Za wagary zapłacisz nawet 5 tys. zł

  Za wagary zapłacisz nawet 5 tys. zł

  M. Pszczółkowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Uwaga rodzice! Jeśli wasze dziecko notorycznie wagaruje, możecie zostać ukarani grzywną w wysokości nawet 5 tys. zł.
  To skutek wejścia w życie nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Po raz pierwszy określono w niej, czym tak naprawdę jest "niespełnienie obowiązku szkolnego lub nauki". Według nowych przepisów, jest to 50 proc. nieusprawiedliwionych nieobecności w ciągu miesiąca. W takim wypadku szkoła poinformuje o wagarach rodziców, a jeśli oni nie zareagują, nauczyciele mają prawo zwrócić się o pomoc do policji i samorządu.

  Rodzice mogą zapłacić grzywnę, nawetdo 5 tys zł. Jak mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga, w mieście te przepisy stosuje się od lat. - Samorząd od wielu lat, jako jeden z pierwszych w Polsce, egzekwuje obowiązek szkolny - mówi Urbaniak - między innymi nakładamy na rodziców grzywny. Nigdy jednak nie stosujemy tej maksymalnej kwoty.

  Są to grzywny symboliczne, w wysokości od 40 do 60 złotych, po to aby przymusić rodziców do posyłania dziecka do szkoły, a nie aby gmina miała z tego tytułu jakikolwiek dochód. W skali roku średnio sporządzamy 100 takich wniosków o ukaranie grzywną.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo