Zabużanie mają mało czasu na rekompensaty

Marcin PacynoZaktualizowano 
Pozostały już tylko cztery dni na złożenie wniosku w sprawie wypłacenia rekompensat za utracone mienie zabużańskie. Osoby, które mają niezbędne dokumenty i chcą się ubiegać o odszkodowanie, powinny złożyć wniosek do 31 grudnia tego roku. Pisma można dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą do jednego z wydziałów geodezji przy polskich urzędach wojewódzkich.

Zgodnie z prawem, Skarb Państwa oddaje 20 procent wartości majątku porzuconego za dzisiejszą wschodnią granicą Polski. Złożenie wniosku dopiero rozpoczyna procedurę ubiegania się o stwierdzenie prawa do rekompensaty.

- Trzeba mieć przede wszystkim dokumenty potwierdzające nabycie spadku - wyjaśnia Alina Bakinowska, kierownik zamiejscowego Wydziału Geodezji Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Słupsku.
[cyt]100 tys. - tyle osób może złożyć wnioski o rekompensatę za mienie zabużańskie[/c
Ponadto Zabużanie muszą uzbierać całą masę innych papierów. To m.in. poświadczające wysiedlenie karty repatriacyjne. Urzędnicy podają przykład petentów, którzy wiedzieli, że dziadek pozostawił kamienicę w Wilnie, ale nie mieli żadnych dokumentów. Teoretycznie byli pozbawieni szans na uzyskanie rekompensaty. Po jakimś czasie powrócili jednak, bo dokumenty się odnalazły.

- Opowiadali, że malarz wszedł na stół, który następnie... się przełamał. Dokumentacja wysypała się na podłogę wprost pod nogi wnioskodawców - mówi jeden z pracowników Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Wielu Zabużan niezbędne dokumenty już ma, ale są też tacy, którzy ciągle szukają i dają sobie więcej czasu, składając wniosek o zawieszenie postępowania.

- Moja mama została przesiedlona z terenów obecnej Białorusi. Posiadała dokumenty, których ciągle szukamy. Czasu jest mało, więc złożyliśmy wniosek o zawieszenie, by dać sobie szansę na znalezienie tej dokumentacji - mówi Romana Falińska z Bytowa.

Nawet trzyletnia przerwa w postępowaniu jest możliwa, ale wniosek trzeba złożyć w terminie.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie