Zabójstwo w Malborku. Kobieta nie żyje, a policja bada...

  Zabójstwo w Malborku. Kobieta nie żyje, a policja bada sprawę, którą ona zgłosiła kilka dni przed swoją śmiercią

  Radosław Konczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zabójstwo w Malborku. Kobieta nie żyje, a policja bada sprawę, którą ona zgłosiła kilka dni przed swoją śmiercią
  Kobieta nie żyje, partner siedzi w areszcie tymczasowym. Czy tej tragedii można było uniknąć? Trzy dni przed atakiem z nożem 43-letnia mieszkanka Malborka złożyła zawiadomienie na policję o znęcaniu.
  Zabójstwo w Malborku. Kobieta nie żyje, a policja bada sprawę, którą ona zgłosiła kilka dni przed swoją śmiercią
  Sekwencja zdarzeń przedstawia się następująco. 13 grudnia (czwartek) do Komendy Powiatowej Policji w Malborku zgłasza się 43-letnia kobieta, która składa zawiadomienie, że jej 33-letni partner znęca się nad nią. 16 grudnia (niedziela) wieczorem dochodzi do sprzeczki, podczas której mężczyzna chwyta za nóż i trzykrotnie rani ją nożem. Dwaj nastoletni synowie stają w obronie matki, napastnik ucieka. W nocy z 16 na 17 grudnia kobieta jest operowana w malborskim szpitalu. Lekarze robią, co w ich mocy; niestety, 43-latka umiera dobę później.

  Zarówno policja, jak i prokuratura potwierdzają, że kilka dni przed śmiercią kobieta zgłosiła się do KPP i złożyła zawiadomienie o znęcaniu się.

  - 13 grudnia 2018 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Malborku zostało przyjęte zawiadomienie dotyczące stosowania przemocy przez Andrzeja P. wobec domowników. Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego malborskiej komendy, wszczynając postępowanie z art. 207 Kodeksu karnego. Obecnie zatrzymany sprawca przebywa w areszcie, a postępowanie jest w toku - wyjaśnia mł. asp. Sylwia Kowalewska, rzeczniczka prasowa KPP Malbork.

  Czy gdyby między 13 a 16 grudnia szybko nastąpił ciąg dalszy po zawiadomieniu, to mężczyzna zostałby zatrzymany, a kobieta by żyła? „System” tak nie działa.

  - W sprawach o znęcanie, jeśli zdarzenie jest drastyczne, jest ewidentne zagrożenie zdrowia, życia, to reakcja jest natychmiastowa - mówi nam, poproszony o komentarz, malborski prawnik. - Natomiast inaczej jest, gdy zgłasza się kobieta, która mówi o agresji słownej, awanturach, sprzeczkach, które miały miejsce od dłuższego czasu, i nie ma śladów świadczących o przemocy.

  A tak miało być w tym dramatycznym przypadku. W takiej sytuacji policjant nie ma podstaw, żeby „zamknąć” delikwenta, bo najpierw musi przeprowadzić postępowanie sprawdzające, wszcząć dochodzenie i na jego potrzeby zasięgnąć opinii w ośrodku pomocy społecznej, przesłuchać świadków i dopiero wtedy można stawiać zarzuty. - Mnie tutaj zastanawiałoby co innego, to zamykanie i otwieranie „niebieskich kart” - mówi nam malborski prawnik.

  W Centrum Praw Kobiet, które w skali kraju zajmuje się m.in. obroną ofiar przemocy i edukacją w tym zakresie (oddział działa też na Pomorzu), uważają, że takie sprawy powinny być traktowane priorytetowo.

  - Jeżeli jest zawiadomienie, powinien od razu zadziałać kompleksowy system oceny ryzyka, w ramach którego policja brałaby pod uwagę wcześniejsze interwencje, założone „niebieskie karty”, ale również oceniałaby ryzyko eskalacji przemocy i zabójstwa w oparciu o sprawdzone i służące do tego celu narzędzia. Policja kilka lat temu wprowadziła formularz takiej oceny, ale on jest wyizolowany, nie jest częścią kompleksowej procedury, która powinna być wdrożona w sytuacji, kiedy to ryzyko jest duże - wyjaśnia Urszula Nowakowska, prezes CPK. - Nie wiem, czy w przypadku tej pani procedura oceny ryzyka była przeprowadzona podczas interwencji, których było kilkanaście. Warto poznać odpowiedź na to pytanie.

  Z samego systemu „Niebieskiej karty” nic nie wynika. Ten system jest niewydolny

  Urszula Nowakowska, prezes Centrum Praw Kobiet


  Według specjalistki z CPK, podczas takiej procedury mogłoby się zapalić „czerwone światełko”. - Nie chcę powiedzieć, że w tym przypadku wcześniej padały groźby pozbawienia życia, ale doświadczenie podpowiada, że mogły padać. Kobiety często same o tym nie mówią, dlatego powinno się je rutynowo pytać o groźby karalne, duszenie i inne zachowania, które wynikają z formularza oceny ryzyka - dodaje prezes CPK.

  Sprawy na pewno mogłyby się potoczyć inaczej, tzn. szybciej, gdyby to nie było „tylko” złożenie zawiadomienia, lecz wezwanie na interwencję. Patrol przyjeżdża, ocenia sytuację na bieżąco i - jeżeli są przesłanki - zatrzymuje potencjalnego podejrzanego do wyjaśnienia.

  Jak się dowiedzieliśmy, para mieszkała z sobą od około dwóch lat. Kobieta wprowadziła się do mężczyzny ze swoimi synami. Policjanci byli kilkanaście razy wzywani na interwencje, ale jak zapewniła rzeczniczka prasowa KPP, nigdy nie dotyczyły one przemocy fizycznej. Mężczyzna miał stawać się agresywnym po alkoholu i wszczynać awantury.

  Zespół interdyscyplinarny do spraw przemocy w rodzinie kilkakrotnie uruchamiał procedurę „Niebieskiej karty” i za każdym razem ją zamykał. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku wyjaśnił nam, że chodziło o przemoc słowną. Rodzina była pod stałym nadzorem MOPS.

  - Nie dochodziło do drastycznych sytuacji związanych z naruszeniem cielesności - mówił nam kilka dni po tragedii Jacek Wojtuszkiewicz, szef MOPS. - We wrześniu sytuacja na tyle się unormowała, że zamknęliśmy procedurę „Niebieskiej karty”.

  Zarówno policja, jak i MOPS zapewniają, że przekonywano kobietę, by wyprowadziła się od mężczyzny (to było jego mieszkanie).

  - Moim zdaniem, a wiem to z rozmów z kobietami, z samego systemu „Niebieskiej karty” nic nie wynika. Często jest to iluzja dla kobiety, że mężczyzna się zmieni, że się przestraszy. I to też opóźnia postępowanie karne, a zamknięcie procedury służy jako argument do podważania tego, że doszło do przemocy i bywa wykorzystywane przeciwko kobietom. Ten system, z mojego punktu widzenia, jest niewydolny i sprowadza się do statystyk. Nie wiem, co w tym konkretnym przypadku robiono w ramach procedury „Niebieskiej karty”. Kobieta ma prawo się wycofywać ze swoich zeznań, ale to nie oznacza, że wycofywać się mają służby, posiadające odpowiednie narzędzia do działania. Np. nakaz opuszczenia domu jako środek zapobiegawczy można stosować również w takiej sytuacji, gdy mieszkanie należy do sprawcy przemocy - dodaje Urszula Nowakowska.

  Prokuratura postawiła 33-latkowi zarzut zabójstwa, za co grozi mu nawet dożywocie. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (20)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bo jakby zgłosiła , że jeździ rowerem po chodniku

  albo przechodzi na czerwonym świetle (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  to wtedy Policjanci zadziałali by z całą surowością prawa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  L-4

  P (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Powiadam wam: jak zwykle nie będzie winnych.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Strach

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Tak to prawda że oprawcy są chroni i przez to ż przez nasze chore prawo. Mam oprawę brata który zneca się nad rodzicami i boimy się zgłosić bo można tylko zaszkodzić rodzicom ponieważ on im grozi...rozwiń całość

  Tak to prawda że oprawcy są chroni i przez to ż przez nasze chore prawo. Mam oprawę brata który zneca się nad rodzicami i boimy się zgłosić bo można tylko zaszkodzić rodzicom ponieważ on im grozi że ich spali a wiem że jest zdolny do wszystkiego ponieważ nożem groził mi i tacie. Serce boli ale mam związane recezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziwne

  Inez (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  Pytanie jedno i podstawowe - czemu 43-latka (w dodatku z dwojgiem dzieci) siedzi z 33-latkiem? Tego nie mogę zrozumieć.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zwykły

  Obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Mieszkała z nim 2 lata, przez ten czas było kilkanaście interwencji policji i założona niebieska karta. Odpowiedz sobie ile jest interwencji nie przez 2 a 20 lat w normalnych domach? To patusy i...rozwiń całość

  Mieszkała z nim 2 lata, przez ten czas było kilkanaście interwencji policji i założona niebieska karta. Odpowiedz sobie ile jest interwencji nie przez 2 a 20 lat w normalnych domach? To patusy i tyle. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  polska

  diabli (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Patus to jestes ty jak nie wiesz k**** to sie nie udzielaj

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  seksualnie.eu

  spotkaj sie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

  Szuka ktos na realne sex spotkania ? Szukasz kobiety z Twoich okolic ? wejdz na seksualnie.eu i zacznij się umawiać , ponad mln profili z calej Polski

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Socha w policji

  Anty pies (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Podobnie bylo z Panią Kasią co przez psa Slawomira S.zabila swoje dziecko a pozniej sama odebrala sobie zycie...tak dziala niebieska karta

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda

  Bob (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Wszyscy się interesują jak coś się stanie a tak naprawdę maja wyje_ane taka jest prawda i dopiero ktoś zaczyna coś robić. tak jest wszędzie niestety dlatego trzeba samemu działać jak coś się dzieje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak dochodzi do tragedii to dopiero się interesują tak się zachowuje polska policja

  Lkk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Zamiast ratować na sygnał to pedały patrzą jak do chodzi do tragedii wtedy jest zajterosowanie
  Polska tak interesują się nasi niebieskie ludziki


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bzdura

  Benny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  A co do tego mają pedały? Zastanów się co i przede wszystkim jak piszesz...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a kto to?

  kll (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Cymbałku, czytanie ze zrozumieniem i polska pisownia się kłania ... i wytłumacz co to jest "ratować na sygnał" bo jestem bardzo ciekawy?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Policja

  Chichros (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  A jak zalozyc niebieska karte? Jesli reakcja na wezwanie do przemocy domowej jest tylko przejechanie radiowozu koło bloku? Sytuacja wydarzyla sie w środe wieczorem w Bychawie. Na szczescie tym...rozwiń całość

  A jak zalozyc niebieska karte? Jesli reakcja na wezwanie do przemocy domowej jest tylko przejechanie radiowozu koło bloku? Sytuacja wydarzyla sie w środe wieczorem w Bychawie. Na szczescie tym razem nie doszło do tragedizwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żal

  Kajka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Tak żal kobieta nie żyje . nie osądzam tylko dlaczego z nim siedziała jak to mieszkanie było jego . dlaczego synom zafundowała taki stres i awantury dlaczego ?? Nie miała rodziny matki to...rozwiń całość

  Tak żal kobieta nie żyje . nie osądzam tylko dlaczego z nim siedziała jak to mieszkanie było jego . dlaczego synom zafundowała taki stres i awantury dlaczego ?? Nie miała rodziny matki to patologia !! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie jest wina ofiary

  Myslaca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  W Polsce są tysiące takich "rodzin", twoje pytania są bez sensu i zarzucają winę na ofiarę mordestwa(!).

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie masz prawa nikogo osądzać

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Nie znasz tej kobiety , a osądzasz .


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie osadzaniam

  Kajka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Nie osadzanam tak , nie znam tej kobiety tylko widzę co piszą w artykule A piszą to co napisałam . teraz wszyscy uważają się za jej przyjaciół ale pomóc jej to nikt nie pomógł . gdzie byliście...rozwiń całość

  Nie osadzanam tak , nie znam tej kobiety tylko widzę co piszą w artykule A piszą to co napisałam . teraz wszyscy uważają się za jej przyjaciół ale pomóc jej to nikt nie pomógł . gdzie byliście wtedy jak was potrzebowała !!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kiedyś na płocie pisało d...

  sddfd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  pogłaskałem i drzazga wlazła mi w rękę..


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeżeli uważasz

  Kajka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Jeżeli uważasz że to nieprawda to zaprzecz , jeżeli uważasz że mieszkanie było jej to dlaczego go nie wyrzuciła ,dlaczego mieli niebieską kartę . gdzie znajomi i rodzina ( wiedzieli że jej jest...rozwiń całość

  Jeżeli uważasz że to nieprawda to zaprzecz , jeżeli uważasz że mieszkanie było jej to dlaczego go nie wyrzuciła ,dlaczego mieli niebieską kartę . gdzie znajomi i rodzina ( wiedzieli że jej jest ciężko to co zrobiliście aby jej pomóc ) !! A zresztą to wszystko jest chore a kobieta nie żyje !!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie zdążyla

  Malgosia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Poprostu kochała, wierzyła ze się zmieni. Później przestała wierzyć.Podjęła pracę bo chciała to zmienić, ale najzwyczajniej w świecie nie zdążyła...
  Teraz rozumiesz dlaczego? To taki może absurd...rozwiń całość

  Poprostu kochała, wierzyła ze się zmieni. Później przestała wierzyć.Podjęła pracę bo chciała to zmienić, ale najzwyczajniej w świecie nie zdążyła...
  Teraz rozumiesz dlaczego? To taki może absurd dla tych co maja spokój w domu, ale Ci co mają piekło boją się zmian żeby nie było gorzej. Gdy już się zdecydują walczą , ale nie zawsze się udaje... zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!