Obiekt objęty jest planem przestrzennym "Centrum 2", który dokładnie określa, jakie powinno się podejmować działania w przypadku ewentualnej modernizacji lub remontu.

  - Obiekt nie jest w rejestrze zabytków, ale znajduje się w ewidencji zabytków, co powoduje, że każda decyzja o remoncie powinna być konsultowana z konserwatorem zabytków - mówi Małgorzata Bugajewska, miejski architekt w Ustce. - Tym bardziej, że układ architektoniczny starego miasta, w tym ulicy Marynarki Polskiej, jest już w rejestrze zabytków. Tak się jednak nie stało.

  Zdzisław Daczkowski, konserwator zabytków ze Słupska, powiedział nam, że nikt z nim nie konsultował planów modernizacji tego obiektu.

  - Na pewno bym nie pozwolił na jego ocieplenie i zmianę elewacji. Jedyne, na co można pozwolić w tym przypadku, to na odnowienie elewacji, szczególnie ściany frontowej i jej konserwację - dodaje Daczkowski.

  Całą sprawą zdziwiony jest Henryk Pelczar, członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej domu. Jak twierdzi, zgodę, na remont otrzymali od UTBS, które zarządza wspólnotą.

  - Nie prowadziliśmy konsultacji, bo wszystkie sprawy związane z remontem załatwiał zarządca naszej wspólnoty - mówi Pelczar. - Zapewniam jednak, że elementy ozdobne, które znajdowały się na frontowej ścianie budynku, zostaną odtworzone. Edward Rokosz, prezes UTBS, powiedział nam jedynie, że decyzję o remoncie podejmował zarząd wspólnoty, a UTBS jako administrator ją wykonał.

  Rewitalizacja usteckiej starówki


  Ustka jako jedno z pierwszych miast w Polsce podjęła się rewitalizacji zabytkowej części starówki. W ramach rewitalizacji mają być odtworzone zabytkowe chałupy rybackie. Modernizowane są główne ulice. Miasto chce docelowo zrewitalizować 40 domów komunalnych. Dziewięć z nich już odnowiono i sprzedano na wolnym rynku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo