Akcja specjalna Tour de Pologne 2022
Udostępnij:

Londyńczyk Ethan Hayter z ekipy Ineos Grenadiers jest pierwszym Brytyjczykiem na liście triumfatorów Tour de Pologne. Drugie miejsce w Klasyfikacji Generalnej Energa Grupa ORLEN wyścigu zajął - ze stratą 11 sekund Holender Thymen Arensman (DSM), a trzecie - wolniejszy o 18 sekund Pello Bilbao z Hiszpanii (Bahrain Victorious). To całkiem spore różnice jak na ten wyścig. W 2015, 2017 i 2019 roku zwycięzca miał przewagę tylko dwóch sekund nad drugim zawodnikiem!

Klasyfikację sprinterską wygrał olimpijczyk z Londynu, Francuz Arnaud Demare (Groupama-FDJ), górską - Jarrad Drizners z Australii (Lotto-Soudal), najbardziej aktywnego, nasz Patryk Stosz (reprezentacja Polski) i drużynową - brytyjska ekipa Ineos Grenadiers.

Jeden cel

Wracając do Ethana Haytera, to przyznał on, że przyjeżdżając do Polski nie czuł się liderem drużyny Ineos Grenadiers.

Choć ma dopiero 23 lata, to w dorobku już 16 zwycięstw, a Tour de Pologne nie jest pierwszym jego sukcesem w wyścigu rangi World Tour. Pod koniec kwietnia wygrał prolog i jeden z etapów Tour de Romandie. Wygrał cały wyścig Dookoła Norwegii. Jest dwukrotnym mistrzem W. Brytanii w jeździe indywidualnej na czas. Ściga się także na torze. W ubiegłym roku na Igrzyskach XXXII Olimpiady w Tokio zdobył srebrny medal w wyścigu madison, w którym startował razem z Matthew Wallsem.

Wyścig, odbywający się pod hasłem „Pokój dla Ukrainy”, prowadził w większości w południowo-wschodniej części kraju. Liczył ponad 1209 kilometrów i składał się z siedmiu etapów - z Kielc do Krakowa. Impreza kategorii 2. UWT należała do cyklu UCI World Tour 2022.

Co ciekawe, każdy z siedmiu etapów miał innego triumfatora (Holender Olav Kooij - Gerben Thijssen z Belgii - Kolumbijczyk Sergio Higuita - Pascal Ackermann z Niemiec - Phil Bauhaus również z Niemiec - kolejny Holender Thymen Arensman i Demare).

Widoczni Polacy

Po raz pierwszy od dziesięciu lat w Tour de Pologne nie wystartowali dwaj najlepsi polscy kolarze - Michał Kwiatkowski i Rafał Majka, który właśnie przedłużył o kolejne dwa lata kontrakt z drużyną UAE Team Emirates. Od 2012 roku albo jeden, albo drugi był w stawce, choć nie zdarzyło się, by rywalizowali w tej samej edycji. Obecnie leczą kontuzje. Kwiatkowski został zgłoszony do składu Ineos Grenadiers, ale o swoim wypadku na treningu, który wydarzył się kilka dni wcześniej, poinformował w mediach społecznościowych dopiero w przeddzień startu wyścigu w Kielcach. Dla dyrektora Tour de Pologne Czesława Langa było to zresztą spore zaskoczenie…

W walce z najlepszymi grupami zawodowymi świata Polacy wypadli na miarę swoich możliwości. Nieźle pojechali kolarze z reprezentacji: Patryk Stosz był najaktywniejszym zawodnikiem wyścigu, Stanisław Aniołkowski próbował walczyć na sprinterskich etapach, a Jakub Kaczmarek zajął w klasyfikacji generalnej 28. miejsce. To najniższa lokata najlepszego Polaka od 2007 roku, gdy Bartosz Huzarski ukończył wyścig na 29. pozycji. Stosz i Aniołkowski za własne pieniądze przygotowywali się do wyścigu na zgrupowaniu w Livigno.

Czterech Polaków w grupach zagranicznych pełniło funkcje pomocnicze. Na trochę swobody pozwolono Kamilowi Małeckiemu (Lotto Soudal), który w ostatnim dniu wyścigu próbował bronić koszulki najlepszego „górala”, ale zabrał się do ucieczki, która szybko została zlikwidowana, a nie dołączył do tej, której udało się odskoczyć. Koszulka pozostała jednak w belgijskiej ekipie, gdyż podwójnie punktowaną premię górską im. Joachima Halupczoka w Bieńkówce wygrał jego kolega klubowy - Drizners.

- W naszym wyścigu było wszystko i cieszę się, że kolarze tak różnych specjalności mogli poszukać dla siebie okazji do walki - powiedział na mecie dyrektor generalny wyścigu Czesław Lang. - No i mieli okazję ścigać się przed najlepszą publicznością świata. Spotykałem na trasie dziesiątki tysięcy wspaniałych ludzi i z tego miejsca chciałbym im podziękować.

Za rok odbędzie się jubileuszowy, 80. Tour de Pologne, organizowany po raz 30. przez Czesława Langa. Na razie, szczegóły owiane są nutką tajemniczości...

Dołącz do nas na Twitterze!

Obserwuj nas na Twiterze!

Materiał oryginalny: Za nami Tour de Pologne - czar historii. Kiedyś Polacy wygrywali bitwę o Anglię, teraz Anglicy wygrywają bitwę o Polskę - Portal i.pl