Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabezpiecz swoje prawa do tego, co wymyśliłeś

Jacek Klein
Innowacyjne rozwiązania opracowane w firmie MODE SA i zastosowane w urządzeniu Foto Composer chronione są poprzez Rejestrację Wzoru Wspólnotowego
Innowacyjne rozwiązania opracowane w firmie MODE SA i zastosowane w urządzeniu Foto Composer chronione są poprzez Rejestrację Wzoru Wspólnotowego Grzegorz Mehring
Sukces w biznesie, zdobycie klientów i kontrahentów wiele firm zawdzięcza innowacyjnym, często unikatowym projektom, wymagającym nie tylko błyskotliwej koncepcji, wiedzy i pieniędzy, aby je urzeczywistnić. Wysiłek, niejednokrotnie wieloletni, może jednak pójść na marne z powodu braku ochrony prawa do własnych pomysłów.

W firmie MODE SA, która opracowała wysokiej jakości nowatorskie rozwiązania służące do automatycznego generowania fotografii produktów i ich prezentacji, o chronieniu praw pamiętano. Photo Composer to w pełni zautomatyzowana komora bezcieniowa do wykonywania zdjęć obiektów. Oświetlenie urządzenia stanowi wysokiej jakości system diod LED o optymalnej temperaturze barwowej światła. Może być wyposażony we wbudowaną platformę obrotową, niezbędną m.in. do komponowania prezentacji wizualnych o widoczności 360 stopni.

- Unikatowość naszego produktu chroniona jest przez zastrzeżenie wzoru przemysłowego ("Rejestracja Wzoru Wspólnotowego") na terenie Unii Europejskiej. Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, zdając sobie sprawę z przewlekłości i kosztowności uzyskania ochrony patentowej. Uzyskanie patentu trwa miesiącami, a nawet latami, my natomiast średnio co rok wprowadzamy praktycznie nowy model urządzenia - mówi Leszek Tadeusz Mazur, prezes spółki MODE SA. - Tak szybko przebiegające procesy innowacyjne są najlepszym zabezpieczeniem. Zanim ktoś spróbuje nas skopiować, my jesteśmy już daleko w przodzie. Główny element, jakim się charakteryzuje nasze urządzenie - kształt kopuły - pozostaje niezmienny, zastrzegliśmy zatem wzór - wyjaśnia Mazur.

Pomorskie w Unii Europejskiej

Po raz pierwszy Photo Composer zaprezentowany został w 2008 roku w USA, podczas targów biżuterii artystycznej w Las Vegas. W 2009 roku urządzenie zostało laureatem konkursu "Gdyński Biznesplan", a dwa lata później odniosło pierwszy wielki sukces na gdańskich targach Amberif 2010.
- Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że opracowane przez nas rozwiązania są unikatowe i nie ukrywam, że nie chcieliśmy, aby ktoś je bezprawnie kopiował. Krótko więc przed oficjalną prezentacją na targach w Gdańsku zastrzegliśmy wzór przemysłowy. Procedura trwała jeden dzień, a koszt wyniósł kilka tysięcy euro. Dzięki ochronie nieuczciwe firmy w UE nie mogą wytwarzać urządzeń wykorzystujących naszą koncepcję, a firmy spoza UE, nawet jeśli je skopiują, nie mogą tego produktu sprzedawać w krajach Wspólnoty - tłumaczy prezes MODE SA.

Rozwijanie technologii wymaga sporych nakładów finansowych. Firma pozyskała udziałowców, m.in. Fundusz Kapitałowy ARP SA i firmę inwestycyjną Spartan Capital SA. Niedługo spodziewany jest debiut MODE SA na rynku NewConnect. - Dla inwestorów duże znaczenie ma fakt, że flagowy produkt przedsiębiorstwa jest chroniony prawnie. Ochrona produktu to ochrona ich pieniędzy, zatem rejestracja patentowa czy wzoru przemysłowego jest atutem przy pozyskiwaniu partnerów kapitałowych - zaznacza Leszek Mazur.

Wiedzę, jak zabezpieczyć prawa do opracowanych w firmie projektów, wynalazków, rozwiązań, można było zdobyć w ramach ogólnopolskiego projektu "Patent na własność - jak skutecznie chronić własność intelektualną przedsiębiorstwa", realizowanego przez Agencję Rozwoju Pomorza SA, dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Projekt obejmował bezpośrednie spotkania z przedsiębiorcami. W toku seminariów zorganizowanych w ramach projektu poruszono wiele zagadnień teoretycznych i praktycznych związanych z ochroną własności intelektualnej. Przedsiębiorcy, wspólnie z wykładowcą, poszukiwali najbardziej skutecznych sposobów ochrony swoich utworów, rozwiązań technicznych, wzorniczych czy oznaczeń odróżniających używanych w działalności gospodarczej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się tematyka ochrony utworów pracowniczych, wynalazków i wzorów użytkowych, zwalczania nieuczciwej konkurencji. Uczestnicy zgłębili także bardziej szczegółowe kwestie, takie jak przesłanki i podstawy prawne ochrony programów komputerowych (system prawa autorskiego i prawo własności przemysłowej), zasady ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, prawo reklamy, zagadnienia dotyczące treści oraz wykonywania umów przenoszących prawa własności intelektualnej i umów licencyjnych. Osobne bloki tematyczne były poświęcone zagadnieniom ochrony własności intelektualnej w trybach ponad- i międzynarodowych.

Pomorskie w Unii Europejskiej

Patent na własność - przyjdź na konferencję

Agencja Rozwoju Pomorza SA zaprasza na bezpłatną konferencję w ramach ogólnopolskiego projektu "Patent na własność - jak skutecznie chronić własność intelektualną przedsiębiorstwa", która się odbędzie 30 września 2011 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Zaproszeni rzecznicy patentowi i radcy prawni przedstawią strategie ochrony i ścigania naruszeń własności intelektualnej przedsiębiorstwa, m.in. w internecie, reklamie i marketingu. Podczas konferencji odbędzie się również debata poświęcona zagadnieniom prawa własności intelektualnej w kontekście swobody działalności gospodarczej. Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej ARP SA już od roku promuje i rozpowszechnia wiedzę o znaczeniu własności intelektualnej w kształtowaniu konkurencyjności firm. Projekt skierowany jest przede wszystkim do małych i średnich firm z terenu całego kraju. Przedsiębiorcy uczestniczyli w bezpłatnych seminariach i warsztatach, poświęconych m.in. ochronie innowacji technicznych, marki i desingu produktów, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, prawu autorskiemu.

Na stronie projektu www.patentnawlasnosc.pl przygotowano poradnik w formie interaktywnej aplikacji "wirtualnego asystenta", który pozwala uzyskać informacje w obszarze metod i możliwości ochrony własności intelektualnej. Uruchomiona została także infolinia obsługiwana przez rzeczników patentowych. ARP SA zorganizowała również kampanię informacyjno-promocyjną na temat korzyści i możliwości płynących z ochrony własności intelektualnej. Konferencja w Gdyni zakończy realizację projektu. Szczegółowe informacje na temat konferencji i samego projektu znajdują się na stronie www.patentnawlasnosc.pl oraz Facebooku na facebook.pl/patent nawlasnosc

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Jak chronić własność intelektualną przedsiębiorstwa?

Dr Krzysztof Czub, polski i europejski rzecznik patentowy w Kancelarii Prawa Własności Przemysłowej i Prawa Autorskiego Czub & Czub, dziekan Okręgu Pomorskiego Polskiej Izby Rzeczników Patentowych

Prawa własności intelektualnej zapewniają z jednej strony możliwość wyłącznego korzystania z danego dobra niematerialnego i rozporządzania prawem do niego, np. w drodze udzielania licencji, z drugiej strony umożliwiają zakazywanie osobom trzecim naruszania tych uprawnień. W przypadku naruszenia praw uprawniony może dochodzić stosownych roszczeń w postępowaniu cywilnym, w szczególności może żądać zaniechania naruszenia, usunięcia jego skutków, wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści czy naprawienia wyrządzonej szkody. W niektórych przypadkach można się również domagać wydania przez sąd orzeczenia o bezprawnie wytworzonych produktach oraz środkach i materiałach, które zostały użyte do ich produkcji. Niezależnie od opisanych roszczeń, w określonych sytuacjach przysługiwać mogą także środki ochrony karnoprawnej.

Majątkowe prawa własności intelektualnej są zwykle ograniczone czasowo, np. ochrona wynalazku może trwać maksymalnie 20 lat (w przypadku niektórych wytworów można ją wyjątkowo przedłużyć o dodatkowe 5 lat), wzoru użytkowego - 10 lat, wzoru przemysłowego - 25 lat.

Twórcom dóbr o charakterze intelektualnym, niezależnie od tego czy nastąpiło przeniesienie praw majątkowych do takich wytworów, np. na pracodawcę czy przedsiębiorcę, czy też nadal są majątkowo uprawnieni, a nawet po wygaśnięciu praw majątkowych, przysługują prawa osobiste związane z samym faktem stworzenia danego dobra niematerialnego. Prawa te są ściśle związane z osobą twórcy, nie można ich przenieść ani się zrzec.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń do eksperta!
Czekamy na Twój telefon w poniedziałek, 26 września, od godz. 10.00 do 14.00, pod numerem 58 323 32 01
Możesz też zadać pytanie e-mailem: [email protected]

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki